Oslavujeme podzim: dožínky a vinobraní

Od vinařského podzimu přes moštový podzim až po makové posvícení a dřínkové hody: všehochuť slavností na začátek podzimu

Jakmile léto začne nabývat intenzivních barev a vůní a přecházet pomalu do podzimu, objeví se v Dolním Rakousku spousta podnětů ke slavnostem všeho druhu. Oslavuje se víno, mošt, mák, příroda a mnoho dalšího.

Léto odchází a začínají podzimy. Podzimy? Dolní Rakousko zná minimálně tři: vinařský podzim, moštový podzim a turistický podzim. Všechny tři nabízejí pohyb s požitkem nebo požitek s pohybem v krajině zbarvené do podzimních barev: vinařský podzim s více než 800 akcemi na Vinařské cestě, moštový podzim jako úrodný požitkářský rej v Mostivertelu a turistický podzim na 15 000 kilometrech sítě turistických tras v širokém kraji.

Ať žije mák, dýně a dřínek
Nejen kvůli vínu a moštu je září velmi vydatným měsícem pro požitkáře. V Armschlagu se oslavuje waldviertelský šedý mák, v Pielachtalu dřínky (tedy plody dřínu obecného) a v Hanfthalu weinviertelská dýně, které se tady láskyplně říká „Bluza“. Ve vinných šencích, tz. Heuriger, se ochutnávají domácí uzeniny, paštiky, sýry a pomazánky, předvádí se řemeslnické umění a tradiční zvyky: slavnosti jsou příležitostí k poznání místního prostředí a obyvatel daného regionu.

Výlety do přírody a do středověku
Jídlo a pití jsou vždy dobrým důvodem pro uspořádání slavnosti. V září se ale dají oslavovat i jiné věci. Třeba příroda, která je ústředním bodem Dlouhé noci přírodních parků a na Zahradní slavnosti v Muzeu vesnice Niedersulz. Cestu do minulosti podnikne Středověká slavnost v Eggenburgu. A komu se tam zalíbili nejenom rytíři, ale i koně, měl by také navštívit Slavnost koní na zámku Hof, která rovněž patří ke stálicím na programu tohoto měsíce.