Follow us on Instagram, © Robert Herbst

Instagramisté pozor!

Máme pro vás insta-hotspoty a ty nejdůležitější odkazy jako inspiraci na cesty!

Hledáte pěkná místečka pro svůj další Instagram Pic? Nebo jsme my ti vyvolení pro vaši další dovolenou? Anebo jste dokonce z Dolního Rakouska a vůbec jste netušili, jaká skvělá místa existují mimo vaše město? Domácí instagramisté se vyznají opravdu dobře a nabízejí tak také skutečnou přidanou hodnotu.

O těchto hotspotech sní všichni uživatele Instagramu: chybí v instagramovém feedu ještě schody vedoucí nikam nebo staré hradby s nejkrásnějším výhledem na Wachau? Těchto 10 míst by mělo být umístěno na každém «Instagram-Bucket-List». Objevte s námi ty nejlepší hotspoty a sdílejte je s hashtag #loweraustria, #visitniederösterreich!

1. Přírodní park Hohe Wand

Přírodní park Hohe Wand je chráněný skalní masiv v Gutensteinských Alpách vzdálený přibližně 40 min jižně od Vídně a je to jeden z našich nejvíce fotografovaných motivů na Instagramu. Komu se nechce přímo šplhat, může se pohybovat mezi strmými skalními stěnami i bez lana. Na skalní stezce Felsenpfad (na fotografii) se můžete po 200 ocelových schodech vydat na průzkum Hohe Wand s pevnou půdou pod nohama. Úžasný instagramový motiv je Skywalk – vyhlídková terasa, na které máte pocit, jakoby jste stáli ve vzduchu. Také panoramatická cesta Bergstraße (platí se mýtné!) je nádherný důvod pro stisknutí symbolu fotoaparátu.

I místní zvěř se cítí dobře tam, kde hraje hlavní roli příroda. Nejlepšími shooting partnery jsou jeleni (na fotografii), kteří ve výbězích přírodního parku tráví dny ve svém přirozeném životním prostoru.

 

2. Zámecký park Laxenburg

Zámecký park Laxenburg s obrovskou zelenou plochou, četnými historickými stavbami a se Starým zámkem patří k nejvýznamnějším památkám historického zahradního umění. Oblíbený motiv k fotografování je romantický hrad Franzesburg (na fotografii), který byl postaven na ostrůvku uprostřed zámeckého rybníka, v němž se v létě prohánějí nejenom kačeny, ale také šlapadla.

Tip: tato cyklotrasa tě dovede přímo k Laxenburgu.

 

3. Zřícenina Aggstein

Hradní zřícenina Aggstein trůní na pravém břehu Dunaje na strmé skále vypínající se přibližně 300 metrů nad Dunajem a téměř 900 let shlíží z houští lesa do údolí Dunaje. Zřícenina Aggstein je opředena mnoha pověstmi. Nejznámější z nich je pověst o růžové zahradě, podle které byli vězni zavíráni na kamenný balkón, kde buď zemřeli hladem nebo skočili dolů vstříc smrti. Pro jedinečný výhled na údolí Dunaje a les Dunkelsteiner Wald se stal hrad lákavým fotomotivem.

Tip: jedna z etap Stezky kulturního dědictví Welterbesteig Wachau tě dovede přímo k hradu. 

4. Rax (Jakobskogel)

Putování od chaty k chatě na Raxu už se stalo téměř národním sportem. Jedním z top motivů je určitě chata Ottohaus v nadmořské výšce 1 644 m. Z terasy a blízké vyhlídkové plošiny sahá pohled dokonce až do údolí. A kdo by si pak chtěl připsat na účet ještě jeden vrchol, může vylézt na Jakobskogel (1737) nacházející se v blízkosti. Za pouhých 15 minut odtud dojdete po modré značce k jeho vrcholovému kříži. A kdo má raději divoce romantické momenty, měl by bezpodmínečně navštívit Höllental (na fotografii) nacházející se mezi Schneebergem a Raxem. Strmé skalní stěny ční kolmo vzhůru a na dně údolí vyvěrá průzračná pitná voda.

Tady přejdete k turistické trase: „Hütten-Hüfen auf der Rax“ neboli od chaty k chatě na Raxu a v Höllentalu.

 

5. Jezero Lunzer See

Smaragdově zelené jezero Lunzer See na úpatí Dürrensteinu a jediné přírodní jezero ke koupání v Dolním Rakousku zůstává věrné svému image jako zasněnému místu „letních radovánek“ a patří ke klenotům regionu. Velmi fotogenický je také malý bratr - Obersee (na fotografii), za jehož vznik vděčíme pravěkému ledovci. Mlha propůjčí tomuto místu mystický nádech, ale samozřejmě je pohled na jezero grandiózní také za svitu slunce. Malý ostrůvek s výraznými smrky se prakticky sám vnucuje jako fotomotiv. 

Doporučujeme návštěvu s kolem (Ybbstalská cyklostezka z Weidhofenu do Lunze), ale velmi oblíbená je i „Trasa 3 jezer“.

 

6. Hrad Kreuzenstein

Severně od Dunaje, na vyvýšenině lesa Rohrwald, se nad obcí Leobendorf mezi Korneuburgem a Stockerau vypíná impozantní hrad Kreuzenstein. Jeho majestátní poloha v nadmořské výšce 266 m v bezprostřední blízkosti místa setkání Dunaje a Vídeňského lesa předurčila hrad v dřívějších staletích k funkci strategického opevnění. Zvláštnosti hradu je již z dálky viditelná strážní věž a oválný tvar pevnosti (na fotografii).

Tip: Cestování v sedle elektrokola

 

7. Zámek Grafenegg

 „Anglický zámek uprostřed Rakouska“: zámek Grafenegg se nachází přibližně 14 km východně od města Krems a byl postaven ve stylu romantického historismu. Z romantické souhry atmosféry historického zámku, anglického parku a moderní architektury vzniká „symfonie smyslů“ a jedinečná kulisa pro fotografy od hobby fotografů po profesionály. A pro majestátné obyvatele zámku (na fotografii).

Tip: open-air koncerty na scéně  Wolkenturm (Věž do oblak).

 

8. Památka světového dědictví Semmeringbahn

První vysokohorská železnice Rakouska utváří charakter krajiny Vídeňských Alp. Z vyhlídky „20-Schilling-Blick“ na železniční turistické stezce Bahnwanderweg je možné vidět ohromující viadukt „Kalte Rinne“. Jen o pár metrů dále se nachází rozhledna Doppelreiterwarte s neobvyklým výhledem na železnici Semmeringbahn.  

 

9. Ysperklamm

Divoká voda a divoký les – v soutěsce Ysperklamm v jižním Waldviertelu si řeka Ysper razí svou 2 km dlouhou cestu do údolí úzkými propastmi a vysokými skálami. Fascinující jsou především skalní útvary, vodopády a obrazy zrcadlící se v průzračné vodě. Tip: abyste při fotografování vody docílili efektu známého „bílého závoje“, pracujte i tady – podobně jako při světelných pruzích na dálnici – s dlouhou expozicí.

 

 

10. Peilstein

Kalkberg v  jižním Vídeňském lese je hora vysoká 716 m a díky svým strmým skalním stěnám ze západní strany je oblíbená jako fotomotiv. Obrázek jako z Lvího krále a tato cesta tě dovede přímo tam.

 

11. Sklepní ulička Wildendürnbach

Nejznámější sklepní ulička v zemi se nachází na kopci Galgenberg ve Weinviertelu a ukrývá celkem 184 lisoven a sklepů. Název tomuto kopci dala šibenice, která tady stála až do roku 1828. Rovněž uspořádání sklepů je jedinečné, jsou totiž postavené ve třech řadách nad sebou. 

 

12. Přehrada Ottenstein

Přehrada Ottenstein je jedna ze tří Kampských přehrad a nabízí úžasnou kulisu pro všechny hladové fotografy. Kulisu se zalesněnými břehy, malými zálivy a velkými waldviertelskými žulovými kameny na břehu. K idylce přispívá svým dílem také malý ostrůvek se zřícenou Lichtenfels (na fotografii). Nádhera.