EV13 Etapa 5: Hardegg - Znojmo

Cyklistický z Hardegg na Znojmo

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

27,83 km Délka

Údaje o trase
  • Trasa: 27,83 km
  • Výstup: 265 Hm
  • Sestup: 324 Hm
  • Délka: 2:00 h
  • Nejnižší bod: 223 m
  • Nejvyšší bod: 436 m

Detaily pro: EV13 Etapa 5: Hardegg - Znojmo

Krátký popis

Hardegg-Cizov-Lukov-Podmoli-Masovice-Znojmo

Popis

Z Hardeggu přes obnovený hraniční most vystoupáte NP Podyjí k návštěvnickému centru Čížov se zachovanou železnou oponou. Odsud je to již kousek do královského města a metropole vína, Znojma.

Přes Národní park Podyjí přijedete až k návštěvnickému centru v Čížově, kde si můžete prohlédnout 350 m zachovalé železné opony včetně strážní věže. Z Podyjí vás cesta dovede do pamětihodnostmi protkaného Znojma. Město nabízí zachovalé historické centrum s křivolakými uličkami a malými náměstíčky, svědčící o gotickém původu města. Nenechte si ujít možnost navštívit i znojemské podzemí.

Po celé délce trasy jsou rozmístěny desítky bunkrů a pevností budovaných před druhou světovou válkou.

Výchozí bod trasy

Hardegg

Cílový bod trasy

Znojmo

Popis trasy EV13 Etapa 5: Hardegg - Znojmo

Z Hardeggu pojedete přes hraniční most do českého NP Podyjí. Do lesa vede silné stoupání (6-7%), které se vám však odmění nezapomenutelným dojmem z pohledu na doslova pohádkový malý hrad Hardegg z předsazené vyhlídky na skále na moravské straně, čnící se nad 80 metrů hlubokým kaňonem. V Čížově najdete návštěvnické centrum českého NP Podyjí a 350 m zachovalé železné opony včetně strážní věže. Z Čížova pokračujte dolů k Čížovskému rybníku a dál k Lukovu, lesní cesta zde vystřídá asfaltovou. Je tu i místo technické a první pomoci pro cyklisty. Lesní cesta pokračuje dál až do Podmolí. Tady už se krajina zklidní. Do Znojma vede trasa přes Mašovice, kde se lze v létě osvěžit v průzračné vodě Mašovického lomu. Následuje historicky bohaté Hradiště nad městem Znojmem, kde stojí za to navštívit Klášter Křížovníků, kapli sv. Antonína Paduánského a nedalekou Eliášovu kapli, odkud lze shlédnout západní panorama starobylého Znojma. Pak vás čeká poslední sjezd na dno údolí, odkud můžete vidět město Znojmo na skalnaté náhorní plošině nad řekou Dyjí a poslední část trasy je asi 1 km stoupání do Znojma (5-6%). Slavné dějiny města lze nejlépe dokumentovat na jeho četných architektonických památkách, které vytvářejí ukázkovou učebnici všech stavebních stylů: hradní areál s barokním zámkem a národní kulturní památkou, románskou rotundou Panny Marie sv. Kateřiny, nebo monumentální gotický děkanský chrám sv. Mikuláše a další půltucet středověkých kostelů a klášterů včetně obrovitého komplexu budov premonstrátského opatství Louka. Slunné arkádové dvory a elegantně zaklenuté mázhauzy nabízejí posezení, tajemný středověký labyrint podzemních chodeb láká k dobrodružným výpravám, vinné sklípky zase k degustacím všemožných vzorků skvělých moravských vín.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Weinviertel Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 26.02.2024

Burg Hardegg

Výstroj

Bitte den Reisepass nicht vergessen!

Für diesen Streckenabschnitt empfiehlt sich unbedingt ein Mountainbike zu verwenden.

Tip autora

Při návštěvě Znojma nesmíte minout znojemské podzemí, jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě, jehož počátky vzniku se datují  do 14. století. Mají tu několik druhů prohlídkových tras od těch lehčích pro rodiny s dětmi až po ty adrenalinové, kde se musí místy i proplazit nebo jít hodně do kolen. 

Další prohlídky kolem výchozího bodu