Skialpinismus v Dolním Rakousku

Dolní Rakousko okouzlí příznivce skitouringu svou pestrostí variant pro začátečníky a profesionály.

Pro skialpinisty a všechny, kteří se jimi ještě chtějí stát, jsme sepsali dohromady dolnorakouské skitouringové TOP areály. Aby ani bezpečnost nezůstala stranou, doporučujeme si zamluvit túry s průvodcem.

Se stoupacími pásy pod skialpovými lyžemi se vydáte na nádherné svahy Muckenkogelu, Schneebergu a spol. Vyčerpaný, ale šťastný pohled z vrcholu dolů do údolí. A pak - osvobozující a stojící za všechnu námahu: sjezd po neupravených sjezdovkách a prachovým sněhem!

Správná příprava a vybavení

Správná příprava a vybavení jsou základním faktorem úspěchu pro zážitkové a především krásné skialpové túry. Každá skialpová túra by měla být dobře naplánovaná a měla by se brát v úvahu denní lavinová zpráva a předpověď počasí. Nikdy neopouštějte zabezpečený lyžařský areál bez zapnutého lavinového vysílače, lavinové lopaty a sondy. Ochranné vybavení doplňuje batoh s lavinovým airbagem. Seznam vybavení doplňuje lékárnička, bivakovací pytel a mobilní telefon. V případě nouze vytočte číslo 140. Při všech venkovních aktivitách je třeba dbát na šetrné zacházení s přírodou.

Proto vás žádáme, abyste vždy dbali na pečlivé plánování túry a vzali si s sebou bezpečnostní vybavení nebo v případě pochybností skialpovou túru nepodnikali!

Kurzy pro skitouringové začátečníky

Nejvyšší hora Dolního Rakouska je oblíbeným výletním cílem ve Vídeňských Alpách nejen v létě, ale také během chladných zimních měsíců, kdy vrchol pokrytý sněhem dává doslovně zapravdu svému jménu. Dobrodružství na Schneebergu (Sněžná hora) se pak stává nezapomenutelným zážitkem, když si sportovně založení lyžaři po výstupu připnou lyže a spustí se v prašanu dolů do údolí. Pro skitouring jsou k dispozici různé varianty nejrůznějších obtížností – od příkrých sjezdů až po pohodové trasy. A nemusíte být vůbec profíkem, abyste si tento zážitek vychutnali: lyžařská škola Schi- und Bergsteigerschule Peter Groß v Puchbergu nabízí zájemcům kurzy pro začátečníky, během kterých se naučí, jak zacházet s vybavením. Místní průvodci předají na túrách rádi své zkušenosti.

Skitouringové trasy mimo velké stezky

Tirolerkogel v Annabergu je jedním z nejoblíbenějších kopců pro skitouring v Mostviertelu, v neposlední řadě i proto, že chata na vrcholu Annaberger Haus je v provozu také v zimě. V Göstlingu začíná výstup buď ze Steinbachu směrem na Dürrenstein nebo z vrchovištního rašeliniště Hochmoor Leckermoos na Ringkogel. Jedním z nejoblíbenějších kopců pro skitouring v Mostviertelu je Göller v St. Aegydu nabízející dechberoucí výhledy na okolní vrcholy, jež prostě nelze zapomenout. Další populární trasa vede na Muckenkogel v Lilienfeldu a lze ji dobře zkombinovat s posezením v chatě Lilienfelder Hütte.

Úcta k přírodě a volně žijícím živočichům

Zdravé lesy a neporušené ekosystémy jsou nenahraditelným životním a rekreačním prostorem pro lidi, zvířata a rostliny. Významně přispívají ke kvalitě našeho života. Proto je obzvláště důležitý ohleduplný přístup k přírodě a volně žijícím živočichům. Proto Rakouské spolkové lesy, Rakouský alpský svaz a Rakouská národní turistická centrála vypracovaly následující pravidla, která je třeba dodržovat při lyžařských túrách v zájmu ochrany přírody a volně žijících živočichů.

  • Volně žijící zvířata v zimě snižují svou energetickou bilanci, přepínají na úsporný režim a potřebují místa odpočinku, kam se mohou uchýlit. Dopřejme jim tento odpočinek tím, že se budeme držet na vyznačených stezkách a trasách a nebudeme dělat hluk, abychom zvířata zbytečně neplašili.
  • Ochranné lesy, které nás chrání před lavinami, sněhovými masami, bahenními proudy a dalšími přírodními nebezpečími, by měly být šetřeny a nemělo by se v nich jezdit.
  • Obzvláště citlivé jsou oblasti obnovy lesa a mladé porosty, které je třeba chránit. Zejména malé rostliny jsou pod sněhovou pokrývkou často snadno přehlédnutelné. Ostré hrany lyží mohou poškodit mladý les a poranit mladé rostliny.