Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 02: Dürnstein – Weißenkirchen

Celá obrazovka
Výškový profil

16,00 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 16,00 km
 • Výstup: 878 Hm
 • Sestup: 876 Hm
 • Délka: 6:00 h
 • Nejnižší bod: 213 m
 • Nejvyšší bod: 552 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 02: Dürnstein – Weißenkirchen

Krátký popis

Na naší téměř 17 kilometrové trase od města Dürnstein po Weißenkirchen uvidíme v Rakousku nejznámější zříceninu hradu Raartet, krásnou krajinu skal a lesů kolem Dürnsteinu, naskytne sa nám překrásný pohled i na známé vinice na skalách i na vinohrady Rieden Klaus a Achleiten.

Popis

Ve světě známá oblast terasovitých vinic Wachau: od města Dürnstein po Weißenkirchen. 

Od města Dürnstein se vydáme k nejznámější zřícenině v Rakousku, po nádherné oblasti skal a lesa, až po Kanzel, nejkrásnější vyhlídku ve Wachau. Přes malebné vinice povede naše cesta do města vína do obce Weißenkirchen, se známým obranným kostelem.

Výchozí bod trasy

Dürnstein, Altstadt („old part of town“)

Cílový bod trasy

Weißenkirchen, Marktplatz (market square)

Popis trasy Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 02: Dürnstein – Weißenkirchen

Naše putování začneme v malebném městečku Dürnstein. Hned za branou Kremser Tor vystoupáme po starých oslích schodech, kde jsou zahrady s wachauským šafránem. Po staré cestě, po kamenných schodech uvnitř městských hradeb se dostaneme ke zřícenině hradu Dürnstein. Ten byl ve 12. století vězením krále Richarda Löwenherza. Zříceninu opustíme severní branou a ponoříme se do bizarního světa skal a lesa. Naše trasa povede nedotknutými dubovými a borovicovými lesy podél takzvaných zámečcích a kolem zbořeného podhradí hradu. Po prudkém stoupání dosáhneme vrchol zámeckého kopce s vyhlídkou Starhembergwarte. Po pěti minutách přijdeme k chatě Fesslhütte (stanice razítek), kde si můžeme odpočinout. Zde vede trasa ve vyšší poloze do obce Weißenkirchen. Během výstupu budeme mít nádherný výhled do okolí. Po 5 až 10 minutách přetneme tzv. Vogelbergsteig. Tady se vyplatí udělat si menší zacházku směrem doleva k vyhlídce Dürnsteiner Kanzel a k jedinečné vyhlídce oblasti Wachau (cca. deset minut chůze). Zpátky z křižovatky půjdeme dále doprava, první křižovatka je vlevo a v zatáčce směrem dolů. Přejdeme závory, zahneme doleva a půjdeme po úzkém chodníčku dolů. Dostaneme se na první širší lesní cestu, zamíříme více doleva a následně třikrát za sebou doprava. Tato cesta Höhenweg nás přivede ke schůdnější horské cestě, k chatě, která je mimo trasy, k Weiler Schildhütten, kde je vinařství a sklípek Heurigen Pomassl (také stanice razítkování knížky). Od posledního domu vede trasa doprava, přímo do vinic. Podél starých a opuštěných vinohradů a rozpadlých skalních teras přijdeme k Rieden Klaus a Achleiten. Vpravo směrem nahoru se dostaneme k vinici Ried Achleiten, kde pěstují staré a zřídkavé odrody vína. Přes tzv. Panoramaweg Achleiten půjdeme vinicemi části Weißenkirchner Weitenberg. Tam zahneme doleva na úzký chodníček a přijdeme do staré části obce Weißenkirchen. Po historických schodech kostela dosáhneme obranný kostel Wehrkirche a po dřevěných schodech vystoupáme k náměstí, k tržišti obce Weißenkirchen, kde je nádherná renesanční stavba Teisenhoferhof. Zde naše trasa končí.

Příjezd

A1 až k dopravnímu uzlu St. Pölten, dále po S33 a B3 přes Krems a Dürnstein neboWeißenkirchen.

Parkování

Placená parkoviště u Dürnsteinu, u Dunaje nebo přímo na železničním nádraží ve Weißenkirchen.

Obce jsou sedm dní v týdnu dostupné veřejnou dopravou (autobusem a wachauskou železnicí) a můžete se i vrátit zpátky na místo, odkud jste startovali. Na severním břehu Wachau (WL 1: železniční nádraží - Bahnhof Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk) jezdí autobusy v hodinovém intervalu sedm dní v týdnu. Na jižním břehu (WL 2: železniční nádraží Bahnhof Krems-Mautern-Rossatz-Arnsdörfer-Aggsbach Dorf-Schönbühel-Bahnhof Melk) jezdí autobusy ve dvouhodinovém intervalu. Směrem ke Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) jezdí autobusy z města Spitz ve dvouhodinovém intervalu: www.vor.at. Železnice Wachaubahn fungují jen o víkendech a ve volné dny – svátky (třikrát za den): www.noevog.at. Stanice – půjčovny jízdních kol Leihradl Nextbike (1Euro/hodina) jsou ve městě Dürnstein a Weißenkirchen: www.nextbike.at.

Trajekty se můžete přepravit na druhý břeh Dunaje:Rollfähre St. Lorenz-Weißenkirchen – též pro tělesně postižené

– Radfähre Rossatz-Dürnstein – pro jízdní kola

Termíny plaveb najdete na: www.donau.com/de/wachau-nibelungengau-kremstal/ausflug-bewegen/ausflugsziele/schifffahrt-faehren/faehrverbindungen-routen-zeiten/4f5b20df31acc04993793d3c7b4a9826/

Další informace/odkazy

Best of Wachau: renomovaná a doporučovaná gastronomie a ubytovací kapacity v oblasti UNESCO-světového kulturního dědictví Wachau, naleznete na: Best of Wachau, www.bestof-wachau.at .

Fesslhütte, Dürnsteiner Waldhütte (stanice razítek): letní sezona: duben – 31. říjen: otevřeno: úterý – neděle. Informace o otevírací době v zimě si vyžádejte na: www.fesslhuette.at ; Tel. +43(0)2732/41277

Vinárničky - Heuriger a stanice razítek Pomaßl, Weißenkirchner Schildhütten www.herbstzauber.at; +43(0)2711/286. Termíny otevření hospůdek během roku: květen a konec srpna do konce září. Stanice nálepek a razítek (voda, nealkoholické nápoje a víno) jsou otevřené a jsou v ledničkách pod stanicí.

Další informace o zastávkách nebo ubytování najdete na: www.welterbesteig.at.Věnujte pozornost zkrácené otevírací době gastronomických podniků během zimy ve Weißenkirchen(listopad – březen): www.weissenkirchen-wachau.at .

Hospůdky s dobrým vínem jsou ve městě Dürnstein, Schildhütten (razítka a nálepky Pomaßl) a ve Weißenkirchen. V zimě je otevřeno několik hospůdek s domácími produkty – Heurigen. Sledujte aktuální kalendář otevíracích hodin a dní www.welterbesteig.at .

Další ubytovací možnosti jsou v obci: Dürnstein, Schildhütten (vinařství Weingut Pomassl) i ve Weißenkirchen.

Na pohodlné a jednoduché plánování tras a cesty do regionu Wachau-Nibelungengau-Kremstal jsou aplikace, stáhněte si je jednoduše pomocí androidu nebo iPhonu.

Výstroj

Pevná obuv na túry, pláštěnka, optimální množství nápojů a občerstvení, trovněž mapa regionu, tras a túr ve Wachau a eventuálně i kalendář Heurigen s informacemi, kde jsou otevřeny vinné sklípky. Vyjmenování výstroje najdete na: www.welterbesteig.at.

Bezpečnostní informace

Tísňové volání – Bergrettung Wachau: 140

Tip autora

Každý večer, když je astronomický západ slunce, poslechnete si příjemnou hudbu ze zvukové instalace na zřícenině hradu Dürnstein.

Hned na začátku etapy na tzv. Eselsteig v Dürnsteinu, je výstavní zahrada s wachauským šafránem. Vzácná rostlina kvete vždy od října do listopadu: www.crocus-austriacus.at

Další prohlídky kolem výchozího bodu