Lunz am See, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

12 tajných tipů na léto v horách

Zajímavé, rozmanité a překvapivé: sepsali jsme pro vás 12 senzačních faktů o horském létě

Horské nádraží Hochschneeberg, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Nejvyšší nádraží

Na Hochschneebergu se nachází nejvýše položené nádraží Rakouska. A jakoby to ještě nestačilo, na horském nádraží Hochschneeberg je dokonce umístěna integrovaná galerie s díly puchbergského malíře VOKA.

Číst dále
Podzemní svět zázraků v krápníkové jeskyni Ötscher, © Melanie Karas

Madona v Mostviertelu

Jak se Madona, plameňák nebo sloní ucho dostane dovnitř jeskyně? Nechala je tam vyrůst příroda, vždyť nakonec se jedná o krápníkovou jeskyni Ötscher, kterou je možné s jejími jedinečnými skalními útvary prozkoumat během napínavé 45minutové prohlídky.

Číst dále

Na císařských cestách

Na letní pobyt a během lovu pobýval císař často v apartmánu v hotelu Thalhof in Reichenau vzdáleného jen několik kroků od Eng. Když se vydáte po jeho cestách divoce romantickou soutěskou, dojdete na Kofeleben, kde kdysi stávala císařská lovecká chata – dnes tam zve k odpočinku chata Naturfreundehaus Knofeleben.

Číst dále
Pastviny na hoře Wechsel se nazývají Schwaigen., © Wiener Alpen in Niederösterreich/Michael Reidinger

Na hoře Wechsel nejsou pastviny

Wechsel, hora na hranici mezi Štýrskem a Dolním Rakouskem, nezná pastviny. Zde se jim říká Schwaigen a kdo je prozkoumá, narazí na spoustu sakrálních hraničních kamenů, jako „Černý Pánbůh“ nebo „Kamenný kříž“.

Číst dále
Eibl Teichhütte, © Familie Tröstl

Štěstí v neštěstí

Nejdříve nefungoval vlek, pak se přece jen podařilo chatu Eibl Teichhütte renovovat – a potom udeřil žhář. Idylická chata opravdu neměla žádný lehký začátek. Za to je ale dnes oblíbenější, než kdykoliv dříve!

Číst dále
Vyhlídka Skytour Hochkar, © Rene Jagersberger

100 vrcholů na jednom obrázku

Na nejvyšší vyhlídkové plošině Dolního Rakouska, Skytour 360° na Hochkaru, vám bude nejen Mostviertel, ale i zbytek světa ležet u nohou. Při optimální viditelnosti se pokocháte pohledem na panorama složené ze 100 vrcholů s výškou přes 2 000 m n.m.

Číst dále
Ötscher, mýtická hora, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Hora plná pověstí

Hora Ötscher byla a je fascinující. Není divu, že je opředena tolika pověstmi. Jako například ta o „Wetterloch“ (jeskyně počasí), která dokáže přivolat bouři a špatné počasí, anebo „Taubenloch“ (holubí jeskyně), v které nehnízdí ani tak holubi, jako spíše ztracené duše. Stará hora zná 1 000 historek. Je na čase, se vydat po stopách aspoň některých.

Číst dále
Divočina Dürrenstein, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Největší prales střední Evropy

Opravdu: největší pozůstatky pralesa ve střední Evropě se nacházejí v Mostviertelu, přesněji řečeno v srdci divočiny Wildnisgebiet Dürrenstein. Nejpřísněji chráněná přírodní rezervace Rakouska, prales Rothwald, neviděl od poslední doby ledové sekeru ani motorovou pilu.

Číst dále

Kozorožci na Hohe Wand?

Ačkoliv by se tady vlastně vůbec neměli vyskytovat, našli zde svůj domov: Kozorožci na stolové hoře Hohe Wand již mezitím patří k místnímu koloritu stejně jako příkré skály a stali se vedle výhledu oblíbeným fotomotivem pro horolezce a turisty. Náš tip: nejlepší výhled je z vyhlídky Skywalk Hohe Wand.

Číst dále
Elisabethkircherl, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Zář císařovny Sissi

Na Hochschneebergu trůní Alžbětin kostel, který byl postaven na památku zavražděné císařovny Sissi. Kostel byl postaven těsně u propasti, proto ještě dnes – zcela ve stylu císařovny Sissi – září do neuvěřitelné dálky a okamžitě padne do oka.

Číst dále
Elektrárna Stierwaschboden, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Průkopnický duch pod proudem

Elektrárna Wienerbruck am Stierwachboden, postavená v letech 1907-1911, je jednou z nejstarších elektráren EVN a dodává elektřinu pro Mariazellerbahn a vyrábí tak proud pro jednu z prvních elektrifikovaných železničních tratí Rakousko-Uherska.

Číst dále