Cyklistika plná historie

Cyklotrasa EuroVelo13, „Iron Curtain Trail“, zajistí intenzivní setkávání s novodobou historií a přírodou.

EuroVelo13 kopíruje bývalou železnou oponu a propojuje nejen Dolní Rakousko s Českou republikou a Slovenskem, ale také regiony Waldviertel a Weinviertel.

Jako „Iron Curtain Trail“  kopíruje  cyklotrasa EuroVelo13 na 10.400 km bývalou západní hranici zemí Varšavské smlouvy, takzvanou železnou oponu, která téměř půl století rozdělovala Evropu na Východ a Západ v úseku od jezera Barentssee na norsko-ruské hranici až k Černému moři. Dolním Rakouskem prochází EuroVelo13 v délce přibližně 200 km v regionech Waldviertel a Weinviertel po již částečně stávajících stezkách, jako je např. cyklotrasa Kamp-Thaya-March, často se ale také stáčí k zajímavým památkám přes hranici do České republiky a na Slovensko.

Novodobé dějiny politika, kultura a příroda  

I téměř 30 let po pádu železné opony jsou její stopy stále ještě dobře vidět. Cyklostezka kolem železné opony spojuje spoustu památníků, pamětních míst a muzeí, jež připomínají období rozdělené Evropy a její sjednocení po sametové revoluci roku 1989. I když to zní děsivě: hranice měla také pozitivní aspekty. V liduprázdném území zakázaného pásma vznikala spousta útočišť pro zvířata a rostliny, která dnes, podobně jako třeba národní park Thaytal/Podyjí, slouží jako chráněná území.

Zajížďky a výlety

Cyklostezka Euro Velo 13 prochází Dolním Rakouskem většinou po rovinatých cestách kolem řek Dyje a Morava. Rozšiřující úseky trasy jako „Lainsitztaler Iron Curtain Trail“ ve Waldviertelu nebo cyklostezky pojmenované podle odrůd vína lákají do vnitra země. Balíčky s ubytováním vhodným pro cyklisty a převoz zavazadel se navíc postarají o komfortní jízdu.