Dunajská cyklostezka, 4. etapa, jižní břeh: Ardagger - Melk

Top Cyklistická stezka z Ardagger na Melk

Celá obrazovka
Výškový profil

53,70 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 53,70 km
 • Výstup: 130 Hm
 • Sestup: 150 Hm
 • Délka: 3:20 h
 • Nejnižší bod: 207 m
 • Nejvyšší bod: 258 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti
 • faunistické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 4. etapa, jižní břeh: Ardagger - Melk

Krátký popis

Od Muzea kol po město Nibelungů

Z malého pohodového dunajského městečka s názvem Ardagger vyrazíte po této pěkné dlouhé cyklostezce, která vede podél Dunaje až k „bráně Wachau“, k městu Melk. Během jízdy malebným údolím Dunaje budete mimo jiné projíždět obcemi Hößgang, Ybbs an der Donau, Krummnußbaum a Pöchlarn, dokud nedorazíte do cíle v Melku.

 

 

Popis

Obec Ardagger, kde se konají trhy, se považuje za jedno z hlavních středisek oblasti Mostviertel. Milovníci kultury zde navštěvují kostel, který byl součástí bývalého kláštera, ve kterém jsou na tzv. Markétiných oknech z 13. století zachovány nejstarší symbolické malby na skle v celém Rakousku. Sportovci raději využívají množství příležitostí k pěstování vodních sportů a nabídku „Donauwellenparku", který leží přímo u cyklostezky (plážový volejbal, lezecká stěna atd.)

 

Odtud cesta vede napříč přes oblast Strudengau, úzké dunajské údolí, které je lemováno vysokými, hustě zalesněnými kopci. Opakovaně budete moci přímo u proudu řeky najít lákavé písečné pláže a oživení na vaší cestě přinesou také malé vesničky, například Hößgang a Freyenstein.

Krátce poté, co minete elektrárnu Ybbs-Persenbeug (prohlídka možná po nahlášení předem), dorazíte do malého městečka Ybbs, ve kterém byste se měli zdržet už jen kvůli Muzeu kol. Je v něm zdokumentována historie vašeho oblíbeného dopravního prostředku od dřevěného odrážedla až po rakouské kolo Waffenrad z císařských dob. Okouzlující jsou renesanční měšťanské domy ve starém městě a farní kostel sv. Lorenza, kde je pozoruhodná síťová klenba jakož i varhany, které vlastnoručně podepsal Mozart za své návštěvy v r. 1767.

 

Když přejedete obcemi Sarling, Säusenstein a Krummnußbaum, dorazíte do „města Nibelungů“ s názvem Pöchlarn, které je mimo jiné rodným městem malíře Oskara Kokoschky (výstavy) a ve kterém je i Muzeum truhlářství. Památník Nibelungů připomíná, že toto malé městečko bylo dějištěm toho starodávného eposu, který se zčásti odehrává u Dunaje. Ani ne za třičtvrtě hodiny dojedete do Melku, k „bráně Wachau".

Výchozí bod trasy

Ardagger

Cílový bod trasy

Melk

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 4. etapa, jižní břeh: Ardagger - Melk

Ardagger Markt - Hößgang - Ybbs an der Donau - Krummnußbaum - Pöchlarn - Melk

 

Popis trasy:

Tato trasa začíná u obce Ardagger Markt - tam je potřeba vyhledat cestu k Dunaji. Odtud se vydáte po dunajské cyklostezce. S pěkným výhledem na řeku přejedete přes kulturní oblast Strudengau. Tato oblast získala své pojmenování kvůli mnoha nebezpečným vírům (Strudeln) a hloubkám. Kvůli tomu bylo toto místo mezi lodníky považováno za jedno z nejnebezpečnějších úseků Dunaje. Dnes patří tato část země k místu shromažďování vody pro blízkou vodní elektrárnu a je pro lodní dopravu bezproblémový.

 

Dále vede dunajská cyklostezka téměř zcela mimo obydlených obcí až po Ybbs an der Donau. Za jízdy budete mít spoustu času k užívání si flóry a fauny oblasti Strudengau, která je pozoruhodná už jen kvůli velkému počtu druhů zákonem chráněných stromů. Ve městě Ybbs an der Donau nadejde znovu čas na trochu kultury. Vyzvednout bychom chtěli staré město v Ybbs s jeho zrekonstruovanými měšťanskými domy z renesančního období a farní kostel sv. Lorenza. Kostelní varhany nesou podpis Wolfganga Amadea Mozarta od jeho návštěvy v roce 1767. Je zde i největší průtoková elektrárna Rakouska, Ybbs-Persenbeug. Po přejezdu městem zamíříte na druhou stranu řeky Ybbs.

 

Po chvíli jízdy podél řeky se u obce Sarling vrátíte zpět k Dunaji. Vaší nejbližší zastávkou bude obec se zvláštním jménem Krummnußbaum, jejíž původ se s největší pravděpodobností spojuje s ořechy, které kdysi rostly u řeky. V přímé návaznosti na Krummnußbaum leží městečko Pöchlarn. Toto městečko bylo v raném středověku známé jako Bechelaren a v Písni Nibelungů je zmiňováno jako domovský hrad Rüdigera von Bechelarena. Kromě toho je to také poslední větší obec, která vás ještě dělí od vašeho cíle - od města Melk. Po osamělé, ale zároveň oddechové jízdě podél Dunaje přijíždíte konečně do cíle dnešní etapy.

 

Melk je pěkným závěrem této trasy, protože se dá považovat za její skutečné „kulturní vyvrcholení“. Proto jsou i jednotlivé části tohoto města, jako například klášter Melk, součástí světového kulturního dědictví UNESCO v rámci údolí Wachau. Tento klášter se popisuje jako „nejmalebnější a nejdominantnější barokní budova“ a dosud v ní sídlí klášterní gymnázium, které je nejstarší dodnes fungující školou Rakouska. Jelikož zde začíná známá přírodní oblast Wachau, roste zde i nadmořská výška okolních kopců a na všech stranách se začínají množit strmé svahy osázené vinicemi. Je to ideální panorama na ukončení dnešní cyklostezky.

Příjezd

Z Linze pojedete po dálnici A7 na jih. U dálniční křižovatky Linz přejedete na A1 směrem do Vídně. U Amstettenu pak odbočíte na cestu B119 směrem do Ardaggeru.

Parkování

V Ardagger Märkte

Autobusem z Linze.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 15.09.2021

Další prohlídky kolem výchozího bodu