Jednou nohou v řece

První říční lázně se vyskytovaly již v 18. století. Podle teploty a vytrvalosti se v nich můžete nechat volně unášet vodou anebo naopak plavat proti osvěžujícímu proudu.

Rakouská krajina je protkána spoustou potoků a řek, které patří k nejčistším v Evropě a ve většině z nich se dá nádherně koupat. Některé z nejstarších říčních koupališť se nacházejí na Dunaji.

Nápadně krásná místa s přírodními písečnými nebo štěrkovými plážemi – ať už to jsou Dunajské luhy ve Wachau, Badeplatz Ardagger se štěrkovými ostrůvky nebo Aggsbach-Dorf příp. Schönbühel, kde je možné spojit koupání s projížďkou na člunu. Tady můžete navíc zažít kuriozitu, kdy Dunaj – vlivem protiproudu – teče směrem vzhůru.

Pobřežní mělčiny a mírný proud nabízejí úseky Dunaje u Weißenkirchenu i Greifensteinu, ale také ústí Pielachmündung u Melku na jižním břehu Dunaje se svými měkoučkými písečnými mělčinami.

Kdy by chtěl cítit ducha přelomu století, měl by zajet na koupaliště Strombad Kritzendorf, které je vyhledáváno pro letní osvěžení již od roku 1903. Na koupaliště Strombad, známé jako Dunajská riviéra, se dnes už neplatí žádné vstupné, a přesto si zde mezi kaštany a dřevěnými svědky dřívější kultury koupání můžete velmi příjemně vychutnat léto.

Další řeka, která se využívá ke koupání již několik staletí, je řeka Kamp, která kromě měkké vody svádí také svou příjemnou teplotou. Spousta zálivů, krásná krajina a v neposlední řadě červenobíle natřená plážová budova v Planku zvou k trávení volna.

K plavání i k jízdě na člunu se hodí řeka Ybbs – tajným tipem je Hollenstein s historickou pláží ze začátku 20. století, s idylickou polohou, velkou loukou na ležení s udržovanou pláží a s možností prozkoumat řeku v „neckách“.

Teprve nedávno byla v Dolním Rakousku zpřístupněna přírodní památka Erlaufschlucht, 7 km dlouhá rokle podél řeky Erlauf s pohádkovými písečnými plážemi, jeskyněmi a zálivy. Ne tak dobrodružný je přístup k přírodnímu koupání v řece Erlauf v obci Purgstall, kde také začíná rokle Erlaufschlucht. Na jednom z nejstarších říčních toků Evropy bylo opět zprovozněno staré koupaliště, jež zve k ochlazení v osvěžujících 16 až 17 stupních.