Cyklostezka údolím Traisental

Top Cyklistická stezka z Traismauer na Mariazell

Celá obrazovka
Výškový profil

107,14 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 107,14 km
 • Výstup: 1.093 Hm
 • Sestup: 423 Hm
 • Délka: 7:30 h
 • Nejnižší bod: 187 m
 • Nejvyšší bod: 1.010 m
Vlastnosti
 • dálková trasa
 • etapová trasa
 • možnost občerstvení
 • vhodné pro rodiny s dětmi
 • kultura / historie

Detaily pro: Cyklostezka údolím Traisental

Krátký popis

Cyklostezka údolím Traisental je jednou z nejoblíbenějších cyklotras v oblasti Mostviertel. Rodinná cyklotrasa a cykloturistická poutní trasa vede z Traismaueru regionem Traisental-Donauland přes St. Pölten, Lilienfeld a St. Aegyd am Neuwalde až do Mariazell.

Popis

Cyklostezka vede rozmanitou krajinou v oblasti Mostviertel. Díky střídání okolní krajiny z mírné na divokou, z mírných kopců rozkládajících se na jih od Dunaje na úchvatné vrcholky mostviertelských Alp je tato stezka velmi půvabná.

Cyklostezka údolím Traisental   především ve směru na Dunaj se těší velké oblibě u rodin s dětmi a rekreačních cyklistů, a to hned z několika důvodů:
Od Kernhofu, popř. St. Aegydu vede pohodlná cesta, která se stále mírně svažuje podél řeky Traisenu, na jejíchž březích se nachází četná místa k odpočinku a osvěžení.

Cyklisté, kteří nechtějí projet celou trasu pouze na kole, mohou zvolit pro jednotlivé úseky jízdu autobusem nebo vlakem. Přepravu mezi Kernhofem a St. Pöltenem zajišťuje cyklobus. Z Lilienfeldu do St. Pöltenu vede železnice.

DŮLEŽITÉ:
Poněkud náročnější je úsek z Mariazell do Kernhofu. Sjezd z Gscheidu do Kernhofu je příkrý a zatáčkovitý. Pro rodiny s malými dětmi lze tento úsek doporučit pouze v omezené míře.

Trasy pro rodiny s dětmi

Cyklostezka údolím Traisental nabízí 3 „odbočky“, které jsou velmi vhodné pro rodiny s dětmi:

 

Výchozí bod trasy

Traismauer

Cílový bod trasy

Mariazell

Popis trasy Cyklostezka údolím Traisental

Cyklostezka údolím Traisental je jednou z nejoblíbenějších cyklistických tras v dolnorakouské oblasti Mostviertel. Jedním z důvodů je bezesporu rozmanitá a půvabná okolní krajina. Až do horní části údolí Traisental vede navíc cesta po pohodlných rovných a výhradně asfaltových cyklostezkách. Značení trasy je nové a dobře viditelné.

Od Dunaje do Hohenbergu cesta sotva znatelně stoupá, mírné převýšení je směrem na Kernhof. Jediným skutečně náročným úsekem je strmá cesta z Kernhofu na Gscheid (970 m) dlouhá 4 kilometry. Poté následují další dvě středně náročná stoupání (cca 2 km) − z Gscheidu a pak krátce před Mariazell.

Až do Lilienfeldu je cyklostezka napojena na síť rakouských drah ÖBB. Denně je také v provozu cyklobus, který sváží cyklisty ze St. Pöltenu do Kernhofu. Při zpáteční cestě z Mariazell do St. Pöltenu lze využít úzkorozchodnou železnici Mariazellerbahn.

Traismauer an der Donau − St. Pölten

Z říčního přístavu v Traismaueru – a tím prakticky jako přímé napojení na Dunajskou cyklostezku −   vede cyklostezka údolím Traisental podél řeky Traisenu do Herzogenburgu. V Einödu se přejede přes malý dřevěný most na druhou stranu. Dále vede trasa po dobře zpevněných asfaltových a klidných cestách na březích Traisenu do St. Pöltenu.

Na celé trase nejsou žádná významná stoupání, proto je první úsek cyklostezky vedoucí údolím Traisental vhodnou volbou pro rodiny s dětmi.

St. Pölten Lilienfeld

Cyklostezka údolím Traisental přes Wilhelmsburg do Lilienfeldu vede po asfaltových cestách podél břehů Traisenu a klidných vedlejších komunikacích. Ani na tomto úseku nejsou žádná významná stoupání.

Lilienfeld St. Aegyd am Neuwalde

Z Lilienfeldu vede cesta po idylických březích Traisenu přes Hohenberg a několik mírných stoupání do St. Aegydu am Neuwalde. Ve 3. úseku musí cyklisté zdolat převýšení zhruba 200 metrů, které však bez problémů zvládnou i malí cyklisté.

Na volném prostranství se pak cyklisté musí rozloučit s jednou ze dvou zdrojnic řeky Traisenu − pramenným úsekem Rechttraisen neboli Türnitzer Traisen. Od této chvíle vede cesta podél zdrojnice Unrechttraisen, která doprovází cyklisty až do St. Aegydu.

St. Aegyd am Neuwalde - Mariazell

Dalším cílem je Velbloudí divadlo a Bílá zoo v obci Kernhof. V Kernhofu začíná nejobtížnější úsek cyklostezky − nedaleko od štýrské hranice čeká na cyklisty přibližně 4 kilometry dlouhé zatáčkovité stoupání na Gscheid s nádherným rozhledem. Tento úsek je náročný a někteří cyklisté ho proto zdolávají pěšky.

Po dosažení nejvyššího bodu přechází cesta vedoucí po dobře zpevněných stezkách na klidnou zemskou silnici, která turisty dovede přes Ulreichsberg kolem jezera Hubertussee a podél řeky Walster až k samotnému cíli − poutní bazilice Mariazell.

 

Příjezd

 

Pro příjezd do St. Pöltenu využijte dálnici Westautobahn (A1), do Traismaueru vede dopravní komunikace S33 a S1.

Parkování

Zum Parken am Traisental-Radweg gibt es mehrere Möglichkeiten.

Autobus Radtramper běží od května do září So, Ne a svátky , během letních prázdnin ( července do srpna) dokonce denně mezi St Pölten a Kernhof . Další informace naleznete na www.traisentalradweg.at.

Úzkorozchodná trať Mariazellerbahn: Pro pohodlné cestování mezi St. Pöltenem a Mariazell (tam i zpět) lze využít horskou úzkorozchodnou trať Mariazellerbahn. Informace naleznete na www.traisentalradweg.at nebo na www.noevog.at.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Mostviertel Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 12.11.2020

Mostviertel Tourismus GmbH
Adalbert Stifter Straße 4, 3250 Wieselburg
T +43 (0)7416/521 91
E office@mostviertel.at

www.traisentalradweg.at

Výstroj

Tourenrad, Mountainbike oder Citybike sind empfehlenswert, da durchgehend asphaltiert können auch Rennräder genutzt werden (bitte auf ein verträgliches Tempo achten!)

Doporučené mapy

Karte"Traisental-Radweg", erhältlich bei Mostviertel Tourismus, T 07482/204 44, E info@mostviertel.at, www.traisentalradweg.at

Broschüre "St. Pöltner Radschläge", erhältlich in der Tourismusinformation St. Pölten, Rathausplatz 1, 3100 St. Pölten, T 02742/353 354, E tourismus@st-poelten.gv.at, www.stpoeltentourismus.at

Tip autora

Der Traisental-Radweg als Paket buchbar: Traumhafter Traisental-Radweg

Další prohlídky kolem výchozího bodu