Láska na druhý pohled, © Daniel Gollner
Láska na druhý pohled

Láska na druhý pohled

Susanne a Max Riegelhoferovi vyrábějí v Poysdorfu svěží, ovocná bílá vína a šumivé víno Veltlínské zelené.

Ve víně se často skrývá nejen pravda, ale také - jak dokazuje Susanne Riegelhoferová - láska. Její vinařský příběh začíná v roce 1994. Tuto otázku si rodilá Němka z Pfalze položila hned po maturitě: Co chci v životě dělat dál? Tesařský kurz, který začala navštěvovat, se rychle ukázal jako špatné rozhodnutí, a tak hledala alternativu v informačním centru pro odborné vzdělávání. Listovala jedním katalogem za druhým, četla názvy pracovních pozic, přemýšlela o nich a zase je zavrhovala, až se rozhodla pro studium vinařství a technologie výroby nápojů. "Potřebovala jsem mít za sebou rok praxe, abych se mohla zapsat na tento obor na univerzitě v německém Geisenheimu." Mladá žena se tedy vrátila domů pevně přesvědčená o svém záměru, informovala překvapené rodiče a o několik dní později se ocitla na vinici, kde strávila prvních šest týdnů čištěním nežádoucích výhonků z kmenů vinné révy. Později se tomu usmívala: 

"Nikdy v životě jsem nebyla opálenější než ten rok."

"Cizinka" 

Tak se jí otevřela cesta na vysokou školu, kde kromě botaniky, matematiky a vinařství potkala svého přítele Maxe, do kterého se zamilovala. On, klidný potomek vinařů z Weinviertelu, ona, živá koule energie z Falce. Když oba v roce 2000 dokončili studia, vrátil se Max domů, aby převzal podnik svých rodičů, vinařství Riegelhofer. Život ve Weinviertelu tehdy pro Susanne nepřipadal v úvahu. Začalo tříleté dojíždění, ale přišel okamžik, kdy pochopila, že některé věci v životě nevyžadují konečné rozhodnutí, stačí udělat ten pověstný první krok. "Dala jsem výpověď, sbalila si věci, odjela, vdala se a zůstala dodnes. Weinviertel se mi moc líbil. Možná to nebyla láska na první pohled, ale tento region má obrovské kouzlo díky své neuvěřitelné rozloze, obrovské rozmanitosti a srdečným lidem."

"V určitém okamžiku jsem pochopila, že některé věci v životě nevyžadují konečné rozhodnutí, stačí to jen zkusit."

 

Láska na druhý pohled, © Daniel Gollner
Láska na druhý pohled

"Naše vína musí být chutná a dělat lidem radost, aby si je dali i příště."

Udržitelné vinařství

Samotné vinařství se pod vedením dvou vášnivých vinařů docela změnilo. "Na začátku jsme investovali do traktorů, strojů a sklepů, ale dnes se zaměřujeme na vinice, rekultivaci půdy a biodiverzitu. Dnes nejsme ekologické vinařství, ale jsme podnik, který funguje velmi uvážlivě." Vůbec nepoužívají glyfosát ani dieselové motory - po zahradách se pohybují na elektromobilech a elektřinu získávají z fotovoltaických systémů na střechách. Kromě toho se vinařství Riegelhofer pyšní značkou kvality "Nachhaltig Austria" pro vína vyráběná udržitelným způsobem. "Celý výrobní proces, od sklizně hroznů až po zrání a stáčení vína, je kontrolován z hlediska jeho přínosu pro udržitelnost."

Naše vína jsou svěží a ovocná

Vinařství Riegelhofer se vyznačuje svěžími, ovocnými víny: "Jsou zemitá a tradiční. Vlastně jako celý Weinviertel." Lehkou klasikou je Grüner Veltliner s názvem "Saurüssel". "Naše vína musí být chutná a dělat lidem radost, aby si je příště dali znovu." Susanne se netají tím, že plnění všech aspektů práce vinaře je často velmi stresující. "Důležitou věcí, kterou navíc nemůžeme předvídat, je změna klimatu. Jak dlouho mohou fungovat odrůdy, které pěstujeme?" Otázka, která zůstává nezodpovězena.

O nových silnicích a kvalitní půdě

To však nikoho ve vinařství Riegelhofer neodrazuje, ani Susanne, ani Maxe, ani jejich tři děti. Nápady zde klíčí stejně silně jako výhonky na vinné révě. Například od roku 2020 vyrábějí veganská vína. "Jako vinař jste zároveň sklepmistrem, zemědělcem a obchodníkem v jedné osobě. Jednou z mých velkých vášní je například tvorba nových vín. Přitom je vždy důležité, aby se líbily i nám a abychom je nezaváděli jen proto, že jsou zrovna v módě." Tradice je ve vinařství Riegelhofer důležitá, stejně jako spojení s půdou. Věří, že právě tato půda jim přinese dobrou úrodu na mnoho let dopředu.

 

Láska na druhý pohled, © Daniel Gollner
Láska na druhý pohled

"POSTUPNĚ JSEM SI WEINVIERTEL VELMI OBLÍBILA. REGION MÁ OBROVSKÉ KOUZLO DÍKY SVÉ NEUVĚŘITELNÉ ROZLOZE, NESMÍRNÉ ROZMANITOSTI A SRDEČNÝM LIDEM."

Vinařství Riegelhofer obhospodařuje 30 hektarů rodinných vinic. Zaměřuje se na odrůdy Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Zweigelt. Od roku 2020 jsou všechna vína veganská. Zakoupit je můžete v internetovém obchodě, po telefonu, kde vám také odborně poradí, nebo při návštěvě vinného trhu přímo v Poysdorfu.

INFORMACE A KONTAKT

Vinařství Riegelhofer
Hindenburgstraße 10
2170 Poysdorf
+43 2552 2423
post@riegelhofer.at
www.riegelhofer.at

Vinařství Riegelhofer na Facebooku
Vinařství Riegelhofer na Instagramu