Detaily pro: Weinwanderweg Spitz

Krátký popis

Spitz a Wachau, při těchto jménech se okamžitě vybaví příjemná vinařská krajina a staleté kamenné terasovité vinice, ušlechtilá bílá vína jako Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, romantická zákoutí, vinné šenky „Heuriger“ se zahrádkami, barokní vinařství, Dunaj a meruňky – a to zcela právem: Na vinařské stezce Spitzer Weinwanderweg se projdete nejznámějšími viničnými tratěmi oblasti Spitz, vychutnáte si nádherné výhledy na Wachau a nahlédnete do vinohradnictví a vinařské kultury zdejších vinařů.  

Turistická stezka je jednotně značená tabulemi s lahví vína.

 

Popis

Malebné vinařské centrum Spitz se nachází uprostřed oblasti Wachau, která patří k nejkrásnějším říčním krajinám světa – jediná památka na Dunaji zapsaná na seznamu UNESCO. Spitz leží zároveň na úpatí Jauerlingu: nejvyšší hora kolem celého Dunaje (960 m) a přírodní park. První důkazy o pěstování vína ve Spitzu a okolí jsou staré přibližně 2.000 let. Příkré vinice, jako je např. Tausendeimerberg uprostřed obce, které jsou z velké části založeny na tradičních a z ekologického hlediska vzácných suchých zídkách z kamene a terasách, tvoří základ pro pěstování vína v městečku Spitz a jeho okolí. Vinařská stezka Spitzer Weinwanderweg vás povede přes kamenné terasy, nejznámější a nejlepší viniční tratě a k jejich vinařům – a stále s nádherným výhledem na Spitz, Dunaj a Wachau.

Výchozí bod trasy

Spitz, Kirchenplatz

Cílový bod trasy

Spitz, Kirchenplatz

Popis trasy

Trasa začíná ve Spitzu na barokním náměstí Kirchenplatz, naproti restauraci Gasthaus Mariandl se nachází výchozí směrová tabule s prvním ukazatelem, lahví jakostního vína.   Půjdeme doleva a u zámku Spitz odbočíme vpravo, projdeme pod klenbou brány a dále přes zámecké parkoviště. Na konci silnice dojdeme k místním vinicím, na Schießplatz (informační tabule) a pokračujeme doprava. Po necelých 200 m přijdeme na Trutschplatz (informační tabule) a jdeme doleva do uličky Rote-Tor-Gasse. Na další křižovatce se dáme doprava, přímo do viničních tratí (trať Achspoint a Hochrain): před námi leží legendární trať Singerriedel. Na konci cesty jdeme vlevo, přímo nahoru k bráně Rotes Tor, kde je fantastické vyhlídkové místo a poslední zbytek „vesnických hradeb“ Spitzu. Před bránou (neprocházet) se vydáme po cestě směrem dolů (polní cesta) a u prvního domu, vinařství Bracher, odbočíme doprava nahoru (polní cesta) a projdeme napříč viniční tratí Pluris. Za velkou dvojitou zatáčkou dojdeme k rozcestí, na kterém se vydáme nahoru doprava. Na další křižovatce odbočíme doleva a přijdeme k viniční trati Hartberg. Projdeme touto vinicí a v pravotočivé zatáčce opustíme asfaltovou cestu a pokračujeme rovně. Opět se dostaneme na polní cestu a odbočíme doleva. Po několika minutách sejdeme z cesty a jdeme přes trať Gasslreith. Projdeme malou pravotočivou zatáčkou a potom dolů na polní cestu Radlbach. Zde se vydáme doleva a po několika stech metrech přijdeme do obce Radlbach – s gotickými domy. Na konci Radlbachu přijdeme ke křižovatce a odbočíme vlevo. Na další křižovatce pokračujeme doleva a hned zase doprava na cestu Hinterweg. Lehké klesání, s pěkným výhledem na viniční trať Singerriedel nás dovede k zámku, odbočíme doprava a jsme na náměstí Kirchenplatz ve Spitzu.

 

Příjezd

A1 do Melku a po B3 do Spitzu nebo po S5 nebo S33 do Kremsu a po B3 do Spitzu.

Parkování

Donaulände, nádraží nebo zámek Spitz

Doprava do městečka Spitz je možná autobusovou linkou WL1 každou hodinu z nádraží Melk a Krems, jízdní řády: www.vor.at . Další možnosti příjezdu a odjezdu: vlakem Wachaubahn www.noevog.at nebo lodí po Dunaji www.brandner.at ; www.ddsg-blue-danube.at

Další informace/odkazy

V Turistickém informačním centru Spitz je k dispozici tištěný leták k vinařské turistické stezce. Tourismusinformation Spitz, Mittergasse 3a
3620 Spitz a. d. Donau - an der Donaulände B3, T: +43(2713)2363, F: +43(2713)2988, www.spitz-wachau.com

Turistická obuv, nepromokavý oděv, pitná voda, turistická mapa Wachau, kalendář s „Heurigen“. Seznam vybavení najdete na www.welterbesteig.at v oddíle Service/Tipps.

Trasa vede z velké části po lehce schůdných cestách (zpevněné polní cesty), několikrát se ale prochází vinicemi. Proto se doporučuje vzít s sebou pevnou obuv. Tísňové volání na záchrannou službu Wachau: 140.

Tip autora

Přírodní park Naturpark-BIOthek Wachau, Friedhofgasse 3, 3620 Spitz/Kirchenplatz, otevírací doba: Velikonoce do 31. října: čt-ne. 10.00-18.00 hod, www.naturpark-jauerling.at ; Další zajímavosti: muzeum lodní plavby Schifffahrtsmuseum Spitz, zřícenina Hinterhaus, historický kupecký krám Historischer Kaufmannsladen ; ve Spitzu je téměř 30 vinných šenků; Roční program "Natur.Wein.Wandern - Wachau und Jauerling" (Příroda.Víno.Turistika – Wachau a Jauerling)   (včetně kalendáře s vinnými šenky „Heuriger“ Wachau). Přes novou aplikaci " My Wachau " Vinea Wachau se dozvíte informace o vinařských podnicích, vinohradech a otevírací době vinných šenků.