Mönichkirchen-Mariensee   Podunajská cyklostezka   Annaberg   Semmering   Turistické atrakce   Hochkar   Ötscher   Euro Velo 9   Cyklistika  

Rádi Vám poradíme

Petra Schwaighofer
Petra Schwaighofer
informace@noe.co.at

Waldviertel

V této odlehlé části Dolního Rakouska vás příroda obklopí ze všech stran.
Pro spuštění videa klikněte na obrázek!
Severně od Dunaje se země zvedá a vytváří zvlněnou náhorní planinu Waldviertel. “Wald” v němčině znamená les, můžete zde tedy očekávat široké pásy listnatých lesů rozdělené panenskými říčními údolími, jsou zde ale i pole a velké rybníky. Celá oblast je starodávná pohraniční země, která si dodnes uchovala svou drsnou, ale podmanivou krásu.

Zhluboka se nadechněte
Chybí zde obvyklá přeplácanost uměle vytvořené krajiny – převládá příroda se severskými rysy. Prozkoumejte pěšky nebo na kole Národní park Thayatal (Podyjí), ponořte se do nádrží na řece Kampě nebo jen s úžasem pozorujte Wackelsteine, mohutné stojící i balancující kameny, které byly v dávných dobách uctívány Kelty jako objekt a zdroj nadpřirozených sil. Nejdete je v nejsevernější části Waldviertelu, kde se také nacházejí temná rašeliniště, odkud pochází i léčivé bahno používané v mnoha zdejších léčebných centrech.

 

Strategická pozice
Waldviertel byl vždycky daleko, mimo všechny křižovatky historie. Velké kláštery Altenburg a Zwettl pocházejí z doby raného středověku, kdy byla oblast osídlena a začal její rozvoj. Strategický význam regionu v minulosti dokládá bezpočet pevností a hradů, například mohutná renesanční pevnost Rosenburg nebo Rappottenstein, impozantní středověký hrad.

(c) Niederösterreich-Werbung/ Rita Newman
Makové koláčky - "Mohnzelten"

Kulinářský kvartet
Jedinečnou přírodu skvěle doplňují místní kulinářské speciality. Ve velkých rybnících se chovají kapři a na stůl se pak servírují jen čerství. Hlavní plodinou této drsné krajiny jsou brambory, ze kterých se pak připravují vynikající knedlíky nebo třeba také Mohnzelten, makové koláčky z bramborového těsta. Mák zde má totiž také dlouhou tradici – kolem roku 1900 se s ním dokonce obchodovalo na londýnské burze. V jižní části Waldviertelu se zase pěstují vynikající vína: největší komunita pěstitelů vína v celé dolnorakouské oblasti, město Langenlois, totiž leží v horní části údolí řeky Kampy.