„Hra s jídlem“

Zámek Hof a zámek Niederweiden se v rámci interaktivní výstavy věnují až do roku 2020 otázce: Proč je svět to, co jí?

Tři výstavy osvětlují během let 2018 až 2020 historii, současnost a budoucnost jídla. Každá ze tří speciálních výstav se věnuje jednomu tématu. První výstava v roce 2018 se zabývala výrobou potravin. „Hra s jídlem“ se v letošním roce zaměřuje na roli člověka jako konzumenta.

Logistika a obchod na zámku Hof

Potraviny nejenže pokrývají naši potřebu živin, ale nabízejí také prostor pro globální obchod a spekulace. Jak a proč se s potravinami obchoduje na burzách a jaký vliv to má na obživu v celosvětovém měřítku? Jak se potraviny dostávají do supermarketů? Jak se kdysi převáželo zboží? Jaké alternativy dopravy bez emisí můžeme dnes opět najít? Do jakých rozměrů se rozrostl obchod? Těmito otázkami se zabývá výstava na zámku Hof. Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, jak se dostává jídlo k nám na stůl a jakou roli hrají manýry a zvyky při stolování.

Od hokynářství k high-tech supermarketu na zámku Niederweiden

Zámek Niederweiden zve své návštěvníky na cestu do minulosti, současnosti a budoucnosti „obchodu“. Výstava přibližuje historický vývoj supermarketů: od malého regionálního hokynářství, obchůdku tety Emmy odvedle, až po nejnovější vývoj. Originální hokynářství z roku 1900 vypráví o historii maloobchodu ještě z dob dlouho před dnes rozšířenou samoobsluhou v supermarketech. Psychologie supermarketů, inovace v obchodě a digitalizace: Jak bude vypadat supermarket budoucnosti? Výstava je interaktivním zážitkem.