K dýňovému štrúdlu ve vinném těstíčku se hodí sklenička veltlínu

Dolní Rakousko je známé pro své prvotřídní Veltlínské zelené, ale také dýně tady roste v pořádném množství a v říjnu se důkladně oslavuje.

Věděli jste, že v severovýchodní části Dolního Rakouska, ve Weinviertelu, nebo přesněji řečeno v okolí Retzu, se daří nejenom hroznům ušlechtilého Veltlínského zeleného, ale také dýním. Dýni, které se v nářečí s láskou říká „Bluza“, je dokonce každoročně věnována vlastní slavnost. Od 29. do 30. října 2016 je pak všechno na nohou a oslavuje se „největší plod“ světa. To se vaří nejenom dýňový guláš, dýňové palačinky nebo dýňové rizoto, ale dýně se také řemeslně zpracovávají a slouží k dekorativním účelům.

K dýni se perfektně hodí sklenička vína
A to samozřejmě především dolnorakouský klasik: Veltlínské zelené. Upečte podle našeho oblíbeného receptu „dýňový štrúdl ve vinném těstíčku“ a vyhrajte láhev Veltlínského zeleného Traisental DAC 2014 z vinařství Stockingerhof.

Dýňový štrúdl ve vinném těstíčku (pro 4 osoby)
Recept z hostince Landgasthaus Scheugl 

Těsto: 1/16 l suchého bílého vína, 25 dg mouky, 25 dg másla, 1 vejce, sůl
Náplň: cca 2,5 kg dýně, 2 cibule, 5 dg dýňových jader, 5 stroužků česneku, petrželka, muškátový oříšek, sůl, bílý pepř, 1 vejce, olej
Příprava: Všechny přísady na těsto smícháme dohromady a uhněteme těsto. Necháme odpočinout v ledničce.
Náplň: dýni okrájíme, zbavíme jader, dužinu nakrájíme na malé kostičky. Cibuli nakrájíme na kostičky a orestujeme. Přidáme dýni a restujeme společně, až je dýně středně měkká. Nakrájíme nadrobno petrželku a česnek, přidáme ke směsi a krátce opečeme. Vše dochutíme solí, pepřem a špetkou nastrouhaného muškátového oříšku. Těsto vyválíme v tenké vrstvě na pečicí papír, rozložíme náplň, stočíme do závinu a vložíme na plech. Potřeme směsí z oleje a vajíčka. Štrúdl pečeme při 160° cca 12 minut. Hodí se k němu česnekovo-bylinková smetana.