Makové posvícení v Armschlagu

Každoročně v září se ve waldviertelské vsi Armschlag koná makové posvícení.

Waldviertelský šedý mák, kolem kterého se ve Waldviertelu úspěšně rozvinula tzv. „maková kultura“, je již několik let chráněnou značkou v rámci EU.

Přibližně 500 ha plochy Waldviertelu pokrývá kvetoucí mák, což odpovídá asi polovině makových polí v celém Rakousku. Centrem pěstování máku je Armschlag, vesnička mezi Melkem a Zwettlem. Vesničkou prochází nejenom Maková naučná stezka s pěknými vitrínami na šesti dvorech makových farmářů, ale také „Stezka makového štrúdlu“ vede k makovým polím kolem obce. Vždy třetí neděli v září se koná již tradiční makové posvícení.

Makové posvícení
Na makovém posvícení, které se tradičně oslavuje vždy 3. zářijovou neděli, jsou k vidění láskyplně ozdobené stánky s mákem ve všech možných variacích: šedý a bílý mák, makové taštičky, makové moučníky, makové pálenky a likéry, maková čokoláda, marmeláda, pesto s makovým olejem a spousta dalších specialit. U makového hostinského Mohnwirt Neuwiesinger na vás čeká největší pánev s originálními waldviertelskými nudlemi z bramborového těsta s mákem a další makové dobroty. Hudební doprovod, lidové tance, přehlídka krojů, zábavný park pro děti a další atrakce zajistí, aby se všichni návštěvníci naladili na správnou makovou notu.

Další informace o waldviertelském máku.