Dunajská etapa číslo 5 severný břeh: Emmersdorf-Krems

Top Cyklistická stezka z Emmersdorf na Krems

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

34,43 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 34,43 km
 • Výstup: 82 Hm
 • Sestup: 95 Hm
 • Délka: 2:40 h
 • Nejnižší bod: 196 m
 • Nejvyšší bod: 224 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • geologické zajímavosti
 • faunistické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská etapa číslo 5 severný břeh: Emmersdorf-Krems

Krátký popis

Kouzelnou zahradou romantické krajiny

Trasa vás povede nádhernou Dunajskou cyklostezkou z Emmersdorf na Dunaji přes kulturní region Wachau až do vašeho cíle v místní metropoli Krems na Dunaji. Přitom projíždíte údolím, které UNESCO vyhlásilo za světové a kulturní dědictví. Ve Wachau leží mimo jiné městečka Aggsbach, Spitz a Weissenkirchen a přes ně se nakonec dostanete do svého cíle, kterým je obchodní a kulturní město Krems.

POZOR:

 V okolí města Krems, Höhe Ringstraße, bude od února 2020 do konce roku 2021 zavedena vzhledem k potřebné sanaci vedení objížďka Podunajské cyklostezky. Řiďte se prosím značením objížďky v okolí města Krems.

Kvůli stavebním opatřením na mostě mezi městysi Mautern a Stein (Mauternský most) budou pro cyklisty okamžitě platit určitá omezení! Doporučujeme vám včas naplánovat alternativní cesty přes Dunaj.

Popis

Sotva jste opustili Emmersdorf, naplno pocítíte, proč UNESCO prohlásilo údolí Wachau za kulturní dědictví. Ze strmých zalesněných svahů vystupují skalní útesy, k nim se vinou vinohrady, na písčitých březích si hrají vlnky Dunaje, vaši cestu obklopují historické ruiny, starobylé vesničky a pohostinné vinné sklípky zvané Heurigen.

 

Z prastarého Aggsbachu máte nádherný výhled na ruinu hradu Aggstein na protějším břehu řeky, kde kdysi hrozné loupeživé rytíře dostihla spravedlnost, jak říká dávná sága. Obec Willendorf proslavil objev archeologů - místní Venuše. Malá soška ženy, kterou se dnes může pochlubit Přírodněhistorické muzeum ve Vídni, nám připomíná, že tato oblast byla osídlena již před 50 tisíci lety.

 

V Schwallenbachu najdete historické opevnění, které vám připomene středověk a krátce předtím, než přijedete do Spitzu můžete obdivovat bizarní skalní bradlo - Čertovu zeď. Jím prý pekelný kníže chtěl kdysi zahradit vody Dunaje. Spitz nabízí milovníkům historie staré hornické domy a hospodářské usedlosti ze 16. století, pozdně gotický farní kostel, ruinu Hinterhaus a Muzeum rejdařství.

 

Po hřebenu střechy obranného kostela sv. Michaela v obci Weissenkirchen, který sloužil jako pevnost, „běhají" zajíci. Údajně je tam kdysi vyhnala zima, která byla velmi bohatá na sníh. Ve Wachauském muzeu v této obci můžete zblízka obdivovat umělecky bohaté wachauské kroje z této oblasti - zvané „zlaté kapuce“. Hlavní atrakcí vinařské obce Wösendorf je pozdně barokní farní kostel s oltářními obrazy takzvaného „mistra Schmidta z Kremsu" (Martin Johann Schmidt, 1718-1801).

 

Poloha na břehu řeky, půvabné vinice, zalesněné svahy a skalní útvary kolem udělaly z Dürnsteinu jeden z nejoblíbenějších výletních cílů v Rakousku. Modrá věž pevnosti Dürnstein je viditelná zdaleka. Na území rozlehlé hradní ruiny s výhledem na všechny strany kdysi věznili britského krále Richarda Lví srdce. Brzy nato, jak projedete přes vinařskou obec Unterloiben dorazíte do Kremsu, cíle této etapy.

Výchozí bod trasy

Emmersdorf

Cílový bod trasy

Krems

Popis trasy Dunajská etapa číslo 5 severný břeh: Emmersdorf-Krems

Emmersdorf an der Donau - Aggsbach - Spitz - Weißenkirchen in der Wachau - Dürnstein - Krems an der Donau

 

Popis cesty:

Svou jízdu začnete v Emmersdorfu na Dunaji. Jak lze vytušit již z označení „brána do Wachau", přesně tady začíná stejnojmenný kulturní region. Projedete jím po severním břehu Dunaje. Většinu trasy pojedete podél silnice B3, tuto dopravní tepnu opustíte pouze na několika místech.

 

Podél menších obcích a strmých svahů pokračujete do obce Aggsbach Markt. Každý fanoušek hradů se zaraduje na této zastávce na cestě, protože se odsud naskýtá neuvěřitelný pohled na ruinu hradu Aggstein na protějším jižním břehu řeky, jehož počátky sahají až do 12. století. U Willendorfu in der Wachau odbočíte ze silnice B3 a budete až po místo za obcí Schwallenbach pokračovat po L7140. Pak pojedete po dunajské magistrále dále nádhernou krajinou údolí Wachau.

 

Krátce za obcí Spitz znovu opustíte B3 a pojedete přes obce Wösendorf a Weißenkirchen. Pak už konečně dorazíte k ztělesnění krás této části podunajského regionu - městečku Dürnstein. Můžete v něm poznat to, co je pro tuto oblast charakteristické - šťavnatou zeleň kopců se strmými svahy, na kterých vedle sebe stojí nesčetné řádky vinic kombinované s proudem Dunaje, za dobrého světla poskytujícího pohled, který by nadchl každého malíře krajin.

Najde se zde něco i pro milovníky kultury – mohou prozkoumat ruinu hradu Dürnstein, podobně jako pevnost založenou v roce 1372, která je díky svému modro-bílému zbarvení typickým symbolem města.

 

Za Dürnsteinem se opět na krátkém úseku odpojíte od toku Dunaje a budete přejíždět přes několik polí. Krátce za obcí Unterloiben se dostanete opět na cestu B3 a tím i paralelně k toku Dunaje. Už o několik kilometrů dál dorazíte do města Krems na Dunaji.

 

Zde se vám nabízí velký výběr možností, co si prohlédnout. Ještě na kraji údolí Wachau můžete obdivovat charakteristickou krajinu tohoto regionu, můžete však prozkoumat i město. Už jen historické centrum města Krems je působivé, protože patří do kulturního regionu Wachau, vyhlášeného UNESCO za světové kulturní dědictví. Zvláště je potřeba vyzvednout typický symbol města, Steinskou bránu. Kromě toho nabízí také množství kostelů, bran, domů a muzeí, protože se jedná o skutečně kulturní město. Dobře se v něm budou cítit i znalci vína, protože zde pěstování vína nemá pouze ekonomický význam, ale díky množství originálních vinařských restaurací je také důležitou částí koloritu města. Je to odměna za námahu a vydařený závěr této krásné a vzrušující cyklostezky.

Příjezd

Po cestě B3 do Emmersdorf na Dunaji

Parkování

Hotel Donauhof v Emmersdorf.

Do Emmersdorf se lze dostat několika autobusovými spoji.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 16.05.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu