Okružní turistická stezka Ysper-Weitental (č. 22)

Ponořte se na 170 kilometrech do hlubokého poznávání přírodních a kulturních pokladů Jižního Waldviertelu.

Turistický okruh Ysper-Weitental předvádí divoké vodní rokle a výjimečné vyhlídky.

Dálková turistika může být tak nádherná: na okruhu údolím Ysper-Weitental – nazývaném také „dvaadvacítka“ – poznáte kouzelná místa Jižního Waldviertelu plná protikladů. Část této krajiny má podobu mírné hornatiny s neodolatelnými vyhlídkami, opakem jsou úzká údolí a horské masivy tvořené žulovými balvany. Vhodným vstupním bodem na tuto 9denní túru je milá vesnička Nöchling. Údolí Dunaje a mohutné panorama podhůří Alp v zádech doprovází turisty při jejich putování podél říčky Kleine Ysper až po Große Ysper, která pronikla do metrové hloubky waldviertelské žuly a vytvořila tak jedinečnou soutěsku Ysperklamm, další milník na této skutečně objevné trase. Přes nespočetné schůdky se vrhá Große Ysper z výšky 800 m na 550 m. Již po celé generace šplhají turisté přes dřevěné můstky a žebříky tímto divokým říčním údolím, kolem temně třpytivých žulových útvarů a kamenných stěn. Neustále v těsné blízkosti vody, vždy v srdci přírody Waldviertelu nabité energií.

Zajímavosti na trase

  • Výhledy - Kleiner Peilstein, Großer Peilstein: nejkrásnější vrcholy Waldviertelu otevírají fascinující rozhled přes celý kraj.
  • Herzstein (Kamenné srdce) v St. Oswaldu: uprostřed panenské krajiny objeví turisté jeden z fascinujících kultovních kamenů Waldviertelu. Kámen ve tvaru srdce je tzv. „průlezný kámen“, který vás dle pověsti může očistit od bolesti, utrpení a dokonce hříchů.
  • Zřícenina Weinsbergerwald: výstup ke zřícenině se vyplatí nejen kvůli krajině a výhledu, ale také zřícenina hradu opředená pověstmi stojí za trochu námahy.
  • Rybníky ke koupání: jen tak skočit do vody! V početných rybnících a jezerech Waldviertelu čeká nádherně osvěžující požitek.
  • Loseneggerklamm St. Oswald: nádherně průzračná voda zurčící přes kameny, sytá zeleň mechů a kapradin – tady se cítíte jako v začarovaném lese.