Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 05: Mühldorf-Maria Laach (Přírodní park Jauerling-Wachau)

Celá obrazovka
Výškový profil

12,90 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 12,90 km
 • Výstup: 845 Hm
 • Sestup: 611 Hm
 • Délka: 5:30 h
 • Nejnižší bod: 354 m
 • Nejvyšší bod: 966 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 05: Mühldorf-Maria Laach (Přírodní park Jauerling-Wachau)

Krátký popis

Od obce Mühldorf až do obce Maria Laach poputujeme nádhernou krajinou v přírodním parku Jauerling, nejvyššího kopce na Dunaji. Neskutečně krásné panorama, vysoko položené vinice a příroda kolem, pomyslná brána k nezapomenutelným zážitkům.

Popis

Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau: Od Mühldorfu po Maria Laach

Naše putování od obce Mühldorf až po Maria Laach povede přes kopec Trenning (628 m) a nejvýše položené vinice Dolního Rakouska (Ried Trenning), až po 960 metrů vysoký Jauerling, nejvyšší vrch na celém toku Dunaje. Vputujeme přímo do krajiny přírodního parku Jauerling-Wachau a budeme mít grandiózní výhled od domu v přírodním parku ve výšce 915 metrů. Přes plató Jauerling podél Weilern Gießhübl (obranného dvora), Zeißingu (s vodním hradem a zříceninou zámku) a vinic se dostaneme k poutnímu místu Maria Laach s gotickým poutním kostelem a selským trhem.

Výchozí bod trasy

Mühldorf, Marktplatz (market square)

Cílový bod trasy

Maria Laach, Marktplatz (market square)

Popis trasy Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 05: Mühldorf-Maria Laach (Přírodní park Jauerling-Wachau)

Opustíme Mühldorf, tržiště, náměstí směrem k obci kolem hostince Gasthaus Weißes Rössl a radnice, odbočíme vpravo a přetneme potok tekoucí městom Spitz. Zde začíná výstup ke kříži na vrcholu kopce Trenning. Z vrcholu sejdeme zase dolů k Weiler Thurn, s vinicí Ried Trenning, nejvýše položenou vinicí v Dolním Rakousku, ve výšce asi 450 metrů nad mořem. Ve Weiler začíná stoupání k Jauerlingu. Po malebném naučném chodníku a lesních cestách vandrujeme k přírodnímu parku s wachauskou terasou. Odtud půjdeme10 minut vpravo nahoru k vrcholu s křížem kopce Jauerling. Přejdeme vedle parku s domem v přírodě, zabočíme doprava a přijdeme k Turnerwiese. Tady odbočíme doleva a už vidíme vyhlídkovou věž na Jauerlingu, kde je vidět panorama vrchu Schneeberg až po horu Watzmann. Odtud se vydáme k vrcholové stanici s lyžařským vlekem a půjdeme podél chaty Holzfällerhütte Stauferhütte přímo do lesa. Lesní cesta vede k čistině podél Gießhübl, kde můžeme odbočit k obhospodařované chatě Haberghütte, stojící naproti středověkému obrannému dvoru Wehrhof Gießhübl. Po historických schodech kostela s úžasnými pohledy na klášter Stift Melk a Maria Laach a dolů směrem k Zeißingu. Na križovatce před obcí odbočíme a odpočineme si u zříceniny zámku Zeißing a zříceniny vodního hradu. Zpátky přes križovatku půjdeme po cestě nahoru k vinici Weiler Weinberg – krásné panorama – a o něco později dosáhneme cíl naší etapy, tržiště v obci Maria Laach.

Příjezd

A1 k výjezdu Melk, dále přes B3 a B217 do města Mühldorf resp. Maria Laach.

Parkování

V centru města  Mühldorf resp. v centru Maria Laach.

Obce nejsou spojeny veřejnou dopravou, proto k návratu doporučujeme volat taxi službu z města Spitz -Bernhardt, tel.: 02713/2222 nebo společnost Stummvoll z Mühldorfu, tel.: 0676/6242892.

Doprava do obce Mühldorf je možná autobusem jezdícím ve Wachau (WL 1 a WL 5) ze železničních nádraží Melk nebo Krems s přestupem ve městě Spitz. Během víkendů a svátků jezdí ještě autobus, který si můžete rezervovat, tzv. Rufbus Jauerling (WL 7, www.naturpark-jauerling.at). Jezdí vždy ve fixní hodinu a musíte si ho telefonicky objednat 60 minut před odjezdem na tel. č.:+43 810 810 278, www.vor.at .

Půjčovna jízdních kol Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) je ve městě Mühldorf, www.nextbike.at .

Další informace/odkazy

Best of Wachau: renomovaná a doporučovaná gastronomie a ubytovací kapacity v oblasti UNESCO-světového kulturního dedictví Wachau, najdete na: Best of Wachau, www.bestof-wachau.at .Best of Wachau podniky najdete i ve městech Mühldorf a Maria Laach.

Další možnosti zastávek a ubytování/otevírací doby:

Dům v přírodě na Jauerlingu, terasa ve Wachau: letní sezona 1. květen – 31. říjen, čtvrtek – uterý otevřeno, středa – volný den. Zimní sezona 1. listopad – 30. duben, čtvrtek – neděle otevřeno, pondělí – středa zavřeno. www.naturpark-jauerling.at ; 02713/30017.

V Mühldorfu jsou oba hostince vždy v pondělí zavřeny: (hostinec Gasthaus Siebenhandl, www.7handl.at; 02713/8257 a hostinec Gasthaus Busch/Niederranna, 02713/8201).Výjimkou jsou měsíce: červenec, srpen, září, kdy je hostinec Gasthaus Siebenhandl otevřený i v pondělí.

Ve městě Maria Laach je v zimě vždy otevřený hostinec „Zur Weißen Rose“ (rodina Busch), stojí na hlavním náměstí – bývalém tržišti, www.weisse-rose.cc ; 02712/8271. V pondělí je zavřeno.

Hostinec/Hotel Grüner Baum, Maria Laach: začátek dubna – konec října, otevřený denně: www.beim-ringl.at ; 02712/8303. V zimě je zavřeno.

K pohodlnému a jednoduchému plánování tras a cesty do regionu Wachau-Nibelungengau-Kremstal jsou aplikace, stáhněte si je jednoduše pomocí androidu nebo iPhonu.

Výstroj

Pevná obuv na túry, pláštěnka, optimální množství nápojů a občerstvení, rovněž mapa regionu, tras a túr ve Wachau a eventuálně i kalendář Heurigen s informacemi, kde jsou otevřeny vinné sklípky. Vyjmenování výstroje najdete na: www.welterbesteig.at  unter der Rubrik Service/Tipps.

Bezpečnostní informace

Tísňové volání Bergrettung Wachau:140

Tip autora

Selské tržiště Maria Laach: sedláci v Jauerlingu nabízejí každou sobotu produkty a speciality v domě – Kerblerhaus na tržišti v Maria Laach. Otevírací doba vždy: od 9.00 – 15.00, tel. č.: 02712/531.

Další prohlídky kolem výchozího bodu