Dunajská cyklostezka, 4. etapa, jižní břeh: Ardagger - Melk

Top Cyklistická stezka z Ardagger na Melk

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

53,74 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 53,74 km
 • Výstup: 130 Hm
 • Sestup: 150 Hm
 • Délka: 3:20 h
 • Nejnižší bod: 207 m
 • Nejvyšší bod: 258 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti
 • faunistické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 4. etapa, jižní břeh: Ardagger - Melk

Krátký popis

Z cyklomuzea až do města Nibelungů 

Po této nádherné dálkové cyklostezce pojedete z malého pokojného města Ardagger, ležícího na Dunaji, podél řeky Dunaje až k „vstupní bráně do Wachau“, města Melk. Přitom na své cestě malebným údolím Dunaje projedete mimo jiné městy Hößgang, Ybbs an der Donau, Krummnußbaum a Pöchlarn, až přijedete konečně do cílového Melku.

 

Popis

Středisková obec Ardagger je považována za jedno z hlavních míst oblasti Mostviertel. Zájemci o kulturní akce zde mohou navštívit kostel v bývalém klášteře, který v sobě spolu se zdobnou okenní mozaikou Margaretenfenster ze 13. století ukrývá nejstarší figurální sklomalbu v Rakousku. Sportovní nadšenci naproti tomu využijí možnosti mnoha vodních sportů a také nabídky „parku Donauwellenpark“ přímo u cyklostezky (plážový volejbal, horolezecká stěna atd.).

Poté vede cesta dále přes Strudengau. Úzké údolí Dunaje, které je lemované vysokými, hustě zalesněnými kopci. Ihned u řeky budete neustále narážet na atraktivní písčité pláže, a malé osady jako Hößgang a Freyenstein dodají vaší cestě na oživení.

Ihned po projetí kolem elektrárny Besucherkraftwerk Ybbs-Persenbeug (prohlídky po předchozím nahlášení) dojedete do malého městečka Ybbs, kde byste se měli již jen kvůli cyklomuzeu na chvilku zastavit: zde je zadokumentována historie vašeho oblíbeného sportovního prostředku, od dřevěného oběhového kola až po vojenské kolo z dob císařství. Okouzlující jsou renesanční městské domy v historickém centru, a farní kostel svatého Lorence v sobě ukrývá působivou síťovou klenbu a také varhany, které podepsal v roce 1767 při své návštěvě sám Mozart.

Na cestě kolem Sarlingu, Säusensteinu a Krummnußbaumu dojedete do „města Nibelungů“ Pöchlarn, ve kterém se nachází mimo jiné rodný dům malíře Oskara Kokoschky (výstavy) a truhlářské muzeum. Památník Nibelungů připomíná, že toto maloměsto bylo dějištěm onoho prastarého eposu, který se odehrává částečně na Dunaji. Kdo by měl ještě chuť, náladu a čas, může si udělat ještě krátkou odbočku do Erlaufu a navštívit tamější muzeum Friedensmuseum ERLAUF ERINNERT (z Pöchlarn do Erlaufu cca 3,5 km). Z Pöchlarn dojedete za necelou třičtvrtěhodinku do Melku, „vstupní brány do Wachau“.

Výchozí bod trasy

Ardagger

Cílový bod trasy

Melk

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 4. etapa, jižní břeh: Ardagger - Melk

Ardagger Markt - Hößgang - Ybbs an der Donau - Krummnußbaum - Pöchlarn - Melk

 

Popis trasy:

Tato trasa začíná u obce Ardagger Markt - tam je potřeba vyhledat cestu k Dunaji. Odtud se vydáte po dunajské cyklostezce. S pěkným výhledem na řeku přejedete přes kulturní oblast Strudengau. Tato oblast získala své pojmenování kvůli mnoha nebezpečným vírům (Strudeln) a hloubkám. Kvůli tomu bylo toto místo mezi lodníky považováno za jedno z nejnebezpečnějších úseků Dunaje. Dnes patří tato část země k místu shromažďování vody pro blízkou vodní elektrárnu a je pro lodní dopravu bezproblémový.

 

Dále vede dunajská cyklostezka téměř zcela mimo obydlených obcí až po Ybbs an der Donau. Za jízdy budete mít spoustu času k užívání si flóry a fauny oblasti Strudengau, která je pozoruhodná už jen kvůli velkému počtu druhů zákonem chráněných stromů. Ve městě Ybbs an der Donau nadejde znovu čas na trochu kultury. Vyzvednout bychom chtěli staré město v Ybbs s jeho zrekonstruovanými měšťanskými domy z renesančního období a farní kostel sv. Lorenza. Kostelní varhany nesou podpis Wolfganga Amadea Mozarta od jeho návštěvy v roce 1767. Je zde i největší průtoková elektrárna Rakouska, Ybbs-Persenbeug. Po přejezdu městem zamíříte na druhou stranu řeky Ybbs.

 

Po chvíli jízdy podél řeky se u obce Sarling vrátíte zpět k Dunaji. Vaší nejbližší zastávkou bude obec se zvláštním jménem Krummnußbaum, jejíž původ se s největší pravděpodobností spojuje s ořechy, které kdysi rostly u řeky. V přímé návaznosti na Krummnußbaum leží městečko Pöchlarn. Toto městečko bylo v raném středověku známé jako Bechelaren a v Písni Nibelungů je zmiňováno jako domovský hrad Rüdigera von Bechelarena. Kromě toho je to také poslední větší obec, která vás ještě dělí od vašeho cíle - od města Melk. Po osamělé, ale zároveň oddechové jízdě podél Dunaje přijíždíte konečně do cíle dnešní etapy.

 

Melk je pěkným závěrem této trasy, protože se dá považovat za její skutečné „kulturní vyvrcholení“. Proto jsou i jednotlivé části tohoto města, jako například klášter Melk, součástí světového kulturního dědictví UNESCO v rámci údolí Wachau. Tento klášter se popisuje jako „nejmalebnější a nejdominantnější barokní budova“ a dosud v ní sídlí klášterní gymnázium, které je nejstarší dodnes fungující školou Rakouska. Jelikož zde začíná známá přírodní oblast Wachau, roste zde i nadmořská výška okolních kopců a na všech stranách se začínají množit strmé svahy osázené vinicemi. Je to ideální panorama na ukončení dnešní cyklostezky.

Příjezd

Z Linze pojedete po dálnici A7 na jih. U dálniční křižovatky Linz přejedete na A1 směrem do Vídně. U Amstettenu pak odbočíte na cestu B119 směrem do Ardaggeru.

Parkování

V Ardagger Märkte

Autobusem z Linze.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 21.04.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu