11 věcí, díky kterým bude vaše túra ještě lepší

Na kole k železnici a za woblery: sestavili jsme pro vás seznam deseti nejzajímavějších věcí, které byste si při jízdě na kole po Stezce železné opony rozhodně neměli nechat ujít.

První zastávkou hned po nástupu na železnici Waldviertel jsou lázně Sole Felsenbad v Gmündu. Cesta pokračuje do Národního parku Thayatal, na kurz pečení chleba v Drosendorfu a nakonec se můžete zchladit na koupališti na pláži Herrensee. To vše a mnohem více nabízí region Waldviertel.

#1 Příjezd po železnici Waldviertel

Nasedněte na kolo a plnou parou vpřed! Až na daleký sever: naskočte na železnici Waldviertel a vydejte se na nezapomenutelnou cestu. Během cesty po "dalekém severu" Dolního Rakouska musíte udělat jediné - udělat si co největší pohodlí. Vydejte se na okouzlující zážitkovou jízdu úzkorozchodnou železnicí a objevte během jednodenního výletu severní část regionu Waldviertel. Nechte na sebe zapůsobit krásné oblasti mezi Gmündem, Litschau a Groß Gerungsem.

#2 Termály Sole Felsen Bad

Termály Sole Felsen Bad v Gmündu jsou pravděpodobně jedním z hlavních lákadel pro návštěvníky regionu Waldviertel! Lázeňský a saunový svět, bazény se sladkou a slanou vodou s léčivou solí z Bad Ischlu, vodopád, zážitková skluzavka a skála s pramenem - to vše si získá srdce velkých a zejména malých hostů. Termální lázně se nacházejí u idylického jezera Aßangteich v Gmünde. Kromě zážitkového bazénu a termálních lázní jsou pro klidnější chvíle k dispozici také kosmetické procedury a wellness nabídky. Zvláštní nabídka navíc: tematické inhalační nálevy v sauně prováděné personálem.

#3 Zmrzlinové speciality v Drosendorfu

Pokud se rozhodnete ochutnat zmrzlinu v Drosendorfu, nebudete chodit po tenkém ledě a v cíli si vychutnáte lahodné ledové osvěžení. V nabídce jsou dvě varianty zmrzliny: mléčná nebo veganská! Ve zmrzlinárně "Ice Eis Baby" můžete ochutnat také ručně vyráběné kornouty, horký čokoládový dort a domácí dezerty. Tak na co ještě čekáte? Na místa, kde se můžete připravit, ZA MRAZEM!

#4 Národní park Podyjí s divokými kočkami

Kdybyste měli Národní park Thayatal popsat čtyřmi slovy, pravděpodobně by zněla "poznávání, obdivování, odpočinek, hluboký dech". V místě, kde se příroda může neomezeně rozvíjet, se s ní lidé také cítí znovu více spojeni. Park, který je domovem rozmanitých druhů zvířat a rostlin, je ideální pro rodinné výlety a pěší túry. Už jen pomyšlení na něj vás naplní příjemným, hřejivým pocitem bezpečí. Zvláštní atrakce: Národní park je domovem divokých koček a losů, kteří jsou zvláštní atrakcí.

#5 Kurz pečení chleba

Upéct chleba? Levou zadní! Po absolvování workshopu v první Waldviertelské škole biopekárny v Drosendorfu upečete chleba větší než zeměkoule. Kromě všeho toho patosu si nakonec odnesete alespoň základní znalosti o pečení chleba, všudypřítomnou vůni kvásku v nose a zážitek, že jste zblízka viděli a ochutnali staré odrůdy obilí. Zvládnete to? My o tom vůbec nepochybujeme.

#6 Ochutnávka kaprů v Hopferlu

Restaurace, hostinec, pivní restaurace, vinárna a především: oblast potěšení AMA! Hostinec Hopferl v Gmündu se nachází v tomto regionu, respektive je jeho součástí. Kromě rozmanitých regionálních a osvědčených pokrmů místní kuchyně najdete na jídelním lístku hostince Hopferl také kapra. Kapří filet z biokapra Waldviertel se zde podává smažený přírodně s petrželovými bramborami nebo smažený s bramborovým salátem Waldviertel. Pokud vám to ještě nezní naprosto neodolatelně.

#7 Osvěžení na koupališti Herrensee

Příjemné ochlazení nabízí udržované lesní koupaliště Herrensee v Litschau. Venkovní koupaliště spolu se samotným jezerem Herrensee tvoří úžasný celek s osvěžující slanou vodou. Kromě toho je zde mnoho malebných míst, kde můžete v klidu relaxovat a o nic se nestarat. Pro děti je k dispozici také dětský bazén, pískoviště přímo u jezera a velké zastíněné dětské hřiště s prolézacím hradem.

#8 Bio zážitky na biofarmě Hammerschmidt

I když se nás o tom snaží přesvědčit reklama na jistý francouzský sýr: Krávy se neumějí usmívat! Ale zvířata žijící na farmě rodiny Hammerschmidtů se mají tak dobře, že když se podíváte pozorně, budete mít chuť změnit názor. Pokud se o jejich spokojeném životě chcete přesvědčit na vlastní oči, můžete nasednout na traktor a prohlédnout si farmu. Brzy zjistíte, že každé vejce je úplně jiné a že tamní slepice a krávy mají jedno společné: jsou šťastné a spokojené!

#9 Ponořte se do světa vyder

V zážitkovém centru "UnterWasserReich" v přírodní rezervaci Hochmoor Schrems mohou malí i velcí objevitelé přírody zbystřit své smysly. Získáte zde mimořádný vhled do tajemného světa vody, prostředí mokřadních biotopů a rozmanitosti druhů ve světě pod vodní hladinou. V badatelské laboratoři mohou děti dokonce zkoumat vzorky vody, které samy odebraly z rybníků a potoků, a hledat v nich známky života. Zvláštní atrakcí je možnost - obrazně řečeno - ponořit se do přirozeného prostředí vydry říční a pozorovat její krmení.

#10 Přírodní park Blockheide

Pokud jde o bizarní žulové útvary, tiché lesy, mírné louky a pláně, musí to být přírodní rezervace Blockheide v Gmündu. Nechte se okouzlit bizarními kývavými stromy, skalní skupinou Koboldstein a druhově rozmanitou kulturní krajinou přírodní rezervace. Tajný tip: Odparkujte kolo a naplno si vychutnejte tuto jedinečnou přírodní podívanou na 30 metrů vysoké vyhlídkové věži.

#11 Přenocování v domcích na stromech

Mezi drsnou žulou a tajuplnými lesy, kde se v okolní krajině vinou prastaré prameny, se vysoko nad nimi tyčí pět malebných stromových domků. Vysoko v regionu Waldviertel můžete načerpat novou energii, poslouchat koncerty místní lesní zvěře a užívat si nerušené chvíle ve dvou v lůně přírody. V apartmánech v impozantních výškách najdete vše, co potěší srdce dobrodruhů: elegantní vybavení, terasu, panoramatická okna a výhled na tříchodovou večeři podávanou v domku na stromě.