Chléb a víno: vinařský podzim ve Weinviertelu

Ovocné a trpké, moderní a tradiční, chléb a víno: když se setkají ty správné složky, vznikne něco velkolepého.

Weinviertel je plný protikladů, které se právě během vinařského podzimu pojí v úžasný celek. Moderní a starodávné jsou pohostinské a ubytovací podniky, inovativní a přesto tradiční jsou vinaři. Jak to vše chutná a co všechno si můžete v území kolem Retzu vychutnat, si přečtěte zde.

Krajíc chleba k vínu: naše gurmánské tipy

Jak začíná nejkrásněji den v krajině kolem Retzu a nejlépe vůbec nekončí? Při brunchi v nádherné zahradní restauraci Pollak’s Retzbacherhof – navrhujeme třeba my. Pod kaštany vás tady hýčkají regionálně tradičními pochoutkami a začít můžete hned ochutnávkou z velké nabídky vín. Náš tip pro všechny, kteří posedí déle: můžete tady i přenocovat. Jedinečný výhled zažijete a do kulinářských výšin se vznesete ve vinném šenku, tzv. Heuriger, Windmühlenheuriger Bergmann, který vás ohromí svou neobvyklou kombinací starého mlýna a nového designu. Tady (a jenom tady) se mele mouka na vlastní chléb – proto náš tip na objednání: chléb z větrného mlýna k uzenému hovězímu jazyku – to je sen!

Na cestách ve vagónu „Heurigenwaggon“: naše tipy na výrobce a výlety

Region Retzerland nejenže patří k nejlepším producentům vína, ale také regionální pochoutky jsou tady vysoko v kurzu. Jako třeba weinviertelský chléb z pekárny Bäckerei Blei Cyrill, která má v regionu silné kořeny a jejíž pečivo se nabízí na více místech. Pestrou skladbu dobrot najdete v obchodě s delikatesami Retzer Delikatessen. My pořád ještě sníme o nakládaných produktech z regionu, jako jsou dýně a okurky, o výtečném weinviertelském sýru, lahodných marmeládách a chutney. Náš tip: nechejte si zabalit od všeho něco. Kdo se ani potom ještě nenasytí, tomu doporučujeme jízdu zážitkovým vlakem Reblaus Express – a sice ve vagonu s vinným šenkem. Kolem romantických vinic a temně zelených lesů tak chutně dojedete z Retzu do Drosendorfu. Rybáři vystoupí v Hessendorfu, cyklisté naloží svá kola do cyklovagonu, aby se pak pohodlně dostali z Waldviertelu zpátky do Weinviertelu.

Večerní program plný chutí a vkusu: naše tajné tipy

A nyní přichází na scénu – víno. Na akcích ve Weinviertelu se přece může připíjet jenom vínem. Náš tip pro vinofilní odpoledne, které plynule přejde ve večer: sklepní ulička Öhlbergkellergasse v Pillersdorfu. Pohodlně dostupná na kole a pijí se skvělá jakostní vína se značkou DAC v nádherném, památkově chráněném prostředí. Další den se pak probudíte v hotelu Landgut & SPA Althof Retz v některém z jedinečných vinařských pokojů s čerstvě naplněnou vinotékou, užijete si novou (skutečně velkolepou) wellness zónu a necháte se hýčkat ve 4* hotelu. My přijedeme zas!