Po stopách zimy

Co málokdo ví: Mostviertel je kolébkou alpského lyžování.

V roce 1890 vynalezl lyžařský průkopník z Lilienfeldu Matyáš Žďárský pevné kovové vázání a k tomu vhodnou techniku jízdy na lyžích – novinky, které přilákaly spoustu milovníků hor do Dolního Rakouska, aby si pod vedením Ždárského nový sport vyzkoušeli. Ještě dnes je místní hora Lilienfeldu Muckenkogel, na které se v roce 1905 pořádal první slalom světové lyžařské historie, oblíbeným lyžařským areálem.

Žďárský byl učitel, ale také nadšený sportovec a byl velmi manuálně zručný: procestoval svět a poté se usadil v Lilienfeldu, kde klasickou skandinávskou lyži rozšířil o pevné vázání, které již neumožnilo patě možnost pohybu do stran. Tímto se z tisíc let starého norského stylu lyžování vyvinula v letech 1890-1896 „alpská (lilienfeldská) technika jízdy na lyžích“. V následujících letech naučil Žďárský kolem 20 000 nadšených sportovců sjíždět příkré svahy a Lilienfeld v Mostviertelu tak vstoupil jako místo zrození bílého sportu do lyžařské historie. Dnes je Lilienfeld a Muckenkogel malé, ale oblíbené lyžařské středisko se sedačkovou lanovkou – s dobrými podmínkami pro alpské lyžování, skialpinismus, sáňkování a zimní turistiku.

Na prknech do údolí

Na počest lyžařského guru Martina Žďárského založilo v roce 1985 pár lyžařských nadšenců z Traisenu „nostalgickou lyžařskou skupinu“. „Od té doby jsme několikrát vystupovali v úvodním programu závodů Světového pohárů“, vysvětluje jeden ze zakladatelů Eduard Fürst. Každoročně v březnu se na Muckenkogelu konají celosvětově unikátní historické závody, kdy jakoby se čas vrátil zpět. Lyžuje se na neupravených sjezdovkách v kožených lyžařských botách s tkaničkami a s jednou holí, lyže jsou dřevěné a bez hran – vše plné nostalgie a jako za časů Žďárského, který 19. března 1905 uspořádal v Lilienfeldu první slalom v lyžařské historii.