Meruňkové posvícení ve Spitzu

Meruňkové knedlíky, festival Letní noc a pořádné posvícení patří k jedněm z nejkrásnějších slavností oblasti Donauregion.

Meruňkové knedlíky, festival Letní noc a pořádné posvícení patří k jedněm z nejkrásnějších slavností oblasti Donauregion.

Ještě dlouho před tím, než hrozny na světoznámých terasovitých vinicích Wachau dozrají do plné zralosti, probíhá ruční sklizeň zralých meruněk. Od roku 1951 se pod starými stromy na náměstí Kirchenplatz v městečku Spitz an der Donau koná meruňkové posvícení Wachau. O tělesné blaho se 3. červencový týden postarají tradiční pochoutky z místních meruněk, jako jsou meruňkové knedlíky z originálního automatu, šťavnaté marmelády, kvalitní pálenky a chutné moučníky.

Vrcholem tradiční slavnosti je nedělní slavnostní krojovaný průvod s králem Marillusem, princeznou jménem Aprikosia za doprovodu folklórních skupin.

Vyzrálé plody
Červenec ve Wachau se odehrává zcela ve znamení sklizně meruněk. Od začátku července, když se v Kremsu rozběhne trhání meruněk, nejpozději ale o týden později se zahájením sklizně ve Spitzu, se podél hlavní cesty rozmístí barevné stánky nabízející ke koupi čerstvě natrhané meruňky. Kdo vyzkouší meruňky z různých regionů, ihned rozpozná zvláštnost meruňky z Wachau: vypadá nádherně a má velmi jemnou vůni. Malá nevýhoda hodně aromatických plodů: po utrhnutí už nedozrají a měly by se proto vychutnat hned po sklizni, kdy se sklízejí jen meruňky v plně vyzrálém stavu. Pokud se vám nepodaří přijet do Wachau v období sklizně, pořád ještě jsou pak meruňky k dispozici ve zpracované podobě: meruňkové marmelády a pálenky z Wachau jsou charakteristické jedinečnou svěží ovocnou vůní.

www.wachauermarille.at/