Z obce Weißenkirchen směrem do města Spitz přejdeme přes působivou část trasy sklanatých teras s vinicemi, v oblasti Wachau. Města s okolními vinohrady Weißenkirchen a Spitz doslova nabízejí odpočinek a návštěvu v nich. Milovníci přírody se jistě potěší, když přjidou k přírodní památce Michaelerberg.
Popis
Světové kulturní dědictví Welterbesteig Welterbesteig Wachau: od města Weißenkirchen až po město Spitz.
Tato etapa vede přes jedinečné vinohrady. Vysoko nad Dunajem čeká na turistu další obraz, největší uzavřená oblast vinohradů ve Wachau a známé vinice (Kollmitz, Kollmütz, Hochrain) s přenádhernými výhledy do dálek. Nad St. Michael nás cesta zavede přes vysušené terasy, odkud je romantický výhled na les a skalnatou krajinu. Přes bránu Rote Tor vstoupíme do města vinařů, do města Spitz. V historickém vinařském městě Spitz a ve městě Weißenkirchen, zvou k odpočinku mnozí vinaři do hostinců a vinných hospůdek.
Výchozí bod trasy
Weißenkirchen, Marktplatz (market square)
Cílový bod trasy
Spitz, Kirchenplatz (church square)
Popis trasy Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz
Od parkoviště v obci Weißenkirchen vedou hradní schody nahoru k hradní části, nejstarší obývané oblasti ve Wachau s gotickými dvory, kde se zpracovávaly hrozny a s mnoha vinnými sklípky (stanice razítek rodiny Rosenberger − Heurigen Fam. Rosenberger). Na konci hradní čtvrti přijdeme dolů k Lichtgartl, až dosáhneme oblast vinohradů. Přetneme ulici Seiberstraße a jsme u slatiny Ritzling. Odtud se vydáme doprava okolo slatiny Postaller nahoru, až k známé Kollmitz. Následně můžeme sestoupit směrem na Wösendorf nebo Joching. Hlavní trasa směřuje vpravo, dále po vysokohorské cestě do bukového lesa. Po několika minutách opustíme vinici a vstoupíme do bukového lesa. Po lesní zatáčce přijdeme ke Geißbergu opět k slatinám a k vyhlídkové cestičce nad známými vinicemi Hochrain, Höll a Kollmütz. Na konci této trasy s vinicemi přijdeme znovu do lesa k vyhlídkovému místu přírodní památky Michaelerberg, kde máme možnost sestoupit směrem do St. Michael (cca 20 minut). Michaelerberg byl kdysi pastvinou a patří k dunajským loukám, které jsou bohaté na různé druhy živočichů a trav. Bizarní skalnaté a kamenné formace zušlechtily místo Michaelerberg. Po chvíli oddechu pokračujeme dále směrem po trase Höhenweg St. Michael, přes nedotčený dubový les a les s habrem obecným, dolů směrem k Mieslingtal. Přijdeme k potoku a odtud směrem doprava, brzy přetneme potok a přijdeme nahoru k legendární bráně Roten Tor, která je pozůstatkem obranného zdiva města Spitz. Přejdeme branou a otevře se před námi krajina vinic v obci Spitz. Dále půjdeme po historické spojovací cestě přímo dolů k městu Spitz. Podél známých vinic jako Rotes Tor, Singerriedel a Axpoint, dosáhneme po 10 minutách cíl etapy, malebné náměstí s kostelem v tomto městě.
Příjezd
A1 k uzlu St. Pölten, dále po S33 a B3 přes město Krems do Weißenkirchen, resp. do města Spitz.
Parkování
Parkování je u břehů Dunaje, na železničním nádraží obce Weißenkirchen nebo v zámku města Spitz.
Města jsou sedm dní v týdnu dostupné veřejnou dopravou (autobusem a wachauskou železnicí) a můžete se i vrátit zpátky na místo, odkud jste startovali.
Na severním břehu Wachau (WL 1: Bahnhof Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk) jezdí autobusy v hodinovém intervalu, sedm dní v týdnu. Na jižním břehu (WL 2: Bahnhof Krems-Mautern-Rossatz-Arnsdörfer-Aggsbach Dorf-Schönbühel-železniční nádraží Melk) jezdí autobusy v dvouhodinovém intervalu, ze Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) též v dvouhodinovém intervalu: www.vor.at.
V přírodním parku Jauerling (WL 7, www.naturpark-jauerling.at) a na kopci Göttweiger Berg (WL 4) jezdí během víkendů a svátků autobusy i na zavolání. Jezdí přesně na stejné trase. Tento spoj je potřeba si telefonicky rezervovat 60 minut před odjezdem na tel. č.: +43 810 810 278: www.vor.at.
Železnice Wachau funguje jen během víkendů a svátků (třikrát denně): www.noevog.at.
Stanice − půjčovny jízdních kol Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) jsou ve městě Weißenkirchen a Spitz, www.nextbike.at.
S těmito trajekty můžete rychle měnit břehy Dunaje: - Trajekt pro invalidní vozíky Rollfähre St. Lorenz-Weißenkirchen
- Trajekt pro invalidní vozíky Rollfähre Arnsdorf-Spitz: plavební pořádek najdete na: www.donau.com/de/wachau-nibelungengau-kremstal/ausflug-bewegen/ausflugsziele/schifffahrt-faehren/faehrverbindungen-routen zeiten/4f5b20df31acc04993793d3c7b4a9826/
Tip autora
Its worth visiting the „nature park BIOthek-Wachau“ in Spitz run by the owners of the biological businesses in the Wachau area. Its located in a winery of the 16th century near church square. Opening times: end of April until end of October every Friday, Saturday and Sunday, www.naturpark-jauerling.at.