Dunajská cyklostezka, 3. etapa, severní břeh: Linz - Grein

Top Cyklistická stezka z Linz na Grein

Celá obrazovka
Výškový profil

60,58 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: těžká
 • Trasa: 60,58 km
 • Výstup: 123 Hm
 • Sestup: 149 Hm
 • Délka: 3:40 h
 • Nejnižší bod: 228 m
 • Nejvyšší bod: 262 m
Vlastnosti
 • dálková trasa
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • faunistické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 3. etapa, severní břeh: Linz - Grein

Krátký popis

O výrobcích tabletek a keltských hrobech

Popis

Hlavní město Horního Rakouska Linz vás svede k vydatnému vyhlídkovému výletu celou řadou svých atraktivních pamětihodností. Od starého města s jeho hlavním náměstím a hlavní ulicí po zámek s muzeem, botanickou zahradu, Mariánský dóm, hudební divadlo v lidové zahradě, Muzeum Lentos a Centrum Ars Electronica - pokud bychom měli vyjmenovat jen ty nejdůležitější. Jisté však je, že když budete Linz opouštět po cyklostezce, na rozloučenou vám zamává Pöstlingberg, který také patří k dominantám tohoto města.

Zanedlouho na to přejedete podél obce Steyregg s nádherným zámkem. Jeho historie sahá až do 11. nebo 12. století (přesné datum nebylo zjištěno), své brány otevírá pouze při slavnostních akcích.

Kousek dál od Dunaje budete šlapat k Mauthausenu. Toto kdysi Babenbergerovci založené „mýtné stanoviště" (proto i to jméno „maut“ = „mýtné"), se smutně proslavilo tím, že se zde stál největší rakouský nacistický koncentrační tábor (nyní je tam památník). V mauthausenském zámku Pragstein se mimochodem dozvíte vše, co jste kdy chtěli vědět o výrobcích tabletek a míchání mastí, protože právě tam sídlí jediné Muzeum lékárnictví v Rakousku.

U obce Au an der Donau nebo nejpozději u Mitterkirchen v oblasti Machland se nabízí příležitost odbočit do okresního města Perg, ve kterém si můžete udělat příjemnou přestávku. Možná však svou nejbližší pauzu budete chtít raději spojit s návštěvou keltské vesničky Mitterkirchen, skanzenu, který vám krásně přiblíží všední život lidí z období 700 let před Kristem. Mimochodem, ani ne příliš daleko odtud byste mohli ještě navštívit klášter Baumgartenberg, jehož klášterní kostel se svými nádhernými štukami je známý jako klenot barokního stavebního umění. Odtud vás již pak proud řeky bude pozvolna doprovázet do Greinu, k „perle oblasti Strudengaus".

Výchozí bod trasy

Linz

Cílový bod trasy

Grein

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 3. etapa, severní břeh: Linz - Grein

Linz - Steyregg - St. Georgen an der Gusen - Mauthausen - Au an der Donau - Grein

 

Popis trasy:

Tento výlet začíná v ulici Flussgasse v Linzi, blízko nové radnice. Hned nato narazíte na dunajskou hráz, která vede přímo podél řeky a v průběhu jízdy po ní si můžete užívat pohled na zdejší dunajské koleno. Zároveň vám nebude nic bránit ve výhledu na Pöstlingberg.

 

Dále dunajská cyklostezka vede podél Steyreggu - to je název, který by si milovníci zámků měli zapamatovat - a dále do St. Georgen an der Gusen. Na odbočce dunajské cyklostezky se budete muset držet vlevo, neboť cyklostezka zde tak nebo tak kvůli vodní elektrárně končí a do.

 

St. Georgen se dostanete po silnici vedoucí vedle železničního nástupiště. Jakmile se dostanete na cestu L 569, zabočíte doprava směrem na Langenstein. Po jízdě plné zatáček vedoucí přes obec Ufer se nakonec znovu u Mauthausenu vrátíte na cyklostezku a ocitnete se v bezprostřední blízkosti Dunaje.

 

Po dunajské cyklostezce budete dále pokračovat až do Mitterkirchen im Machland téměř bez průjezdu jakoukoli obcí (kromě Au an der Donau). To znamená, že si užijete spoustu přírody. Máte však i možnost udělat si odbočku do pergol. Když dorazíte do obce Mitterkirchen, můžete se znovu těšit na trochu kultury. Na tomto místě se díky působivé rekonstrukci podařilo znovu oživit keltskou vesnici z dávných dějin. Krátce po keltské vesnici se vám vyplatí odskočit si do Baumgartenbergu. Velmi pozoruhodný tam není jen klášter, ale pochází odtud i zemský znak Horního Rakouska.

 

Následně vás čeká znovu trochu delší etapa jízdy krajinou po dunajské cyklostezce, dokud se před vámi nevynoří Grein. Ve městě Grein jsou dvě turisticky velmi významné atrakce. První je Městské divadlo Grein, které je nejstarším, ještě dnes použitelným městským divadlem v Rakousku a tou druhou je panská usedlost na zámku Greinburg se svým krásným interiérovým vybavením.

 

Doporučujeme vám, abyste se ve městě Grein přesunuli pomocí dunajského přívozu na jižní břeh.

 

Odtud vás již pak proud řeky bude pozvolna doprovázet do Greinu, k „perle oblasti Strudengau".

Příjezd

Z Mnichova po A8 do Salzburku. Dále po A1 (Rakousko) do Lince.

Parkování

Urfahranský jarmareční areál (zdarma)

Vlakem z Mnichova do Linzu. Dále tramvají na zastávku Rudolfstraße.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 01.12.2020

Další prohlídky kolem výchozího bodu