Horské zážitky , © Max Mauthner

12 tajných tipů na léto v horách

Zajímavé, rozmanité a překvapivé: sepsali jsme pro vás 12 senzačních faktů o horském létě

Vyhlídka Skytour Hochkar, © Rene Jagersberger

100 vrcholů na jednom obrázku

Na nejvyšší vyhlídkové plošině Dolního Rakouska, Skytour 360° na Hochkaru, vám bude nejen Mostviertel, ale i zbytek světa ležet u nohou. Při optimální viditelnosti se pokocháte pohledem na panorama složené ze 100 vrcholů s výškou přes 2 000 m n.m.

Číst dále
Ötscher, mýtická hora, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Hora plná pověstí

Hora Ötscher byla a je fascinující. Není divu, že je opředena tolika pověstmi. Jako například ta o „Wetterloch“ (jeskyně počasí), která dokáže přivolat bouři a špatné počasí, anebo „Taubenloch“ (holubí jeskyně), v které nehnízdí ani tak holubi, jako spíše ztracené duše. Stará hora zná 1 000 historek. Je na čase, se vydat po stopách aspoň některých.

Číst dále
Elektrárna Stierwaschboden, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Průkopnický duch pod proudem

Elektrárna Wienerbruck am Stierwachboden, postavená v letech 1907-1911, je jednou z nejstarších elektráren EVN a dodává elektřinu pro Mariazellerbahn a vyrábí tak proud pro jednu z prvních elektrifikovaných železničních tratí Rakousko-Uherska.

Číst dále
Divočina Dürrenstein, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Největší prales střední Evropy

Opravdu: největší pozůstatky pralesa ve střední Evropě se nacházejí v Mostviertelu, přesněji řečeno v srdci divočiny Wildnisgebiet Dürrenstein. Nejpřísněji chráněná přírodní rezervace Rakouska, prales Rothwald, neviděl od poslední doby ledové sekeru ani motorovou pilu.

Číst dále
Pastviny na hoře Wechsel se nazývají Schwaigen., © Wiener Alpen in Niederösterreich/Michael Reidinger

Na hoře Wechsel nejsou pastviny

Wechsel, hora na hranici mezi Štýrskem a Dolním Rakouskem, nezná pastviny. Zde se jim říká Schwaigen a kdo je prozkoumá, narazí na spoustu sakrálních hraničních kamenů, jako „Černý Pánbůh“ nebo „Kamenný kříž“.

Číst dále
Podzemní svět zázraků v krápníkové jeskyni Ötscher, © Melanie Karas

Madona v Mostviertelu

Jak se Madona, plameňák nebo sloní ucho dostane dovnitř jeskyně? Nechala je tam vyrůst příroda, vždyť nakonec se jedná o krápníkovou jeskyni Ötscher, kterou je možné s jejími jedinečnými skalními útvary prozkoumat během napínavé 45minutové prohlídky.

Číst dále
Naturfreundehaus Knofeleben, © Wiener Alpen/Bene Croy

Na císařských cestách

Na letní pobyt a během lovu pobýval císař často v apartmánu v hotelu Thalhof in Reichenau vzdáleného jen několik kroků od Eng. Když se vydáte po jeho cestách divoce romantickou soutěskou, dojdete na Kofeleben, kde kdysi stávala císařská lovecká chata – dnes tam zve k odpočinku chata Naturfreundehaus Knofeleben.

Číst dále
Horské nádraží Hochschneeberg, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Nejvyšší nádraží

Na Hochschneebergu se nachází nejvýše položené nádraží Rakouska. A jakoby to ještě nestačilo, na horském nádraží Hochschneeberg je dokonce umístěna integrovaná galerie s díly puchbergského malíře VOKA.

Číst dále
Eibl Teichhütte, © Familie Tröstl

Štěstí v neštěstí

Nejdříve nefungoval vlek, pak se přece jen podařilo chatu Eibl Teichhütte renovovat – a potom udeřil žhář. Idylická chata opravdu neměla žádný lehký začátek. Za to je ale dnes oblíbenější, než kdykoliv dříve!

Číst dále
Naturpark Hohe Wand, © Wiener Alpen/Franz Zwickl

Kozorožci na Hohe Wand?

Ačkoliv by se tady vlastně vůbec neměli vyskytovat, našli zde svůj domov: Kozorožci na stolové hoře Hohe Wand již mezitím patří k místnímu koloritu stejně jako příkré skály a stali se vedle výhledu oblíbeným fotomotivem pro horolezce a turisty. Náš tip: nejlepší výhled je z vyhlídky Skywalk Hohe Wand.

Číst dále
Elisabethkircherl, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Zář císařovny Sissi

Na Hochschneebergu trůní Alžbětin kostel, který byl postaven na památku zavražděné císařovny Sissi. Kostel byl postaven těsně u propasti, proto ještě dnes – zcela ve stylu císařovny Sissi – září do neuvěřitelné dálky a okamžitě padne do oka.

Číst dále