Dunajská cyklostezka, 3. etapa, jižní břeh: Linz - Ardagger

Top Cyklistická stezka z Linz na Ardagger

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

59,24 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: lehká
 • Trasa: 59,24 km
 • Výstup: 9 Hm
 • Sestup: 36 Hm
 • Délka: 3:10 h
 • Nejnižší bod: 225 m
 • Nejvyšší bod: 261 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 3. etapa, jižní břeh: Linz - Ardagger

Krátký popis

Kulturní odpočinek ve stínu městské věže

Popis

Staré město se svým hlavním náměstím a hlavní ulicí, zámeckým muzeem, botanickou zahradou, hudebním divadlem v lidové zahradě, Muzeem Lentos a Centrem Ars Electronica, zážitkovým světem Pöstlingberg – to vše by se dalo v Linzi navštívit ... Pokud by vám padlo zatěžko vydat se odtud na další cestu, ať vás utěší alespoň to, že během této cyklistické etapy na vás v Enns čeká příjemný „kulturní odpočinek".

 Předtím se ale ještě vydejte na cestu po severní větvi dunajské cyklostezky až do Steyregg. Když přes vodní elektrárnu Abwinden-Asten přejedete na jižní břeh Dunaje, nabídnou se vám dvě odbočky, které stojí zato. Ta první vás povede nahoru ke kanonické Klášteru sv. Floriána, který se vyplatí navštívit pro jeho známé Brucknerovy varhany a Altdorfský oltář. Ta druhá vás povede podél Enghagene do Enns.

Toto historií opředené městečko patří k nejstarším městům Rakouska a je ideální udělat si jeho prohlídku s průvodcem. Zbytky starého městského opevnění, 60 metrů vysoká městská věž z období reformace (16. století) a renesanční a barokní domy na náměstí dokážou stejně okouzlit. A možná by se hodila i krátká návštěva Římského muzea a zámku Ennsegg.

Brzy za městečkem Enns dorazíte do dolnorakouské oblasti Mostviertel (Moštářská), kde vás budou stále znovu a znovu lákat zastavit a odpočinout si v hostincích a víchách výrobců moštů. Ve Wallsee vám další Římské muzeum objasní, kam až sahají dějiny této oblasti Rakouska. Jde o bouřlivou historii, v rámci níž sehrál určitou roli i zámek Wallsee (nyní v soukromém vlastnictví), který kdysi obýval i habsburský arcivévoda Franz Salvator. Teprve po konečném cílu etapy v Ardagger se vám pak ještě trochu dál od Dunaje představí oblast Mostviertel v svých nejkrásnějších barvách.

Výchozí bod trasy

Linz

Cílový bod trasy

Ardagger

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 3. etapa, jižní břeh: Linz - Ardagger

Linz - Steyregg - Enns - St. Pantaleon - Wallsee - Ardagger

 

Popis trasy:

Tento výlet začíná v ulici Flussgasse v Linzi, blízko nové radnice Hned nato narazíte na dunajskou hráz, která vede přímo podél řeky a za jízdě po ní si můžete užívat pohled na dunajské koleno v Linzi. Zároveň vám nebude nic bránit ve výhledu na Pöstlingberg.

 

Dále dunajská cyklostezka vede podél Steyregg - to je název, který by milovníkům zámků měl připadat známý. Přes kaskádu vodní elektrárny Abwinden-Asten přejdete na druhou stranu Dunaje a odtud už pojedete dál po jižním břehu Dunaje. Dunajská cyklostezka vás tudy povede nejprve přes světlé lesy a překročíte i dva menší vodní toky. Krátce poté zabočíte doleva a pojedete pořád dolů po proudu. Projedete křížem přes malou obec Enghagen a dále se budete ubírat po břehu Dunaje. Všichni milovníci kultury by si ale měli udělat malou odbočku do Enns - nejstaršího města Rakouska, neboť právě zde se nalézalo Lauriacum. Byla to základna římských legionářů a zároveň důležité římské město těsně u dunajské hranice Římské říše v Rakousku. Vyplatí se vám udělat si výlet i do městečka St. Florian. Tamní barokní klášter a varhany Antona Brucknera v něm jistě stojí za návštěvu. Kvůli řece Enns, která zde také představuje hranici mezi Horním a Dolním Rakouskem, budete na překlenutí tohoto bočního ramene Dunaje muset použít cyklokompu. Na jejím druhé straně se octnete již v oblasti Mostviertel a cesta vás povede dále přes les podél Dunaje. Kvete zde medvědí česnek, který voní po celém okolí.

 

Když projedete podél Albingu, znovu se vzdálíte od Dunaje a přejedete přes St. Pantaleon. Od této chvíle pojedete po nejlépe označené dunajské cyklostezce v Mostviertelu a budete stále blíž svému cíli. Moštářská cesta zpřístupňuje největší uzavřenou oblast pěstování hrušní v Evropě - oblast Mostviertel na jižní straně Dunaje v Dolním Rakousku. Cesta vás povede podél množství moštářských hospodářství, moštářských vích a selských prodejních středisek, které přímo na místě nabízejí vyprešovaný mošt. Nakonec dorazíte do Wallsee, kde budete moci znovu obdivovat tamní zámek. Pak se znovu na delším úseku silnice vzdálíte od Dunaje a budete projíždět oblastí pěstování hrušní směrem k Ardaggeru. Tam můžete navštívit stejnojmenný, více než 950 let starý klášter, který byl v roce 1813 přestavěn na zámek.

Příjezd

Z Mnichova po A8 do Salzburku. Dále po A1 (Rakousko) do Linze.

Parkování

Urfahranský jarmareční areál (zdarma)

Vlakem z Mnichova do Linze. Dále tramvají na zastávku Rudolfstraße.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 27.05.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu