Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Působivé Podunají: adventní období ve Wachau

Předvánoční Wachau nabízí kromě okouzlujících uměleckých řemesel také výjimečné kulinářské adresy.

Když se line vůně svařeného vína a čerstvě napečeného cukroví, z horké vířivky se nabízí pohled na zimní vinohrady a na stůl se servíruje výtečná kuchyně, pak se může jednat jen o zimní víkend plný hýčkání v romantické oblasti Wachau.

Pohodová turistika a návštěva vinného šenku

Příjemněji než v hotelu a vinařství Gartenhotel & Weingut Pfeffel v Dürensteinu snad zima ve Wachau nemůže začít. Po oddychových prvních chvilkách láká jedinečná zimní příroda na čistý vzduch. Přímo za hotelem prochází Stezka kulturního dědictví (Welterbesteig) v nejrůznějších trasách pocukrovanými (pravděpodobně) terasovitými vinohrady Wachau  - vždy s doprovodem nádherných výhledů na Dunaj a zřícenu Dürnstein trůnící nad krajinou Wachau. Na dovolené ve Wachau nesmí určitě chybět jedno: návštěva místního vinného šenku „Heuriger“! V zimě má snad otevřeno „Heuriger Graf“ v Unterloibenu, kam se dá snadno dojít pěšky. Ochutnejte místní ryzlink a objednejte si svačinku na prkénku „Heurigenjause“ – u Rudiho a Renate se nabízí jen to nejlahodnější uzené, rakouská šunka tzv. Speck, terinky a pomazánky vlastní výroby! Po návratu do hotelu zakončíte den relaxací v Penthouse Spa s celoročně vyhřívaným venkovním bazénem a solnou jeskyní.

Nezaměnitelné řemeslo a působivá cesta časem

Po snídani doplněné medem od včel pana domácího Pfeffela doporučujeme – už jen kvůli úžasné vůni chleba – výlet do obce Mühldorf do muzea pekařství (Bäckereimuseum). Nejlépe o sobotách, protože to se peče v hliněné peci tradiční farmářský chléb (který si můžete také odnést!). Každou sudou sobotu v měsíci se ve dvoře kavárny koná farmářský trh! Náš tip: Prochutnejte se sýry, biobramborami, sádlem a rakouskou šunkou! A když přijde hlad, vyberete si podle chuti: doporučujeme „Wachauerstuben“ v Loibenu. Kuřátko na paprice podle receptu Mama Diemt a vynikající meruňkové palačinky dostanou totiž každého. Na odpoledním programu je adventní trh ve Schlüsselamt Krems, kde se určitě najde nějaký ten dáreček pro ty, co zůstali doma! A kdo nemá nakupování ještě dost, tomu doporučujeme navštívit obchod lidové kultury na Steiner Donaulände. Na více než 100 m2 objevíte kromě tradiční krojované módy také speciality z Wachau – jako třeba sirupy a likéry. Po přestávce v kavárně a cukrárně Café-Konditorei Hagmann a krátkém zastavení u Maronibrater pokračujete na své fantastické cestě časem: Ponocný vás unese do středověkého Kremsu – samozřejmě i včetně spousty historie a historek a písně ponocných!  (Prohlídka v angličtině nebo němčině po nahlášení předem). Po návratu do hotelu stačí se převléknout na degustační menu o 5 chodech – patřičně v doprovodu vína. A na závěr dne si ještě dopřejte panáka meruňkovice na hotelovém baru!

Radostné opojení a baroko

Protože zříceninu Dürnstein máte již celé dny ve výhledu, výstup k ní je vlastně nutností (vhodnou obuv s sebou!). Odměnou za námahu vám bude jedinečný rozhled, který na západě sahá až po nejvyšší vyvýšeninu Wachau Jauerling. Po ambiciózním sestupu a procházce úzkými uličkami starého města rychle zapomenete na podlamující se kolena u horkého šálku čaje a meruňkových preclíků „Mariellenbrez´n“ v pekařství Bäckerei Schmidl (ano, přesně to pekařství s houstičkami, tzv. „Wachauer Leberln“ – bezpodmínečně vyzkoušejte, chutná jako bageta, jen ještě lépe!). A jestli pak zbude trochu času, máme ještě jeden tajný tip: adventní prohlídka kláštera Dürnstein – modrého symbolu Wachau – v rámci které si můžete prohlédnout nádherný oltář s jesličkami, nádvoří kláštera a kryptu.

Další doporučení pro váš pobyt

Mapa