Dunajská cyklostezka, 6. etapa severní břeh - Krems - Tulln

Top Cyklistická stezka z Krems na Tulln

Celá obrazovka
Výškový profil

41,35 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 41,35 km
 • Výstup: 2 Hm
 • Sestup: 20 Hm
 • Délka: 3:00 h
 • Nejnižší bod: 178 m
 • Nejvyšší bod: 198 m
Vlastnosti
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 6. etapa severní břeh - Krems - Tulln

Krátký popis

Od středověkého města k městu umění a zahrad

Tato etapa vás povede podél severního a jižního břehu Dunaje ven z kulturního regionu Wachau. Na cestu vyrazíte ve městě Krems an der Donau, krásném městě obchodů a kultury. Pak pojedete po Dunajské cyklostezce do Tullnu an der Donau, které se označuje jako město umění a zahrad. Po cestě k němu přejedete kromě jiných přes obce Altenwörth a Zwentendorf an der Donau, dokud nedorazíte do svého cíle na jižním břehu Dunaje.

Popis

Město vína, obchodu, nákupů, kultury, škol a univerzit Krems okouzluje návštěvníky svou polohou. Mezi Dunajem a vinohrady leží dominanta údolí řeky Krems, historické centrum, které bylo zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO v rámci údolí Wachau. Steinská brána, dominanta Kremsu z roku 1480 také připomíná pohnutou historii podobně jako mnohé měšťanské domy ze 16. století, kdy Krems zbohatl díky protestantským obchodníkům. Projděte se horní a dolní zemskou ulicí (Obere a Untere Landstrasse) a nezapomeňte navštívit raně gotický Gozzoburg, halu umění nebo Muzeum karikatur.

 

Brzy po opuštění Kremsu dostanete nového průvodce - region Wagram. Vinice, které se vzájemně prolínají s poli, vinoucími se do hor, stinné rokle, vyhloubené vodou během milionů let mezi svahy, to vše je typické pro Wagram. Hluboké jílovité půdy jsou výborným předpokladem pro pěstování jemně kořeněných plných vín. Platí to nejen pro zelený veltlín, ale i pro odrůdu veltlínu červeného.

 

Ve vinotéce Weritas v Kirchbergu am Wagram je zastoupeno 50 nejlepších vinařů s více než 250 víny. V Kirchbergu je i alchymistický park a Muzeum alchymie, nedaleko odtud je Pleyelovo muzeum v Ruppersthale. Ignaz Joseph Pleyel, nejslavnější syn Wagramu, opustil tuto romantickou vinařskou obec, aby se v Paříži stal slavným jako skladatel a výrobce klavírů. Cyklisté mohou poznávat region Wagram díky pěti tematicky zaměřeným cyklotrasám, které vedou podél objevitelských cest.

 

Nakonec vás přivítá Tulln. Hned na kraji města projedete kolem areálu Tullnských zahrad (Garten Tulln), jedinečného ekologického zahradního zážitkového světa v Evropě. Pyšní se více než 60 druhy zahrad a mnoha dalšími atrakcemi. V Muzeu Egona Schieleho, jeho rodném domě a na tematické vycházkové trase Egona Schieleho můžete zažít tohoto výjimečného světového umělce. Dunajská promenáda v Tullnu je atraktivně upravena a jen za několik minut se dostanete od jedné pamětihodnosti k další, mimo jiné například k Římskému muzeu.

Výchozí bod trasy

Krems

Cílový bod trasy

Tulln

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 6. etapa severní břeh - Krems - Tulln

Krems an der Donau - Altenwörth - Zwentendorf an der Donau - Kleinschönbichl - Pischelsdorf - Langenschönbichl - Tulln an der Donau

 

Popis cesty:

Vaše trasa začíná ve městě Krems an der Donau. Velký dojem na vás udělá již historické jádro města, protože je součástí světového dědictví UNESCO. Je potřeba vyzvednout zejména Steinskou bránu, která je považována za dominantu města. Kromě toho v Kremsu lze objevit nespočet kostelů, bran, domů a muzeí, je to skutečné kulturní město. I znalci vína se v něm budou dobře cítit, protože díky mnohým vinařským podnikům a restauracím není pěstování a výroba vína pouze ekonomickým přínosem, ale je i důležitou součástí života tohoto města.

 

Podél vinné cesty Kremstal (údolí řeky Krems) se rozprostírá vinařská oblast Kremstal - na obou březích Dunaje a kolem historického jádra města Krems. Hrozny na víno se zde pěstují již dlouhá staletí a ještě dnes je víno v Kremsu přítomné vlastně všude. Na východním okraji údolí Wachau je Kremstal jedním z nejstaších vinařských regionů Rakouska. Již mnoho století se na plodných kamenitých a především sprašových půdách pěstuje víno.

 

Následně přejedete nad řekou Krems a budete sledovat   její tok, dokud nevyústí do Dunaje. Pak pojedete po Dunajské cyklostezce přímo podél řeky a vychutnáte si nádhernou panorama krajiny, která se před vámi bude rozprostírat. Budete obdivovat podobný obraz jak v údolí Wachau - zelené kopce vysázeny velmi často vinohrady. Na dlouhém úseku pojedete podél Dunaje, až pokud kvůli přehradě Altenwörth budete muset přejet na druhý břeh a budete pak pokračovať v jízdě po jižním břehu řeky.

 

Když přijedete k říčce Traisen, překročíte ji a pokračujete zpět na břeh Dunaje. Zde se octnete v oblasti vinné cesty Wagram. Jde o výraznou krajinnou vyvýšeninu, která se rozprostírá na sever od Dunaje. Jižně od Dunaje leží malé vinařské a vinohradnické obce oblasti Tullnerfeld (Tullnské pole). Vinařská oblast Wagram má plochu 2 400 hektarů.

 

Když budete sledovat cyklostezku dále, narazíte na malou vesničku Zwentendorf na Dunaji, která se může pochlubit mimořádnou pamětihodností. Nalézá se zde první a jediná, ale nikdy nezprovozněná jaderná elektrárna v Rakousku. Cyklostezka pokračuje dál, dokud ji u Kleinschönbichlu neopustíte a trochu se tím vzdálíte od Dunaje. Pojedete pak po okresní silnici přes obce Pischelsdorf a Langenschönbichl a dále po L 2148 až k řece Grosse Tulln (Velký Tulln). Přejedete přes řeku a na její opačném břehu vás cesta zavede zpět na břeh Dunaje.

 

Zde projedete poslední metry po cyklostezce, dokud se nedostanete do svého cíle ve městě Tulln an der Donau. Dolnorakouské město je nádherným ukončením trasy. Vedle mnoha pamětihodností je totiž pro město typické množství zeleně a zahrad. Je zde i komplex GARTEN TULLN (Zahrada Tulln). Kdysi římský jezdecký tábor Comagenis je známý svou širokou nabídkou kultury a umění a také tryskajícími fontánami.

Příjezd

Po cestě B 35 se dostanete přímo do Kremsu.

Parkování

V centru Kremsu. Prosím dbejte na jednotlivé typy parkovacích zón. Více informací naleznete na

www.krems.info/de/home/service/orientierung/parken-in-krems/

Do Kremsu se lze dostat několika nadregionálními autobusovými a vlakovými spoji. Jízdní řády si lze najít online na stránkách www.oebb.at , www.postbus.at , www.anachb.at .

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 14.09.2021

Další prohlídky kolem výchozího bodu