Najlepší príbeh regiónu Waldviertel

Být okouzlující a malebný? Region Waldviertel toho umí mnohem víc! Přiblížíme vám ta nejlepší místa opředená historií a osvětlíme vám často neprobádané daleké končiny Waldviertelu.

Region Waldviertel a přilehlé regiony v sousední České republice oplývají krásnými historickými památkami. Mnoho působivých a pozoruhodných historických památek, z nichž některé jsou staré více než 100 let, čeká jen na to, až je objeví amatérští historici, dobrodruzi a milovníci historie projíždějící na kolech.

Když se zabýváme historií, přináší nám to následující: Pomáhá nám pochopit, jak určité události v minulosti změnily věci do dnešní podoby. Poučení z minulosti nám umožňuje nejen dozvědět se něco o sobě, ale také rozvíjet schopnost vytvářet lepší perspektivy pro naši společnost i pro nás samotné. Díky našemu seznamu nejlepších historických míst nezůstane žádná zřícenina neprozkoumaná a žádná barokní fasáda nebo labyrint nezůstanou bez povšimnutí. A při jízdě na kole je to docela snadné a klidné. Přejeme vám hodně zábavy při objevování našich 10 nejzajímavějších historických míst na cyklotrase Stezka železné opony.

#1 Gmünd

Bývalé kuenringerské městečko Gmünd se návštěvníkům představuje obzvláště zajímavým způsobem. Z náměstí, které je celé památkově chráněné, se můžete kochat nádherným výhledem na domy s jedinečnou sgrafitovou výzdobou a procházet se a odpočívat v krásném prostředí. Zajímavé je i z historického hlediska: Do roku 1989 byla města Gmünd a České Velenice oddělena železnou oponou. Gmünd byl rozdělen podobně jako Berlín. Jediný rozdíl byl v tom, že mezi Gmündem a Českými Velenicemi nebyla zeď, ale plot z ostnatého drátu a strážní věže.

#2 Tradiční řemeslné zpracování: Sklářská umělecká vesnice v pohoří Nagelberg

Tržní město Brand-Nagelberg a místní výroba a zpracování skla mají staletou tradici. Zde, v téměř nedotčené přírodní krajině, můžete být svědky toho, jak sklo prochází různými fázemi výroby, od ohně až po hotový výrobek. V pohoří Nagelberg dokonce najdete jediné skleněné tabule s názvy obcí v Rakousku! Ty spolu s jedinečným místním osvětlením odrážejí filozofii obce, která je považována za baštu sklářského umění.

#3 Litschau

Načerpejte nové síly a zhluboka se nadechněte: městečko Litschau s oblíbenými klimatickými lázněmi vás zve ke strávení zdravé dovolené v regionu Waldviertel. Nejsevernější rakouské město leží v údolí Reißbach, jen co by kamenem dohodil od českých hranic. U klidného jezera Herrensee a rybníka Schönauer Teich najdou návštěvníci idylu plnou luk, lesů a vody. Dominantou Litschau je zámek Litschau, který se působivě a se stoickým klidem tyčí na skále.

#4 Slavonice

Pro milovníky historie bude jistě mimořádným zážitkem návštěva města Slavonice, kde si můžete prohlédnout plně vybavené bunkry. Nádherné renesanční domy ve starém městě Slavonice vypadají jako nejjemnější krajky vytesané do drahého kamene. Toto malebné městečko patří k nejkrásnějším v celé zemi. Slavonice však nemají všechny své klenoty jen nad zemí. Město skrývá také své tajemné podzemí. Ponořte se do dobrodružství slavonického podzemí a prozkoumejte labyrint chodeb, z nichž nejstarší jsou staré více než 700 let.

#5 Památník železné opony Kadolec

Návštěva Památníku železné opony v Kadolci jistě splňuje to nejdůležitější kritérium: plní své kulturní poslání. Expozice, která existuje od roku 2012, přináší různé pohledy na toto téma: od všeho možného, co souvisí se studenou válkou a jejími ideologiemi, až po rozdělení Evropy. Je obzvláště zajímavým místem pro všechny, kdo hledají stopy před a za železnou oponou.

#6 Drosendorf

Za návštěvu stojí také krásné středověké městečko Drosendorf v oblasti Waldviertel. A v něm hraje obzvlášť důležitou roli historie: dějiny! Město se nachází na vysokém skalním výběžku, obklopeném klidnými lesy a rozmanitou říční krajinou. Je to jediné město v Rakousku, které je obklopeno kompletně zachovalými městskými hradbami. Hlavní náměstí navíc zdobí barokní fasády a starobylé měšťanské domy, které nabízejí opravdu nádherný pohled, jaký jinak můžete vidět jen ve filmech. Uprostřed parku se nachází také kostel svatého Martina a vedle něj symbol světské moci - pranýř.

#7 Uheriče 

Z Drosendorfu se vydejte do 10 km vzdálených Uherčic na jižní Moravě. V české obci se 400 obyvateli můžete navštívit místní zámek a nedochovanou ženskou věznici. Pokud chcete strávit čas příjemnějším způsobem, zvolte procházku anglickou barokní zahradou a následnou zastávku v zámecké restauraci. Další zajímavost: Zámek Uherčice patří díky své výjimečné architektuře k nejvýznamnějším architektonickým památkám v České republice a je také domovem mimořádně vzácného druhu netopýra.

#8 Centrum volného času Langau s důlním jezerem

Langau ve Waldviertelu by se mělo přejmenovat na Langau v relaxační oblasti: působivé památky, nádherné cyklistické a turistické stezky nebo jezero krásně splývající s okolní krajinou. To je záruka dokonalé dovolené! Najdete zde dokonce muzeum věnované výhradně tématu odpočinku. Pro všechny gurmány: mezi Retzem a Drosendorfem jezdí speciální gurmánský vlak Reblaus Express, který zastavuje i v obci Langau. Vlak má také vinotéku, kde se cestující mohou občerstvit chutným jídlem a nápoji. Užitečné informace: Kolo si s sebou můžete vzít zdarma.

#9 Protitankové zátarasy v Šatově

Šatov je malý městys v České republice. Název městyse označuje obec s omezenými obecními právy. Dnes však v tomto výjimečném městečku žádná omezení neplatí: krásné ulice s ozdobně malovanými sklepy, bunkr za městem - a i tento kryt, postavený v roce 1938 a nyní dokonale zrekonstruovaný, září barvami. Příklon k barevnosti pocítíte téměř na každém kroku při veselém putování po nejrůznějších šatovských památkách.

#10 Zbytky železné opony v Čížově

Z Hardeggu se vydejte na sever po obnoveném hraničním mostě přes Národní park Thayatal do návštěvnického centra Čížov, kde najdete zachovalou část železné opony. Odtud je to jen skok do královského města a hlavního města vína Znojma. Přes Národní park Thayatal se dostanete do návštěvnického centra v Čížově, kde vedle strážní věže najdete několik metrů původního ostnatého plotu z dob, které si díky této památce můžete bezpečně připomenout.