SVĚŽÍ

vůně

Květ meruňky u Schwallenbachu, © Michael Liebert

Kvetoucí život

Skutečný požitek nezačíná až na talíři. Ale již mnohem dříve, v regionu, kde rostou přísady do pozdějších lahůdek.

V Dolním Rakousku ukrývá půda skutečné poklady. Velmi praktické: tyto poklady se nemusí hledat a vykopávat, ale je mnohem jednodušší je sklidit. A nejlepší obrázek si mohou hledači kulinářských pokladů udělat na jaře, kdy se pestrobarevné moře květů postupně mění v neskutečné speciality.

Kvetoucí bylinky, rašící pupeny slivoní, bílá kvetoucí nádhera v meruňkových sadech, pestrá maková pole nebo desetitisíce rozkvetlých hrušní jsou obrázkem probouzející se přírody.
Výjimečné produkty pocházejí většinou od výjimečných lidí. Jako například od Johannese Gutmanna z Waldviertelu. Před mnoha lety se mu jako vizionáři s výraznými brýlemi a neodbytným nápadem mnozí vysmívali. Dnes je jeho nápad pevnou součástí každé dobré kuchyně: věřil v sílu přírody, rozpoznal hodnotu regionálních produktů a dbal na ekologické zemědělství. Dnes je jeho „vynález“ SONNENTOR jednou z nejúspěšnějších firem a jednou z mnoha chutných vlajkových lodí Waldviertelu.

Oslavy a slavnosti

Cestu udržitelné a regionální produkce mohou kousek po kousku na vlastní kůži poznávat návštěvníci během celého roku. Jsou totiž místními producenty a firmami zváni, aby společně s nimi důstojně oslavili sklizeň. Během gurmánských slavností nakouknou do procesu výroby a zpracování produktů. Můžou tak vidět, jak se při výlovu rybníka podaří pořádný (kapří) úlovek, jsou u toho, když pálí celá Moststraße  (Moštová cesta) a hrušky se zpracovávají v chutnou ušlechtilou pálenku, nadechují se úžasné vůně máku, jenž třeba takový štrúdl pozdvihne na typický waldviertelský gurmánský zážitek. V obci Spitz zase svým hostům ukážou, kolik různých dobrot lze připravit z meruněk z Wachau. Jsou to například meruňkové knedlíky z legendárních "Marillenknödel-Automaten" stejně jako marmelády, kořalka a koláče.