Sufař na nové vln, © Daniel Gollner
Sufař na nové vln

Surfař na nové vlně

Alexander Arpaci je spoluzakladatelem trailového centra "Hohe Wand Wiese" a spolku Wienerwald Trails. Jako surfař a světoběžník, který byl neustále na cestách, našel střed svého zájmu ve Vídeňském lese. A také si našel nového koníčka: jízdu na horském kole.

Alex ne vždy souznil s přírodou

Alexander Arpaci se narodil v Berlíně a byl spíše dítětem nížin než hor. "Vyrůstala jsem uprostřed města, na rohu Kreuzbergu, a prožila jsem krásné dětství plné dobrodružství." Ale Alexandr necítil touhu po přírodě, hlavně proto, že ji vlastně neznal. Velkoměsto opouštěl jen jednou ročně, když s rodinou odlétal do Turecka, kam sahají jeho kořeny. I když přírodu aktivně nevyhledáváte, najde si vás. Když mu bylo dvacet let a byl ve zlatých letech, jeden kamarád ho přivedl na myšlenku začít surfovat. Společně cestovali po Střední Americe, vždy s cílem najít dokonalou vlnu. Divoké, romantické pláže Kostariky a Nikaraguy v Alexandrovi konečně probudily touhu po přírodě: "Tehdy se to stalo! Z té cesty jsem se vlastně nikdy nevrátil, jen jsem se léta snažil vydělat peníze na další zimní cestu."

Surfař na nové vlně, © Daniel Gollner
Surfař na nové vlně

Les a vlny

Následovaly rozsáhlé cesty po celém světě: "Můžeme se sejít kdekoli, kde můžeš surfovat." Bylo to období, které si Alexandr velmi užíval, ale které také muselo skončit. O deset let později, ve svých třiceti letech, se sám sebe ptal, jak by mohl skloubit tento milovaný koníček se slušnou prací. Nakonec padla volba na studium "Mezinárodního managementu lesních ekosystémů". Studium brzy přineslo své ovoce a brzy následoval roční pobyt s manželkou v severním Španělsku. "Podařilo se mi tam odvést kus dobré práce, napsat diplomovou práci o lesních požárech v důsledku klimatických změn a ve volném čase surfovat."

"V úvahu přicházely Anglie nebo Nový Zéland. A Vídeň. Vídeň také proto, že tam chtěla studovat moje žena."

Hor hor do Vídně!

V Německu už přemýšleli o dalším cíli své cesty. "Napadla mě Anglie nebo Nový Zéland. A Vídeň. Vídeň také proto, že tam chtěla začít studovat moje žena." A tak se Vídeňský les poprvé objevil na Alexandrově mapě. Když se ohlédnu zpět, byla to láska na první pohled. "Vídeň, město s nejlepší životní úrovní na světě, je ideálním místem k usazení a v Dolním Rakousku najdete přírodu. Pro mě funguje pouze kombinace jednoho a druhého." Při hledání relaxace mimo městský život objevil Alexander jízdu na horském kole. A ve Vídeňském lese našel skutečný ráj. Jen s jednou věcí nebyl cyklista spokojen: "Mnoho lidí jezdilo po nelegálních trasách, nebavili se mezi sebou, pojetí cyklistiky bylo již zastaralé a jako lesník jsem se setkal s nespočtem negativních slov o horských kolech."

"Vídeň, město s nejlepší životní úrovní na světě, je ideálním místem k usazení a v Dolním Rakousku najdete přírodu. Pro mě funguje pouze kombinace jednoho a druhého."

Wienerwald Trails a první evropské centrum městských stezek

Alexandr v tom měl jasno: Bylo třeba předložit řešení a začít pracovat. Společně začali rozvíjet koncepty a po čtyřech letech se dostavil výsledek této cesty: první městské trailové centrum v Evropě s názvem "Hohe Wand Wiese" a více než 12 kilometrů vybudovaných legálních stezek a více než 20 kilometrů dlouhých společných stezek. V nabídce tratí si každý najde to své: mírné kopce pro začátečníky, stoly, dvojáky, gapy pro ty, kteří se chtějí bavit, a enduro lajny pro ty, kteří chtějí opravdu umět jezdit. Nikdo však není odkázán sám na sebe: Wienerwald Trailschool nabízí širokou škálu kurzů a školení pro děti, mládež i dospělé. Centrum je také propojeno s dalšími nabídkami pro horská kola, které kromě oblasti Vídeňského lesa disponují vynikající sítí tras po celém Dolním Rakousku a nabízejí řadu tras pro různé stupně obtížnosti. Sdružení Wienerwald Trails, které Alexander spoluzakládal, je zodpovědné za plánování a správu stezek v regionu Vídeňský les.

"Zážitky, zábava, příroda a flow - to je to, co dnes lidi přitahuje."

Surfař na nové vlně, © Daniel Gollner
Surfař na nové vlně

Společně Vídeňským lesem

Je asi samozřejmé, že Alexander nezapomíná na ostatní návštěvníky lesa a respektuje požadavky Biosférického parku Vídeňský les: "Když budu dělat radost jen cyklistům na horských kolech a pěší turisty vynechám, tak to dlouhodobě nebude fungovat. Zejména v zahuštěné krajině, kde nelze jen tak stavět nové stezky v lese, ale kde záleží na pospolitosti, je třeba umět si sednout ke stolu a diskutovat. Vzhledem k tomu, že Wienerwald je biosférický park, je zde jasný záměr." Tento koncept určitě funguje, protože i ve všední dny, kdy už je dávno po prázdninách, je parkoviště před trailparkem každý den plné. "V dnešní době jsou populární všechny sporty, které se provozují na čerstvém vzduchu, kde se člověk hýbe a cítí sám sebe. Stačí se podívat na Instagram a hned vidíme, jaké pocity a touhy ženou lidi kupředu. Mnoho lidí je pro tyto pocity ochotno udělat cokoli. Horská cyklistika je velmi zajímavou odpovědí na tuto otázku, protože samotný sport se v průběhu let stal mnohem dostupnějším, a to i díky tomu, že se technicky neustále vyvíjí. V minulosti byla cyklistika chápána jako individuální mužská vytrvalostní aktivita, při níž bylo třeba zdolat náročný kopec. Tento obraz se zcela změnil. "Zážitky, zábava, příroda a plynulost - to je to, co dnes lidi přitahuje." Technologie jde s dobou. Elektrokola v tomto ohledu dostávají velkou příležitost."

Plný energie až na vrchol

Ti, pro které je jízda na horském kole příliš namáhavá, vyzkoušeli jízdu na elektrokole a velmi si ji užívají. Pro Alexandra je elektrokolo mnohem víc než jen sportovní náčiní: "Mnoho lidí na něm jezdí každý den do práce. Zejména pro město, jako je Vídeň, je to důležitý faktor mobility. V okruhu 15 až 20 kilometrů se pohodlně dostanete všude a navíc uděláte něco pro své zdraví a životní prostředí. Zejména v oblasti mobility je to pro mě odpověď. Mnoho lidí začíná nejprve s elektrokolem a pak, pokud chtějí vyzkoušet nějaké trasy, přesedlají na běžné, lehčí horské kolo. Díky tomu je tento sport mnohem dostupnější. Je to obrovská příležitost pro cestovní ruch." A ani rychlost není v tomto případě zanedbatelná, protože s elektrokolem můžete po práci jezdit i okruhy s výškovým rozdílem 1500 metrů. Podle Alexandera má v tomto ohledu vynikající pozici zejména Vídeňský les: "Konektivita, nabídka, poloha. Pokud bydlíte ve 14., 15. nebo 16. obvodu, můžete se na stezku dostat z města za méně než půl hodiny a užít si pocit absolutní přírody."
 

INFORMACE A KONTAKT:

Spolek Wienerwald Trails je společenství cyklistů, kteří se zasazují o moderní a atraktivní nabídku horských kol v oblasti Vídeňského lesa. Pro pěší turisty a cyklisty na horských kolech je připraveno osm takzvaných "společných stezek", které se liší délkou a náročností. Srdcem sdružení je Trailpark Weidlingbach na jedné straně a "Trailcenter Hohe Wand Wiese" na straně druhé.
Stezky pro horská kola Wienerwald
Mauerbachstraße 174 -184
1140 Wien
E-mail: info@wienerwaldtrails.at
Webové stránky: www.wienerwaldtrails.at