O dracích a válečnících na koních

Muzeum MAMUZ Mistelbach přiblíží „Pohádky, mýty a symboly", zámek Asparn „Jezdecké luky".

Člověk a jeho historie je téma výstavy „Pohádky, mýty a symboly“ v muzeu MAMUZ Mistelbach, zatímco v muzeu MAMUZ na zámku Asparn/Zaya se ukazuje archeologie, experimenty a rekonstrukce historických jezdeckých luků Skytů, Hunů a Avarů.

Výlet do světa pověstí a symbolů

Jaký význam mělo jablko v antických spisech a co ho spojuje se Sněhurkou? Odkud pochází představa draků a nadpřirozených bytostí a proč jsou pořád tak populární? Také filmové trháky z Hollywoodu se ve své dramaturgii drží tradičního schématu, tzv. hrdinské výpravy. Už antický hrdina Herkules musel zvládnout dvanáct úkolů, aby mohl vystoupit na Olymp, ale podobně i George Lucas vyslal v Hvězdných válkách Luka Skywalkera na dalekou cestu, aby v galaxii znovu nastolil rovnováhu. Co mají nejen tito dva, ale mnoho dalších hrdinů společné? Výstavou „Pohádky, mýty a symboly. Člověk a jeho historie“ ukáže MAMUZ Museum Mistelbach v termínu 23.03.-24.11.2019, že mnoho symbolů a příběhů, které nás dnes obklopují, jsou příběhy staré tisíce let.

O válečnících na koních a jejich válečné zbrani

Válečníci Skytů, Hunů, Avarů a Maďarů byli kvůli své bojové technice se šípy a luky velmi obávanými válečníky. Jejich šípy byly vyrobené ze dřeva, rohu a kostí, což jim propůjčovalo enormní sílu. Z dnešních vykopávek se z nich ale zachovalo jen velice málo. Výstava „Luky: Archeologie.Rekonstrukce.Experiment.“ předvede v období 13.04.-24.11.2019 historické nálezy z Rakouska a Maďarska, pokusy zabývající se materiály, účinkem a sílou zbraní, a také rekonstruované prvky jednotlivých zbraní – od luků a šípů až po kosti. Vrcholem výstavy je náhled do práce archeologů: v rámci experimentu byl zahrabán do země luk, aby se otestovala životnost materiálu. Výsledky podají důležité závěry vztahující se k nálezům originálních předmětů.

Výstava je v češtině a němčině. Je možné objednat průvodce – na požádání v češtině, slovenštině a angličtině.