Waldviertelské výlovy

Ve Waldviertelu se kapr hýčká, chová, chytá a také oslavuje.

Ve waldviertelských rybnících se při výlovech vytahuje stavidlo nahoru a kapr ven z vody na souš.

Ve více než 1000 rybnících se ve Waldviertelu prohání kapr, který ve zdejších čirých a studených vodách potřebuje pro dosažení své lovné míry – tzn. hmotnosti 2 až 2,5 kg – čtyři místo obvyklých dvou let. Ale po čtyřech letech se ryby musí prostě nějak dostat z vody – a to se děje každoročně při výlovech během státního svátku. Znamená to nejdříve vypuštění vody, což při velkých rybnících může trvat několik týdnů. Během té doby je nutný neustálý dozor, protože musí být zajištěn dostatek vody pro kapry, kteří se shromáždili v takzvaných „lovištích“. Rybník tímto začne „vařit“, jak se lidově říká. Ryby se prodávají přímo z rybníka na jídlo nebo jako násadové ryby pro různé chovné rybníky. Část kaprů se uchovává v nádržích až do Vánoc.

Slavnostní výlovy na státní svátek
Protože dříve musela být při výlovu rybníka spousta lidí, kteří vytvořili řetěz a předávali si ryby z rukou do rukou až do kádí, udržel se tento pěkný zvyk výlovů až do dnešní doby. Největší se koná u rybníka Bruneiteich, cca 4 km severně od Heidenreichsteinu, uprostřed velké lesnaté oblasti. U rybníka uvidíte rybáře v jejich brodících kalhotách, jak rozprostírají velkou síť, vytahují ryby na břeh a překládají je do vodou naplněných kádí na autech. Výlovy mají také vzdělávací charakter: rybářští mistři rádi zaškolí v „rybářské latině“. 

Gallien se nachází v idylickém malém údolí severně od Hornu. Během slavnostního výlovu probíhá v sobotu výlov pstruhového rybníka a v neděli pak rybníka s kapry, štikami a sumci. Malí i velcí návštěvníci mohou při výlovu sami pomáhat. Na hosty čekají udírny s rybami, jídla připravená z ryb a grilované selátko. Rybník Zieringser Teich u Franzen leží u rybniční turistické stezky s vyhlídkami a možností pozorování ryb. Již několik let pořádá lesnický úřad Ottenstein v souvislosti s výlovem tohoto rybníka malou slavnost. Na programu je zpracování ryb, kde je možné se podívat, jak se ryby správně zbavují šupin a filetují, a rovněž se zúčastnit výlovu. Dále je zde prodej ryb a divočiny.