Zahradník z Grafeneggu , © Daniel Gollner
Zahradník z Grafeneggu

Zahradník z Grafeneggu

Málokdo zná 32hektarové zámecké zahrady v Grafeneggu tak dobře jako hlavní zahradník Alexander Malik.

"Můj otec zde pracoval jako zahradní architekt a prováděl revitalizaci zahrad. Nyní pokračuji v jeho práci, ale po svém."

Brzy ráno vládnou v zámeckém parku Grafenegg pouze divocí obyvatelé: srny se pokojně pasou na okraji lesa a probouzející se zpěv ptáků zní na pozadí všudypřítomného bzučení nejrůznějšího hmyzu. Pro Alexandra Malika začíná pracovní den brzy ráno. "Zahradníci jsou ranní ptáčata a hlavní zahradník také." Malik je se zámeckým parkem v Grafeneggu úzce spjat již od dětství a později od svých studentských let: "Můj otec byl zahradní architekt a před 30 lety realizoval pro rodinu Metternich-Sándor první revitalizační programy ve zdejším parku. Vždycky jsem byl dítětem přírody, často jsem ji navštěvoval a později jsem, inspirován přírodou, vystudoval krajinné plánování a péči o krajinu na BOKU ve Vídni. A o zámecké zahradě jsem dokonce napsala diplomovou práci." Proto pravděpodobně nikdo nezná 650 druhů stromů a keřů na ploše 32 hektarů lépe než on.

 

Zahradník z Grafeneggu, © Daniel Gollner
Zahradník z Grafeneggu

"Celý den potkávám lidi, kteří se chodí do parku projít nebo proběhnout. Lidé ve Wagramu jsou velmi uvolnění. Setkávají se zcela náhodně."

Od barokní zahrady k arboretu

Pokud chcete sledovat počátky parku, musíte se vrátit v čase o 300 let zpět. První zahradou byla barokní zahrada ve tvaru hvězdy, která vznikala od poloviny 17. století, s nádhernou lipovou alejí, rozlehlými poli a svěžími vinicemi. Významným krokem, který natrvalo změnil vzhled zámku, byla jeho přestavba kolem roku 1850. "Renesanční styl pak ustoupil tudorovské gotice a zahrada se zároveň proměnila v zahradu v anglickém stylu. Hlavní důraz byl kladen na výsadbu exotických stromů a keřů." Po obou světových válkách park stále více zarůstal. Teprve díky revitalizační práci otce Alexandra Malika byly znovu objeveny jeho skryté poklady. Rostou zde borovice černé, lípy malolisté, buky, jinany a sekvoje mamutí, cypřiše a cedry, platany a túje. Mezi nimi vyvýšená telefonní budka na mýtině, věšáky na šaty vyrůstající ze země mezi stromy a memento mori s hlohem v živém plotě z hlohu. Nečekané objekty moderního umění uprostřed vlnícího se moře zeleně jsou rušivé jen na první pohled. Při bližším pohledu vytvářejí překvapivé kontrasty a dodávají zámeckému parku nový rozměr.

Strom pro každého...

Pro Malika je každý strom, každý keř v tomto arboretu součástí jedné velké kompozice. To, že toto místo dokonale souzní s vysokou kulturou, potvrzují každoročně tisíce hudebních nadšenců, kteří přijíždějí na festival v Grafeneggu pod vedením Rudolfa Buchbindera. V srpnu a září se zde na pódiu představí nejslavnější orchestry a hudebníci z celého světa a za zvuků podmanivé hudby zahalí velkolepou scénu pod širým nebem Wolkenturm a zámecký park. Od roku 2007 jsou sem zváni umělci jako rezidenční skladatelé, kteří zde vytvářejí díla inspirovaná tímto jedinečným místem. Od počátku festivalu je tradicí, že každý rezidenční skladatel může zasadit svůj vlastní strom. Krzysztof Penderecki, James MacMillan nebo Peter Ruzicka jsou jen někteří z mnoha slavných skladatelů, kteří se zvěčnili zasazením vlastního stromu.

Útočiště pro všechny

Okolí hradu však neláká jen milovníky klasiky. Zámecký park je otevřen celoročně - 24 hodin denně - pro všechny milovníky přírody a klidu. Při svých pochůzkách parkem potkává Malik mnoho známých tváří, když se věnuje své práci, seká trávník, stříhá keře a živé ploty nebo vytrhává neřízený plevel ve stavu téměř meditativního klidu. "Mnoho místních obyvatel využívá park k relaxačním procházkám. Znají se, pozdraví se a na požádání se rádi podělí o jeden nebo více zahradnických tipů. Lidé, se kterými se tu setkávám, mají vřelou a otevřenou mysl." Mnozí z nich ho a jeho tři spolupracovníky na svých cestách chválí. Oceňují tvrdou práci, kterou tým odvádí den co den za každého počasí, protože, jak Alexander s úsměvem dodává: "V dešti a bouři nám nikdo nezávidí naši práci." I zde způsobují klimatické změny zahradnickému týmu a zejména přírodnímu parku problémy: stromy odumírají, protože se již nedokážou vyrovnat s povětrnostními podmínkami. "V současné době pracujeme na novém zavlažovacím systému, který nám pomůže v boji proti suchu. Zároveň samozřejmě vysazujeme stromy a keře, které suchu odolávají." Jak bude park vypadat za několik desetiletí?

Zahradník z Grafeneggu, © Daniel Gollner
Zahradník z Grafeneggu

Co můžete vidět v Grafeneggu:

Areál hradu Grafenegg je návštěvníkům přístupný 24 hodin denně po celý rok. Kromě pozoruhodného hradu Grafenegg je domovem mnoha starých exotických stromů. Od roku 2007 se zde pod vedením Rudolfa Buchbindera koná slavný festival Grafenegg. Přímo v areálu můžete přenocovat v moderních domcích Grafenegg. Pokud se rádi necháváte hýčkat, můžete se ubytovat v romantickém hotelu s restaurací Toni Mörwald "Schloss Grafenegg" a vychutnat si gurmánské speciality a kvalitní vína z okolní vinařské oblasti Wagram. Toni Mörwald nabízí návštěvníkům koncertu piknikové koše, které si mohou vzít s sebou do zámeckého parku, který skrývá mnoho příjemných míst!

Grafenegg Kulturbetriebs GmbH
3485 Grafenegg 10
Tel: +43 2735 5500
E-mail: office@grafenegg.com
Webové stránky: www.grafenegg.com