Fascinující pyramidy

Prostřednictvím nové výstavy umožňuje Muzeum MAMUZ v Mistelbachu od 3. března do 25. listopadu 2018 podrobně nahlédnout do tajemství kultury starověkého Egypta.

Vyspělá kultura v oblasti Nilu po válečném tažení Napoleona do Egypta fascinovala také střední Evropu a toto okouzlení mělo vliv i na řemeslo, módu nebo hudbu a trvá až do dnešní doby.

Výlet do starého Egypta

Pyramidy v Gize zařadili již staří Řekové k sedmi divům světa. Je také zázrak, že velká část z nich po 4 600 letech zůstala zachována až do dnešní doby. Kdo nechce letět až do Egypta, měl by bezpodmínečně uvažovat o výletu do muzea MAMUZ Mistelbach. Výstava „Fascinující pyramidy“ ukáže v období od 3. března do 25. listopadu svět starověkého Egypta zcela zblízka. Rekonstruovaná Sennedjemova hrobka a početné originální nálezy z hrobek egyptských panovníků patří k vrcholům výstavy, která se mimo jiné podrobně zabývá stavební technologií a architekturou egyptských pyramid.

Egyptománie v Evropě

Ještě dnes vidíme na příkladech řemesla, módy, zahradní architektury nebo hudby z období napoleonského tažení, jak obrovský vliv měla kulturu Nilu na napoleonskou Evropu. Egyptská témata, pyramidy a obelisky sloužily v tehdejší době jako inspirace pro jevištní dekorace, nejznámějšími příklady jsou „Aida“ a „Kouzelná flétna“. Motivy pyramid a obelisků lze najít ještě dnes v mnoha starých městských částech nebo historických městech, jako třeba na zámku Schönbrunn nebo Heldenberg. Obsah výstavy prohlubují četné workshopy pro děti jako „Psaní ve starověkém Egyptě“ nebo „Návštěva u Bohů“, ale také vědecké přednášky, například přednáška o víře v posmrtný život.

Výstava je v češtině a němčině. Je možné objednat průvodce – na požádání v češtině, slovenštině a angličtině.