Hledání stop napříč hranicemi

Stezka železné opony začíná v Gmündu a vede přes dvě země po stopách minulosti. Harald Winkler zná dobře historii těchto hranic.

Osmkrát z Gmündu do Retzu. Přesně tolikrát přejedou cyklisté na Stezce železné opony z Rakouska do České republiky a naopak. Na místech, kudy kdysi procházela železná opona, se dnes při jízdě na kole můžete dozvědět spoustu zajímavostí o obou zemích a historii, která je spojuje.

"Cyklistika zde v severní části regionu Waldviertel je opravdu krásným zážitkem," říká nadšeně Harald Winkler. Už jen kvůli jedinečné flóře a fauně zeleného pásu podél trasy - v přírodní rezervaci Blockheide, biosférické rezervaci UNESCO Třeboňsko nebo národním parku Thayatal - a především proto, že se trasa může pochlubit bohatou historií. Právě to má Winkler na mysli, když mluví o místech na Stezce železné opony: jejich příběhům a současné historii věnuje více času než samotné cyklistice. Winkler pochází z Gmündu, a jak sám říká, "vyrostl v atmosféře přeshraniční spolupráce, která v Evropě převládá".

Narodil se v roce 1989 v době pádu železné opony a důsledky otevření hranic se zabývá i dnes, po 34 letech. Napsal již několik knih o oblasti, s níž ho pojí rodinné i profesní vazby. Winkler je zodpovědný za vztahy s veřejností ve městě a je kurátorem Muzea soudobých dějin v Gmündu. A přesně ví, jak jsou Rakousko a Česká republika v tomto příhraničním regionu historicky propojeny: "Obě oblasti k sobě odjakživa patřily". Ačkoli na kolo usedá jen zřídka, jako historik města dobře ví, kde je v Gmündu nejlepší začít poznávat minulost na dvou kolech - a řekne vám, která místa jsou ta nejdůležitější.

Historie na dosah

K prvním zajímavým místům nemusíte chodit daleko. Samotné město Gmünd, které je výchozím bodem první etapy Stezky železné opony, má tak bohatou historii, že zde můžete zaparkovat kolo a prozkoumat okolí. Než se vydáte na kole nadýchat čerstvého vzduchu, můžete svou pouť začít uvnitř: stálá expozice v Muzeu novodobých dějin je věnována pohraničí a ukazuje proměnu místa od otevření železnice Františka Josefa. "Gmünd přibližuje historii návštěvníkům," říká Winkler a dodává, že to platí i mimo prostory muzea - zejména na ulici Bleylebenstraße. Ta dříve představovala hranici, která oddělovala město od sousedních Českých Velenic v České republice, ale dnes lze snadno přejít po spojovacím mostě přes hraniční řeku Lainsitz (Lužnici). Zde můžete vidět nejen celou historii místa, ale také to, "jak se rozdělená minulost může proměnit ve společnou přítomnost", zdůrazňuje Winkler a nadšeně dodává: "Tento most je symbolem spolupráce mezi oběma městy, která funguje na vynikající úrovni - od praktických věcí, jako je společné nouzové zásobování vodou, zdravotnictví nebo školství, až po kulturu."

Dávno ztracené se znovu objevuje na denním světle

Kdysi nepřekonatelná bariéra studené války je dnes téměř neslyšitelná. U silnice se místy ještě nachází několik původních rezavých cedulí s nápisem "Pozor, státní hranice". Na ulici Bleylebenstraße byla část železné opony obnovena a slouží jako pamětní místo: "Nyní máme možnost ukázat návštěvníkům hmatatelný kus naší historie," říká o novém památníku Winkler. Pokud odtud budete pokračovat přes most, dojdete ke starému železničnímu nádraží Gmünd v České republice. Zde také začíná tematická stezka "Novodobé dějiny dvou měst (v pohybu)", kterou Winkler doporučuje kolemjdoucím. Jedná se o další zvláštní místo, kde vycházejí najevo vzájemné vazby minulosti.

Přesně takové zviditelnění si dalo za cíl kulturní sdružení Přechody, které v červenci na festivalu oslavuje tyto styčné body mezi východní a západní Evropou - a návštěvníkům představuje historii novým způsobem v podobě exkurzí s rozšířenou realitou: pomocí aplikace v mobilním telefonu navštívíte deset míst, kde se před vámi virtuálně zobrazí historie pohraničí a stavby, které tam kdysi stály. "Město Gmünd podporuje tento projekt dvěma zdokumentovanými příběhy útěku," vysvětluje Winkler. Všechny tyto trasy lze samozřejmě projet i na kole. A jakmile jednou šlápnete do pedálů, nemůžete udělat nic lepšího než pokračovat dál: Místa s bohatou historií, kterými tyto trasy procházejí, pokračují podél této jedinečné cyklotrasy, a tak vás další etapy vašeho cyklovýletu zavedou hluboko do historie Evropy.

Na čerstvém vzduchu a zdarma

Pokud se rozhodnete vyrazit z Gmündu, čeká vás po několikanásobném překročení hranice a ujetí několika kilometrů pohled na autentické památky studené války a výjimečná místa: exkurze do historie pod širým nebem zcela zdarma. Již po dvou etapách narazíte u zaniklého hraničního přechodu Fratres/Slavonice na obrovskou uměleckou instalaci plotu s názvem "Kam mizí hranice?". Iris Andraschek & Hubert Lobnig. Na vrcholu čtyři metry vysoké a padesát metrů dlouhé kovové konstrukce je nápis s názvem díla - další Winklerův tip na místo, kde je jasně vidět někdejší rozdělení a následné otevření. V areálu tvrze ve Slavonicích se nacházejí také rekonstruované pomníky. Po několika dalších kilometrech jízdy na kole dorazíte do obce Čížov, kde se nachází jedno z mála míst, kde se zachovaly zbytky železné opony, ploty z ostnatého drátu a strážní věže.

Pro ty, kteří se snaží správně rozdělit své síly na Stezce železné opony, má Winkler poslední radu: Na kole můžete také ujet několik kilometrů po Waldviertelské železnici a usnadnit si tak pátrání po stopách minulosti. Koneckonců se zde nacházíte na nejdelší cyklostezce v Evropě.