Ein Glas Sommerfrische Keyvisual, © Daniel Gollner
Ein Glas Sommerfrische Keyvisual

Sklenice plná letní svěžesti

Johannes Ribeiro da Silva znovu objevuje chuť letní svěžesti s nápojem "SILVA" s drinkem verjus.

Zažloutlé, zaprášené a zapomenuté časem. Johannes Ribeiro da Silva netušil, jak zásadně mu toto přátelské gesto změní život, a tak v roce 2016 pomohl svému dobrému příteli vyklidit Riegelhof v Prein an der Rax. Ten koupil bývalé sídlo rodiny Dodererů, aby jej obnovil a zpřístupnil veřejnosti. Těžké závěsy navozovaly tísnivou atmosféru, pokoje byly přeplněné spoustou nábytku, na hrbolatých dřevěných podlahách se vršily hromady nejrůznějších knih. Jedna z nich upoutala Johannesovu pozornost. Jednalo se o ručně psanou kuchařku z roku 1906, jejímž autorem byl český kuchař, který byl tehdy ve službách rodiny rakouského spisovatele Heimita von Doderer. Jak bylo na přelomu 19. a 20. století zvykem, Doderer vždy na léto odjížděl s rodinou a úzkým okruhem přátel z Vídně a trávil letní měsíce na svém venkovském sídle, kde dával volný průchod svým literárním myšlenkám a občas si dopřával lehký osvěžující letní nápoj. Johannes na něj našel recept ve výše zmíněné čescé kuchařce: Osvěžující nápoj na bázi verjus - šťávy z nezralých hroznů.

"Můj dědeček pocházel z Portugalska, provozoval lisovnu s výrobou vína a chtěl, abych jednou převzal tento podnik. Já jsem naopak chtěl jít svou vlastní cestou."

Sklenice plná letní svěžesti, © Daniel Gollner
Sklenice plná letní svěžesti

Recept z Dodererovy kuchařky

Když Johannes listoval kuchařkou, padl mu náhle zrak na recept na dotyčný nápoj: "Do nezralých hroznů přidejte alkohol, oslaďte a nechte odstát. Před pitím doporučujeme zalít vodou." Slova napsaná na papíře, která se vryla do paměti tohoto inovativního myslitele. "Chtěl jsem tento nápoj přenést z dob dávno minulých do současnosti. Po dalším pátrání jsem zjistil, že původ nápoje s verjusem je ještě mnohem starší." Hrozny používané kuchařem Dodererem pocházely přímo z oblasti kolem Reichenau, kde od 11. století až do začátku první světové války pěstovali víno mniši z opatství Gloggnitz. Místní oblast tomu však nebyla příliš nakloněna, hrozny nechtěly dosáhnout požadovaného stupně zralosti, a tak se z nouze stala ctnost - a hrozny se začaly lisovat nezralé: a tak se zrodil první nápoj verjus.

"Po prvních pokusech se zlatou vodkou jsem chtěl z podnikání odejít, ale osud měl se mnou jiné plány."

"Chtěl jsem tento nápoj přenést z dob dávno minulých do současnosti."

Obnova vinařství ve Vídeňských Alpách

Dnes se SILVA vyrábí z hroznů z oblasti Weinviertel. V Riegelhofu se však plánuje obnovení pěstování vinné révy. "Vysadili jsme tam sto sazenic vinné révy a další stovka přibude na jaře. Právě proto, že potřebujeme nezralé hrozny, jsou pro nás klimatické podmínky v okolí Reichenau naprosto ideální. Můžeme začít sklízet později, protože fruktóza se v hroznech tvoří pomaleji, bobule jsou šťavnatější, větší a dávají bohatší úrodu.

Všeználek si razí cestu

Johannes není v oblasti výroby nápojů žádný laik. Je tvůrcem zlaté vodky od společnosti REVEL GmbH. "Můj dědeček pocházel z Portugalska, provozoval lisovnu s výrobou vína a chtěl, abych jednou převzal tento podnik. Já jsem naopak toužil jít svou vlastní cestou. Byl jsem a stále jsem úzce spjat se svým domovem a chtěl jsem zde žít a pracovat." Jeho profesní kariéra sahá od vyučeného automechanika a začínajícího jezdce rallye přes vedoucího prodeje v hotelnictví a cestovním ruchu až po předsedu Sdružení lázní Edlitz a výrobce nápojů. Po prvních pokusech se zlatou vodkou chtěl z podnikání odejít, ale osud s ním měl jiné plány.

"Říkal jsem si, že to není totéž jako vyrábět stotisící gin nebo padesátý druh piva. SILVA je tak výjimečný nápoj, který je tak úzce spjat s tímto regionem a jeho historií - prostě jsem ho musel ochutnat."

 

Ein Glas Sommerfrische Bild 9, © Daniel Gollner
Ein Glas Sommerfrische Bild 9

"Lidé jsou stále více přitahováni na venkov."

Prvotřídní oblast

Právě výjimečná atmosféra láká do Riegelhofu lidi z blízkého i vzdáleného okolí již více než sto let. "Dnes sem lidé nejezdí s celým doprovodem na dva měsíce, ale stále více je láká venkov." Lidé opět hledají kvalitní kulinářské speciality od místních ekologických zemědělců a nedotčenou přírodu, a to vše na dosah od Vídně. Technologický pokrok umožňuje podávat vynikající pracovní výkony i mimo kancelář. "Cesta lanovkou z Vídně do vysokohorského terénu na Rax trvá hodinu a půl, včetně příjezdu, což je opravdu neuvěřitelné." A tady se můžete věnovat turistice a filozofování do sytosti.

Země pro všechna roční období

Samotný Riegelhof a jeho okolí však nevyzařují své zvláštní kouzlo pouze v letních měsících. Také Heimito von Doderer se sem na podzim rád vracel, aby zde pracoval a kochal se krásami přírody. Napsal zde velkou část svého románu "Strudlhofské schody" a také tento kraj ve svém díle zobrazil. Pokud se chcete přenést do těchto časů, můžete si Riegelhof na chvíli pronajmout. Mnohé z nich se dochovaly v původním stavu, jiné byly citlivě restaurovány. Ať už na zvláštní oslavu nebo delší odpočinek, do práce nebo na dovolenou s rodinou a přáteli: Atmosféra Riegelhoffu nenechá nikoho chladným a fascinuje návštěvníky i dnes.