VAO – Regionální trasa K: zámek Gloggnitz - Prigglitz - Payerbach

Pěší túra z Zámek Gloggnitz na Nádraží Payerbach

Celá obrazovka
Výškový profil

14,10 km Délka

Údaje o trase
  • Obtížnost: středně těžká
  • Trasa: 14,10 km
  • Výstup: 960 Hm
  • Sestup: 956 Hm
  • Délka: 6:00 h
  • Nejnižší bod: 439 m
  • Nejvyšší bod: 1.322 m
Vlastnosti
  • vyhlídky
  • možnost občerstvení

Detaily pro: VAO – Regionální trasa K: zámek Gloggnitz - Prigglitz - Payerbach

Krátký popis

Regionální trasa K vede z obce Gloggnitz do Payerbachu a zprostředkovává výjimečné výhledy. Regionální trasy jsou součástí sítě turistických stezek vídeňským alpským obloukem (VAO). Putování po těchto stezkách umožňuje jedinečné výhledy a také náhledy. Regionální trasy jsou napojeny na Cestu vídeňským alpským obloukem. Vznikají tak okružní trasy ve spojení s dálkovou turistickou trasou.

Popis

Trasa vede od zámku historickým městečkem Gloggnitz, jež svůj první rozkvět prožilo v období rané industrializace, po lesních stezkách přes kopec Silbersberg (nádherný pohled zpět na Gloggnitz) do obce Prigglitz. Krátce před obcí se nabízí skvělý výhled přes nádhernou kulturní krajinu od Progglitzu až k vrcholu Rax na straně jedné a k hradu Seebenstein na straně druhé. V Prigglitzu zve farní kostel k zajímavému nahlédnutí. Výstup směrem Bodenwiese k horské boudě Waldburgangerhütte skýtá nádherný výhled na Sonnwendstein a poutní kostel Panny Marie Ochranitelky. Čtvrtý neuvěřitelný výhled se otevírá na sestupu směrem na Payerbach z vyhlídky Jubiläumsaussicht.

Výchozí bod trasy

Zámek Gloggnitz

Cílový bod trasy

Nádraží Payerbach

Popis trasy VAO – Regionální trasa K: zámek Gloggnitz - Prigglitz - Payerbach

Regionální trasa K začíná přímo u informačního panelu u zámku Gloggnitz. Po stezce Kirchensteig sejdete dolů (také stezka Bahnwanderweg), u hostince Stiegenwirtshaus přejdete přes spolkovou silnici a po hlavní cestě půjdete do centra městečka Gloggnitz. Hned za schody ke kostelu Gloggnitz zahnete vlevo do uličky Adlergasse a po stejnojmenném mostě přejdete přes řeku Schwarza a hned poté přes železniční koleje. Pokračujete doleva do ulice Untere Silbersbergstraße a po 10 minutách odbočíte mezi domy doleva na turistickou stezku (červeně značená). Ta vás provede několika serpentinami s dřevěným zábradlím nahoru směrem na kopec Silbersberg a boží muka Zwickl (částečně modrá značka) s výhledem na Gloggnitz. Další cesta vás vede severozápadně k účelové komunikaci a stáčí se ke kapli Zwicklkapelle. Odtud dohlédnete na Rax, Hohe Wand a Bucklige Welt.

Pokračujete po účelové komunikaci směrem na „Auf der Wiese“, u penzionu Gasthof Seelhofer odbočíte doprava na cestu do Prigglitzu a jdete po cestě směrem na horskou boudu Waldburgangerhütte, kousek před dřevěnou krávu sejdete prudce doleva z cesty na horskou stezku směr Bodenwiese (červená značka, také stezka č. 10 a 11). Odtud stoupáte po lesních stezkách a cestách stále do kopce k vyhlídce Schwarzenbergaussicht a dále k Waldburgangerhütte (stezka č. 11, červená značka, z části modrá značka). Především krátká pauza na vyhlídce Schwarzenbergaussicht je dobrým skutkem pro tělo a duši. Další nádherný výhled vás očekává u horské boudy Waldburgangerhütte, než se pak vydáte na sestup do Payerbachu.

Naproti chatě začínají sestupové stezky do Payerbachu. Držíte se vlevo a jdete přes Hochberger směrem k nádraží Payerbach. Na následné lesní cestě se dáte doprava a po několika metrech přejdete na modře značenou pěšinku vlevo do Payerbachu. Přejdete lesní cestu, pokračujete po vyšlapané pěšině a poctíte svou návštěvou vyhlídku Jubiläumsaussicht (Jubilejní vyhlídka), z které si vychutnáte výhled na oblast Raxu a Semmeringu.

Jakmile se vrátíte zpátky na stezku, pokračujte po lesní pěšině dále do kopce, stezka je částečně jištěná řetězy. Po téměř 300 výškových metrech sestupu narazíte pod vyhlídkou Jubiläumsaussicht na asfaltovou cestu, která vás povede kolem usedlosti Gehöft Hochberger a z které brzy sejdete opět na lesní pěšinu po levé straně. Za chvilku přejdete znovu přes asfaltovou cestu na druhou stranu a pokračujete po modře značené turistické stezce do údolí, vpravo míjíte zeleně značenou odbočku na turistickou stezku. Následně projdete na účelové komunikaci dvěma serpentinami dolů a před sebou uvidíte nádraží Payerbach/Reichenau. Na posledních metrech projdete podchodem a dorazíte k nádraží vlevo, které je konečným bodem Regionální trasy K. Odtud můžete pohodlně nastoupit na cestu domů nebo strávit noc v hotelu Payerbachhof. Na nádraží Payerbach začíná další etapa Cesty vídeňským alpským obloukem potkávající se s vodovodní stezkou Wasserleitungsweg a mířící k chatě Naturfreundehaus Knofeleben, Regionální trasa M vede přes Maria Schutz na Sonnwendstein a naproti alpskému oblouku se nachází výstup na Rax k horské chatě Otto-Schutzhaus jako další alternativa na výběr.

Příjezd

Z Vídně jedete po A2 k dálničnímu uzlu Seebenstein, dále po S6 ke sjezdu Gloggnitz. Pokračujete po B27 a kousek před novým železničním mostem budoucí železnice Semmeringbahn odbočíte doleva na silnici Eichbergstraße. Z Grazu jedete po S35 do města Bruck/Mur, pokračujete po S6 do Gloggnitzu a dále stejnou cestou jako při příjezdu od Vídně. 

Parkování

Parkování je k dispozici u zámku Gloggnitz.

Můžete jet vlakem přes Wiener Neustadt na nádraží Gloggnitz.

 

Zámek Gloggnitz jako výchozí bod je vzdálen od nádraží cca 20 minut pěší chůze.

Více informací na www.oebb.at

Další informace/odkazy

Projděte si také navazující trasy:

 

VAO – Regionální trasa J: Payerbach - Waldburgangerhütte - Knofeleben

 

VAO – Regionální trasa L: Kalte Rinne Breitenstein - zámek Gloggnitz

 

Vídeňské Alpy v Dolním Rakousku, www.wieneralpen.at, +43 / 2622 / 78960

Turistické informační centrum: Tourismusinformation Reichenau an der Rax, www.reichenau.at, +43 / 2666 / 52206 25

Výstroj

Vždy si s sebou vezměte mapy dané oblasti, pevnou turistickou obuv, ochranu proti slunci a dešti a rovněž vodu a nějakou maličkost k jídlu. Vezměte si mobilní telefon a uložte si číslo horské záchranné služby pro tísňová volání: 140.

Bezpečnostní informace

Pěší túry ve Vídeňských Alpách by se pro vás měly stát krásným a bezpečným zážitkem. Dodržujte proto tato pravidla:

Příprava

Při výběru trasy se ujistěte, že odpovídá vašim zkušenostem a kondici. Informujte se předem o předpovědi počasí. Počasí v horách se může změnit překvapivě rychle. Vycházejte proto na túry vždy patřičně vybaveni (např. ochrana proti dešti).

Prověřte, jestli mají otevřeno chaty a občerstvení, která chcete cestou navštívit. Než se vydáte na túru, zanechejte někomu informace o vaší trase a plánovaném návratu.

Doporučené mapy

Freytag & Berndt WK 022

Tip autora

Zkombinujte pěší túru s pobytem v pokoji pro požitkáře v turistickém hotelu Payerbacherhof.

Další prohlídky kolem výchozího bodu