AHOI Wachau bild 6, © Daniel Gollner
AHOI Wachau bild 6

Ahoj Wachau!

Michi Reichl a Gerald Geith ukazují na dřevěných pramicích návštěvníkům Wachau z pohledu, který by jako turisté nikdy nepoznali.

Michael Reichl a Gerald Geith se znají od malička. Již tenkrát, když vyrůstali ve Wösendorfu v srdci Wachau, je oba spojovala jedna velká láska: a sice vášeň pro rybaření. Denně vyráželi vybavení prutem a rybářským kufříkem k Dunaji, kde trávili celé hodiny u vody. Není proto divu, že si po letech pracného spoření koupili první dřevěnou pramici, klasický kousek lodní plavby na Dunaji.  „Nechali jsme v tradiční dřevěné bárce unášet k údolí, chytali jsme ryby a trávili nespočet dnů i nocí na vodě,“ vypráví Michi Reichl. Během mládí ho to pak lákalo ven do širého světa. Sbalil si své kufry a odešel za studiem do Vídně, pak pracoval v Lichtenštejnsku a ve Švýcarsku. Přes to všechno – nebo možná právě proto – se pak nakonec vrátil zase zpátky do své vlasti.

 „Už jako kluci jsme brázdili Dunaj na pramici, chytali jsme ryby a trávili spoustu dní – a někdy i nocí – na vodě.“

Pohled na Dunaj, © Daniel Gollner
Pohled na Dunaj

Okamžiky, které si pak už oba nechtějí nechávat jen pro sebe, ale chtějí je sdílet i s ostatními. Po měsících běhu přes byrokratické překážky následoval konečně cíl: Plavební společnost „Ahoi Wachau“ vyrazila na vodu. Se svými dvěma dřevěnými pramicemi nabízejí oba muži „slow“ plavby po Dunaji mezi Spitzem a Dürnsteinen napříč původním krajem Wachau.

„Člověk to ocení až tehdy, kdy už viděl i něco jiného.“
„Pokaždé, když večer hledám cestu k Dunaji a ve vodě se odráží zapadající slunce, naskočí mi husí kůže. Dunaj mi dává strašně moc.“

„Plujeme po proudu … cítíme vodu a vítr nám cuchá vlasy.“

Jízdní řád píše řeka

Pramice se nechává unášet proudem, bez davů lidí, bez časového tlaku, bez kolon plavidel. Plavba po Dunaji ukáže oblíbenou a často fotografovanou krajinu ze zcela jiné perspektivy. Michael a Gerald k tomu vykládají příběhy z regionu a rozlévají víno z Wachau. „Nikam nespěcháme a našim hostům dopřejeme vnímat Wachau bez spěchu nebo dovolenkového stresu. Chceme zachovat kulturu lodní plavby a vyprávět místní příběhy.“ Michael je přesvědčen, že svou nabídkou úspěšně zvládli vytvořit pojítko mezi modernou a tradicí. „Samozřejmě bychom mohli firmu zvětšovat, přijímat zaměstnance a vydělávat více peněz. Je ale důležité s přírodou a ekosystémem zacházet opatrně, což je citlivá věc. A chceme zůstat autentičtí.“

Život s živlem voda

Již tři roky se oba dva plaví se svými hosty po vodním toku původní krajinou Wachau. Každá plavba představuje jedinečnou atrakci: „Dunaj není nikdy stejný, jednou je klidný a krotký, pak zase divoký a drsný. Řeka dává a bere, stejně jako sám život.“ Nechat se unášet, vypnout, uvolnit se – to je smyslem každého výletu. „Spousta návštěvníků přijede do Wachau pod stresem, odstaví auto na parkovišti, proběhne městem, chvilku posedí v nejbližším „Heurige“, odskočí si do obchodu se suvenýry a zase odjede. Přitom toho máme mnohem víc: méně známé vesničky, turistické stezky se skvělými výhledy a spoustu neobjevených míst, která se dají prozkoumat pěšky, na kole anebo právě z lodi. A to je pro nás také důležité, ukázat Wachau i z jiné stránky.“ Pro milovníky říčních toků je totiž naprosto jasné:

„Takový západ slunce na Dunaji, se skleničkou vína v ruce, uprostřed této neuvěřitelné krajiny je prostě to nejkrásnější na světě.“  

AHOI Wachau , © Daniel Gollner
AHOI Wachau

Chuť na plavbu pramicí?

Při plavbách po Dunaji provedou Michael Reichl a Gerlad Geith své hosty v tradičních dřevěných pramicích srdcem regionu zapsaném na Seznamu památek světového kulturního dědictví, regionem  nazývaným Ur-Wachau rozprostírajícím se mezi městečky Spitz a Dürnstein. Nabídka sahá od komentované plavby kolem vinic s doprovodem vinaře a s ochutnávkou vína na palubě až po večerní společenské akce tzv.  „Sun-Down-Spritzer“, a individuální charterové plavby.

Kontakt a informace:
Ahoi Wachau Michael Reichl und Gerald Geith
Kirchengasse 63
3610 Wösendorf in der Wachau
+43 676 9404700
www.ahoiwachau.at