Stift Seitenstetten mit Historischem Hofgarten

Klášter, Kostel, Muzeum, Ukázková zahrada

Tento podnik získal ocenění …

  • TOP výletní cíl
  • Partner se zaručenou kvalitou v Dolním Rakousku
  • Karta Niederösterreich-CARD

Popis

V roce 1112 založil šlechtic Udalschalk ze Stille a Heftu v Seitenstettenu klášter a přesídlil sem benediktinské mnichy z Göttweigu. Po zničujícím požáru kolem roku 1250 byl znovu postaven dnešní klášterní kostel ve stylu rané gotiky. Kostel je zasvěcen Panně Marii a mohl být postaven kolem roku 1300. V roce 1348 při dalším požáru kláštera zůstal kostel jako jediná budova uchráněn. V sedmnáctém století byl kostel ve dvou stupních barokizován.

Svou dnešní podobu získal klášter v letech 1718 až 1747 díky geniálnímu baroknímu staviteli Josephu Munggenastovi. Po jeho smrti v roce 1741 řídil stavbu 160 metrů dlouhého čtyřstranného objektu „Božího hospodářství“ Johann Gotthard Hayberger.

Aktuálně se v klášteře nachází 33 mnichů, gymnázium s přibližně 400 žáky, klášterní galerie a 20 pokojů pro hosty. Kromě klášterního kostela a rytířské kaple patří k hlavním památkám knihovna a mramorový sál. Obě místnosti jsou vybavené nádhernými freskami Paula Trogera. Tvůrcem nástropní fresky opatských schodů je Bartolomeo Altomonte. V roce 2019 byla otevřena nová galerie opatů.

Barokní Historická dvorní zahrada leží naproti kláštera a představuje místní klenot. Daří se v ní kuchyňským a léčivým bylinkám a 110 různým odrůdám růží. Velmi oblíbené jsou akce v zahradě: trhy rostlin, zahradní dny, noc za úplňku, koncerty a rovněž se v tomto nádherném prostředí konají svatby.

Vybavení

  • Prohlídky s průvodcem

Místo a příjezd