Keyvisual Sommer Marille, © Niederösterreich Werbung/ Stefan Fuertbauer (www.stefanfuertbauer.com)

Voda, hory a dobré jedlo Viedenských Álp

Od výšok po hĺbky a od kreatívneho po tradičné: Viedenské Alpy návštevníkov zavedú do celkom rozličných svetov.

Viedenské Alpy sú nielen rajom výhľadov, ale aj pôžitkov. Práve v lete pozýva množstvo chát, prevádzok a výletných možností na predĺžený víkend a návštevníkov zvádza na chutné cestovanie za pôžitkami.

Zdařilé a domácí: naše tipy na lokály
Chuť na kreativní sezónní kuchyni průkopníka svého řemesla? Pak je tady pro vás jedno absolutní doporučení: Josef Schmutzer ze stejnojmenné restaurace Gasthaus Schmutzer ve Winzendorfu je známý svými strhujícími kreacemi. My jsme se zamilovali hlavně do jeho červeného želé ze sladkého vína, domácích marmelád a nebezpečně lahodných pálenek. Proto nejdříve ochutnáváme v restauraci a sobě i našim milým dopřejeme ještě radost v podobě několika dárečků z obchodu s sebou. V regionu rozprostírajícím se kolem Schneebergu čekají na návštěvníky různé krajové pochoutky v místních vinných šencích „Heuriger“. V Blockhausheuriger Posch ve Wartmannstettenu se nabízí jemná pečínka na vinném moštu, k tomu nejlépe odrůdový jablečný mošt, nebo ve Stelzenheuriger Schagl v Hölles domácí párky, přičemž my přísaháme na uzené, které se udí na bukovém dřevu.

Setkání přírody a požitku: naše tipy na výlety
Tam, kde se tak dobře vaří, nemůžou být vynikající výrobci nijak daleko. Při hledání jsme byli úspěšní například ve světě plodů Fruchtwelt Mohr-Sederl, kde jsou k ochutnání destiláty a ovocné šťávy s plnou chutí a přírodním zakalením. Náš tip: než si v prodejně ze dvora zajistíte zásoby šťáv, octu, pomazánek nebo nejnovějších kreativních produktů jako třeba „Císařský gin“, musíte ochutnat typicky regionální Ghegagupf . Cukroví je skrz na skrz bio, zdobené lahodnou čokoládou a plněné ovocnou šťávou od Mohr-Sederl. Že „bio začíná již před dveřmi domu“, jak paní Schneider často zdůrazňuje, poznáme také podle chuti produktů v jejich obchůdku, Schneebergland Genussladens v Bad Fischau. Není divu, vždyť přece prodává nejchutnější produkty svého regionu. Kdo se dostatečně zasytil, může se pak Vídeňských Alpách vykoupat jako císař. A sice v termálních lázních Thermalbad Bad Fischau, umístěných uprostřed nádherného parku. V jedinečném historickém prostředí na vás tady čekají dva bazény se stále tekoucí křišťálově čistou pramenitou vodou s teplotou 21°C. Absolutní špičkou Vídeňských Alp je určitě také svět pěší turistiky a vodopádů Myrafälle Muggendorf. Vodopády Myrafälle se tady vrhají z výšky 125 metrů do mechově zelených údolí a názorně demonstrují sílu přírody.

Expedice „požitek“: naše tajné tipy
Protože jídlo, turistika a koupání člověka unaví, máme pro vás také jeden velmi dobrý tip na přenocování: hotel a restaurace Hubertushof Fromwald v Bad Fischau je ideálním výchozím bodem pro vaši zážitkovou cestu.

Doporučení a tipy:

Mapa