Na kole kolem Vídně

Na úseku dlouhém 215 kilometrů lehce zažijete různorodost Dolního Rakouska ze sedla kola. Cestou vás doprovodí voda, les a víno.

Na okružní trase Vídeňským lesem lze krásně poznávat kulturu a přírodu. Vyznavači pohodové cyklistiky počítají na 220 km (téměř bez stoupání) přibližně pět dnů a oceňují kombinaci kultury a přírody.

„Jízda na kole kolem Vídně“ bude s novým cyklookruhem Vídeňským lesem opravdovým zážitkem a dovede cyklisty milující požitek k vodě, do lesa a za vínem. Okruh kopíruje vodu na 215 km a nabízí nejenom velkolepý kulturní zážitek, ale také nádhernou krajinu.

Pohodová cyklistika: krásná trasa a málo stoupání

Trasa probíhá mimo jiné po starých potahových stezkách po břehu Dunaje a po poutní stezce Via Sacra směřující do Mariazell. Cestou se nacházejí skvostné kostely, romantické luhy, prosvětlené lesy, příjemné vesničky a spousta podniků skvěle připravených na projíždějící návštěvníky. Směr většinou udávají čtyři řeky: kromě Dunaje vede cyklookruh Vídeňským lesem kolem řeky Traisen, Gölsen, Triesting a na závěr kolem říčního kanálu ve Wiener Neustadt. To je zárukou téměř rovinaté trasy (opravdu jen během čtvrté denní etapy se musí zdolat tři stoupání), ale také trasy bez dopravního ruchu.

Voda, les a víno

Voda, les a víno jsou hlavní aktéři ve Vídeňském lese. A na zdejším cyklookruhu se potkáte hned se všemi třemi v různých podobách. Voda udává jako věrný průvodce směr cesty, na idylických zákoutích řeky poskytne osvěžení unaveným svalům a v závěrečné etapě láká do tradičních koupelí lázeňského městečka Baden. Cestu podél Dunaje a řeky Traisen lemují lužní lesy, které se pak před Lilienfeldem – nejhustěji zalesněném regionu Rakousku – promění na podhorské jehličnaté lesy a směrem k Vídni pak opět přejdou v nedotčené smíšené lesy. A rovněž víno vás poctí svou přítomností hned na třech úsecích: Klosterneuburg, Traisental a Thermenregion jsou známé nejen pro svá vynikající vína, ale také svou typickou kulturou vinných šenků, tzv. Heurige.

Co je dobré vědět

Trasa není extra značená jako cyklookruh Vídeňským lesem. Nejdříve jeďte po značených vídeňských cyklostezkách až k Dunajské cyklostezce/Donauradweg, dále sledujte značení Dunajské cyklostezky (EuroVelo6), Traisentalské cyklostezky/Traisental-Radweg (č. 4), cyklostezky Triesting-Gölsental-Radweg (č. 42) a nakonec se vydáte po Stezce termálních pramenů/Thermeradweg (EuroVelo9).

 

 

Podrobnosti k cyklotrasám

EuroVelo 9, © Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

EuroVelo 9

Po EuroVelo 9 projedou cykloturisté celou spolkovou zemi a odhalí na trase různé tváře Dolního Rakouska.

Číst dále