Noční hrdinové, Mönichkirchen, © Daniel Gollner
Noční hrdinové, Mönichkirchen

Noční hrdinové

Sigi Kroneis si říká "král sjezdovek", ale ve skutečnosti je spíše "správce": v lyžařském středisku Mönichkirchen-Mariensee jezdí dlouho do noci s těžkou technikou a stará se o to, aby lyžaři našli druhý den ráno sjezdovky vždy perfektně upravené.

Sigi je ve skutečnosti vyučený farmář a k práci v horách se dostal náhodou. Začínal v lyžařském středisku St. Corona am Wechsel, sedm let zastával funkci zástupce vedoucího provozu v Mönichkirchen-Mariensee a spolu se svými třemi kolegy zajišťuje v tomto malém lyžařském středisku ve Vídeňských Alpách ty nejlepší podmínky pro lyžaře.

"Jízda na rolbách je opravdu dřina. Na první pohled to vypadá mnohem jednodušeji, než to ve skutečnosti je."

Noční hrdinové, Mönichkirchen, © Daniel Gollner
Noční hrdinové, Mönichkirchen

"Zlatá pečeť kvality na sjezdovkách je samozřejmě něco výjimečného, na co jsme já i celý náš tým velmi hrdí."

Zimní sporty mají v Mönichkirchenu dlouhou tradici, která sahá až do 80. let 19. století. Po otevření železniční trati Vídeň-Aspang a poštovního nádraží se v Mönichkirchenu am Wechsel poprvé objevil "cestovní ruch" v podobě obyvatel města, kteří toužili po odpočinku a relaxaci. Skutečný rozvoj turistiky pak nastal v 50. letech 20. století: jednosedačková lanovka tehdy vyvezla milovníky zimních sportů z údolní stanice na horskou pastvinu Mönichkirchner Schwaig za 25 minut. "Čekání ve frontě trvalo často i více než hodinu, ale to návštěvníkům neubralo na nadšení z lyžování," říká Gerald Gabauer, ředitel lyžařského střediska Schischaukel. V roce 1952 byl na kopci Wechsel postaven skokanský můstek a v roce 1956 byl uveden do provozu první lyžařský vlek. "Od spojení se střediskem Mariensee v roce 2000 přibyly tři čtyřsedačkové lanovky, které pohodlně vyvezou na sjezdovky 6240 osob za hodinu." Dnes už nikdo nemusí čekat na odvoz déle než hodinu. Ale vraťme se k Sigimovi, který se právě chystá na večerní směnu: "Přes den jsem pracoval v lese a teď se teprve chystám večer na kopec, abych upravil sjezdovky." Pobyt na čerstvém vzduchu a práce v přírodě je pro něj to pravé.

Sigi a jeho kolegové se střídají v nepřetržité práci, aby se lyžaři mohli v 9 hodin ráno prohánět po perfektně upravených sjezdovkách. Jejich neúnavné úsilí však oceňují nejen návštěvníci lyžařského střediska Mönichkirchen. Každou zimu testuje přibližně 220 anonymních odborníků nejlepší lyžařská střediska v celém alpském regionu a pravidelně uděluje Sigiho tvrdé práci nejvyšší známky: Od sezóny 2003/2004 získává lyžařské středisko Mönichkirchen-Mariensee trvale "mezinárodní pečeť kvality sjezdovek" a - jak Sigi výslovně zdůrazňuje - jako jediné v Dolním Rakousku a jedno z pouhých sedmi lyžařských středisek v celém Rakousku od roku 2016 dokonce tu nejcennější, zlatou: "Zlatá pečeť kvality sjezdovek je samozřejmě něco výjimečného. Něco, co přináší radost, co motivuje mě i celý tým a na co jsme všichni velmi hrdí."

Noční hrdinové, Mönichkirchen, © Daniel Gollner
Noční hrdinové, Mönichkirchen

"PŘES DEN HOSPODAŘÍM A VEČER SE STARÁM O SJEZDOVKU. PŘESNĚ TAK, JAK TO MÁM RÁD!"

Fakta o Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee

Lyžařské středisko v regionu Wechselland lze označit za ideální rodinné lyžařské středisko. Najdete zde od všeho něco: Pro děti a začátečníky jsou připraveny mírné cvičné sjezdovky, zkušení lyžaři mohou lyžovat na závodní dráze, carvingovém svahu a užívat si krásné dlouhé panoramatické sjezdovky. Na profesionály čeká černá sjezdovka FIS o délce téměř 1500 metrů. Originál. Postavíte se na start, počkáte na zelený signál a vyrazíte: Na skimovie trati si můžete nechat svou jízdu natočit profesionálními kamerami a v cíli počkat na video a čas jízdy. Ideální pro soukromé lyžařské závody!