Dürnstein, © Michael Liebert

Ohnivé Vánoce

Mošt a železo ve varu

Šest mostviertelských adventních trhů spojilo své síly pod názvem „Flammende Weihnacht“ (ohnivé Vánoce): tato iniciativa slibuje nepřetržitý program během čtyřech adventních víkendů, kdy na návštěvníky čeká neobvyklé stylové prostředí.

„Flammende Weihnacht“ – to jsou čtyři adventní trhy na Eisenstraße v obcích Waidhofen an der Ybbs, Ybbsitz, Gaming a Neubruck a dále dva vánoční trhy na Mostraße v městečku St. Peter in der Au a Seitenstetten. Podobný není jen název trhů, ale také jejich program: vše se točí kolem alkoholického moštu neboli cideru a železa – dva protagonisté, kteří zdejší region snad ani lépe už vystihnout nemohou.

V centru dění: mošt a železo

 „Mošt“,  dlouhou  dobu hlavní nápoj a kmotr celého Mostviertelu, si během „ohnivých Vánoc“ vychutnáte v horké podobě jako „svařák“. Železo je v této oblasti na okraji pohoří Erzberg již celá staletí hnacím motorem hospodářství a v kulturní krajině získalo díky své markantní podobě pevné místo až do dnes. Na mostviertelských adventních trzích se železo neustále objevuje v hravé a řemeslné formě.

Dějiště „ohnivých Vánoc“ – zámky, kovárny, kláštěry – dodávají celému průběhu slavnostní rámec. Hra s ohněm a chladem vytváří útulnou předvánoční atmosféru a zahřeje u srdíčka každého návštěvníka, ať už při průvodu Perchtů, v pernikářské dílně nebo při poslechu vánočního pěveckého sboru.