Jízda na kole a po železnici

V Dolním Rakousku tvoří cyklistické túry a zážitkové jízdy vlakem dobrý výletní tým – od nostalgických vlaků až po cykloexpres.

Vlak odjíždí a kolo s ním: při cyklistice v Dolním Rakousku se s oblibou využívá i železnice – pro pohodlný příjezd nebo pro částečné úseky na delších trasách. Navíc je pro cestu připraven kombinovaný zážitek od expresní jízdy až po nostalgickou.

Již více než 100 let převáží dráha Mariazellerbahn turisty, poutníky a další cestující po úzkokolejce ze St. Pöltenu do Mariazell a překonává při tom více než 600 výškových metrů. Dráha je pilotním dílem rakouského stavebního umění s pozoruhodnou horskou trasou, se stoupáním do 27 promile, dvěma 180stupňovými serpentinami a mistrovsky vybudovanými tunely, mosty a viadukty. Cestující si vychutnávají jedinečné výhledy na Ötscher nebo na „Zinken“, rokli s hloubkou 100 metrů.  V nových panoramatických vagónech jsou hosté navíc hýčkáni specialitami z „Heurige“ moštového barona Moderbachera. Vlak se s oblibou kombinuje s jízdou na kole po cyklostezce Traisental-Radweg, kde se směrem na St. Pölten sjíždí na kole pohodlně pořád z kopce dolů.

Kdo se vydá na kole regionem Leiser Berge přes vinice po stopách odrůdy Blauburger  (Blauburger Rad-Rundweg), může túru až do srdce Waldviertelu kombinovat s historickou jízdou nostalgickou lokálkou  NostalgieExpress Leiser Berge. Dieselová starobylá souprava zážitkového vlaku Reblaus Express projíždí z Retzu napříč Waldviertelem. Od  jejich deseti zastávek pak vycházejí různé zážitkové trasy jako např. cyklostezka Reblaus-Radl-Weg. Především rodiny ocení trasu podél železnice Waldviertelbahn: vede od městečka Groß Gerungs (varianta Langschlag) do Gmündu přes polní cesty a silnice s téměř nulovým provozem.

V přírodním parku Leiser Berge se návštěvníci na drezíně Weinviertel-Draisine  sami dovezou dolů po již nefunkčních kolejích.