Dunajská cyklostezka, 4. etapa, severní břeh: Grein - Emmersdorf

Top Cyklistická stezka z Grein na Emmersdorf

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

44,61 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: lehká
 • Trasa: 44,61 km
 • Výstup: 33 Hm
 • Sestup: 72 Hm
 • Délka: 3:30 h
 • Nejnižší bod: 208 m
 • Nejvyšší bod: 250 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 4. etapa, severní břeh: Grein - Emmersdorf

Krátký popis

Odbočky s příslibem krásného výhledu

Popis

Předtím, než se vydáte na cestu, vychutnejte si ještě jednu malou procházku přes půvabný Grein - možná dokonce i s průvodcem - přes nádherné staroměstské náměstí k historickému městskému divadlu, k hornorakouského muzeu lodní dopravy nebo k zámku Greinburg. V nabídce je také návštěva blízké rokle Stillenstein s její úctyhodnými skalními útvary.

Brzy se vám už potom kola roztočí vedle hustě zalesněných svazích v oblasti Strudengau (Krútňavský kraj), jehož jméno se odvádí od bezedných virů ( "chumel") v proudu řeky, které kdysi lodník způsobovaly potíže.

U obce St. Nikola se nad Dunajem vypíná zřícenina Werfenstein, ze které zvykli kdysi dávno natahovat řetězy křížem přes proud řeky až k ostrovu Wörth - aby tak zastavili lodě. Vedle romantických svazích Donauleiten a obcích Sarmingstein zda Hirschenau se dostanete do Persenbeug - tam si můžete i s průvodcem podívat pravděpodobně nejznámější rakouskou vodní elektrárnu na Dunaji (potřeba nahlásit předem!).

Další dvě odbočky vás pak budou lákat pryč od Dunaje. Pokud jste na kole zvyklí chodit trošku i do kopce, při Marbachu byste mohli vyšlapat nahoru k široko daleko viditelnému poutnímu kostelu Maria Taferl. Z této nádherné barokní baziliky si budete moci vychutnat velkolepý výhled na celé údolí Dunaje. Při Klein-Pöchlarn byste mohli zvážit výlet do blízkého Artstettenu, v tamním zámku je zdokumentován život arcivévodu Franze Ferdinanda. V tamní hrobce je i pohřben tento následník trůnu se svou manželkou, který byl v roce 1914 zavražděn v Sarajevu. V cílovém bodě etapy, v Emmersdorf, vám most přes Dunaj umožní návštěvu pamětihodností v Melku na protějším břehu (viz E4-S).

Výchozí bod trasy

Grein

Cílový bod trasy

Emmersdorf

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 4. etapa, severní břeh: Grein - Emmersdorf

Grein - St. Nikola - Weins - Persenbeug-Gottsdorf - Marbach - Klein-Pöchlarn - Emmersdorf

 

Popis trasy= alternativa

(od Grein po Weins: cykostezka – značení, B3 je jiná trasa)

Tato trasa začíná v obci Grein a pokračuje po silnici B3, která vede celou dobu vedle Dunaje. Hustě zalesněné svahy na levé i pravé straně řeky jsou pozoruhodným zjevem. Už z dálky budete moci rozeznat hrad Werfenstein u obce St. Nikola, jehož historie sahá až do 12. století. Po Sarmingsteine (přístaviště pro lodě) a po Hirschenau se dostanete na hranici mezi Horním a Dolním Rakouskem. Zde projedete vedle Kalkgrube a Weins a pozoruhodné vodní elektrárny Ybbs-Persenbeug. Tak se octnete na přechodu mezi oblastmi Strudengau a Nibelungengau.

 

V průběhu další cesty se návštěvníkovi naskýtá pěkný výhled na již zdaleka viditelný poutní kostel Maria Taferl. U Persenbeug-Gottsdorfu sjedete z cesty B3 a místo ní budete sledovat proud Dunaje, ale krátce nato se znovu napojíte na hlavní silnici a pojedete po ní až po Emmersdorf. Mezitím budete několikrát projíždět podél malých vesniček, jako například Marbach an der Donau a Klein-Pöchlarn, které vás budou lákat k odpočinku. Zámek Artstetten nad obcí Klein-Pöchlarn také stojí za návštěvu. V Emmersdorfu přece jen ještě jednou odbočte z cesty a přejeďte na druhý břeh řeky. V Melku se stojí starý benediktinský klášter, na který narazíte přímo u cyklostezky. Klášter je otevřený k prohlídce během celého roku.

Příjezd

Po cestě B3 (dunajská cesta) až po

Parkování

Parkoviště u kempinkovém tábořišti Grein

Autobusová zastávka Grein lodní přístav

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 15.11.2023

Další prohlídky kolem výchozího bodu