Zdroj inspirace, © Daniel Gollner
Zdroj inspirace

Zdroj inspirace

Angelika Hager, spisovatelka, novinářka a kabaretiérka, vypráví o lázních, ke kterým má osobní vztah: o termálních lázních v Bad Vöslau.

"Na tomto místě se vykoupete v čisté minerální vodě, zapomenete na shon a pocítíte kouzlo minulosti."

Termální lázně Vöslau, lázně s historií. Ve starověku byly tyto mondénní lázně také atrakcí pro krále a císaře. Léčivou sílu zdejší vody kdysi objevil osobní lékař hudebního génia Ludwiga van Beethovena Dr. Malfatti von Monteregio a čistá minerální voda dodnes vyvěrá z hloubky 660 metrů uprostřed termálních lázní. Je zde cítit duch fin de siècle i duch Belle Époque. "Lázně byly místem setkávání vídeňské bohémy. Arthur Schnitzler, Hugo von Hofmannsthal, Gustav Klimt, Egon Schiele, Alma Mahler-Werfel - i oni sem jezdili, aby na chvíli unikli horku velkoměsta a užili si letního osvěžení v lázních," říká Angelika Hager.

Zdroj inspirace, © Daniel Gollner
Zdroj inspirace

„Novinařinu jsem dostala do vínku.“

Od Bádenska přes Vídeň až po velké mediální domy

Sama kdysi utekla z Bádenska, svého rodiště. Jako mladé ambiciózní ženě jí toto místo připadalo příliš blízké, příliš klidné, dokonce příliš idylické. Vídeň lákala a sváděla její divokou duši. Angelika Hagerová se po studiu žurnalistiky a divadelní vědy vydala na dráhu novinářky. Dnes vede společenskou rubriku zpravodajského časopisu Profile a pod pseudonymem Polly Adlerová je autorkou týdenní rubriky "Chaos de luxe" v časopise Freizeit-Kurier. Ten měl takový úspěch, že se stal předlohou pro několik knih, televizní seriál a televizní film. Přesto je její duše stále neklidná, málokdy si dopřeje odpočinek a stále se žene za další výzvou. Klid nachází v termálních lázních Vöslau, které jsou pro ni zdrojem relaxace. "Jako novinář se vždy snažíte dodržet termín. Na tomto místě se koupu v čisté minerální vodě, zapomínám na ruch a shon, cítím závan minulosti a pod starými stromy, které poskytly stín tolika slavným tvářím, si dopřávám chvíli o samotě - jen o samotě se svými myšlenkami."

Angelika sem přijela na pozvání Vöslauera. "Musela jsem napsat knihu o těchto lázních a oni mi na jedno léto poskytli jednu z jejich krásných chat. Od té doby mi toto místo přirostlo k srdci." Román "Wer jung bleiben will, muss früh damit anfangen" (Kdo chce zůstat mladý, musí začít brzy) popisuje letovisko v minulosti i dnes. "Kdysi přijížděly rodiny se 48 kufry a třemi služkami, provozovaly se velké salony, přijížděla kulturní elita. Spojil jsem tento esprit se současností."

"Z POZITIVNÍ NUDY MOHOU VZEJÍT ÚŽASNÉ NÁPADY."

"Umění může někdy bolet"

Od roku 2011 je Angelika Hager také uměleckou ředitelkou letního literárního festivalu Schwimmender Salon. Ačkoli se tato akce koná v idylickém prostředí, program může být přece jen dosti stinný. "Myslím, že v literatuře i v umění musíte objevit místa, kde to bolí. Literatura nemůže být vždy jen veselá a optimistická. Musí být možné otevřít brány ještě více." Chceme, aby tento festival byl malý a přehledný, v souladu s mottem: Nejlepší literatura s nejlepšími interprety v nejkrásnějším prostředí. "Nebo, jak kdysi samolibě řekl Harald Schmidt, Salcburk je Bad Vöslau pro chudé. Myslím, že to mluví za vše."

Pro Angeliku Hager je pojem letní dovolená synonymem mimo jiné pro přemýšlení a nicnedělání: "Lidé jsou neustále zahlceni Facebookem, Instagramem, WhatsAppem nebo TikTokem. Odložit chytrý telefon a znovu si uvědomit kvalitu dobré konverzace by bylo tak uvolňující. Člověk by se měl vědomě odpoutat od paniky, že něco promešká, a ponořit se do pozitivní nudy, z níž mohou vzniknout úžasné nápady." Možná i v rozlehlém lázeňském parku, kde je vždy spousta místa pro nové příběhy.

Zdroj inspirace, © Daniel Gollner
Zdroj inspirace


Termální lázně Vöslau
Historické termální lázně ve Vídeňském lese jsou odjakživa místem mnoha příběhů a anekdot. Nejenže se zde učili plavat členové císařské rodiny, ale v 19. století se zde konaly první lekce plavání pro ženy v oddělených zónách pro muže a ženy. "Zelený bazén" je stále napájen studenou pramenitou minerální vodou, která má pouze 19 °C.

Vöslauer Thermalbad GmbH
Maital 2, A-2540 Bad Vöslau
Telefon: +43 (0)2252 76266