Vinařská stezka Spitz

Pěší túra z Spitz, Kirchenplatz

Celá obrazovka
Výškový profil

4,31 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: lehká
 • Trasa: 4,31 km
 • Výstup: 200 Hm
 • Sestup: 200 Hm
 • Délka: 1:30 h
 • Nejnižší bod: 226 m
 • Nejvyšší bod: 377 m
Vlastnosti
 • okružní trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • faunistické zajímavosti

Detaily pro: Vinařská stezka Spitz

Krátký popis

Spitz a Wachau, při těchto jménech se okamžitě vybaví příjemná vinařská krajina a staleté kamenné terasovité vinice, ušlechtilá bílá vína jako Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, romantická zákoutí, vinné šenky „Heuriger“ se zahrádkami, barokní vinařství, Dunaj a meruňky – a to zcela právem: Na vinařské stezce Spitzer Weinwanderweg se projdete nejznámějšími viničnými tratěmi oblasti Spitz, vychutnáte si nádherné výhledy na Wachau a nahlédnete do vinohradnictví a vinařské kultury zdejších vinařů.  

Turistická stezka je jednotně značená tabulemi s lahví vína.

 

Popis

Túru zahájíte na barokním náměstí Kirchenplatz ve Spitzu. Naproti restauraci Gasthaus Mariandl se nachází tabule s vyznačením výchozího bodu trasy s prvním ukazatelem – lahví jakostního vína. Půjdete doleva a u zámku Spitz odbočíte vpravo, projdete obloukovou bránou a zámeckým parkovištěm. Na konci cesty již dojdete k viničním tratím oblasti Spitz, k zastavení Schießplatz (informační panel) a dáte se doprava. Po téměř 200 m dojdete k Trutschplatz (informační panel) a půjdete doleva do uličky Rote-Tor-Gasse. Na další křižovatce se vydáte vpravo, přímo do vinice (viniční tratě Achspoint a Hochrain): před vámi se rozkládá legendární trať Singerriedel. Na konci cesty půjdete doleva, přímo nahoru k červené bráně (Roter Tor), fantastickému vyhlídkovému bodu a pozůstatku spizských „vesnických hradeb“. Před bránou (neprojít skrz) sejdete na cestu dolů (polní cesta) a u prvního domu, vinařství Bracher, se dáte doprava nahoru (polní cesta) a projdete viniční tratí Pluris. Za velkou zatáčkou následuje rozcestí, kde pokračujete doprava do kopce. Na další křižovatce odbočíte doleva a přijdete do vinice Hartberg. Projdete vinicí a v pravotočivé zatáčce opustíte asfaltovanou cestu a pokračujete rovně dále. Opět dojdete na polní cestu a zahnete vlevo. Po pár minutách sejdete doprava z cesty a projdete vinicí Gasslreith. Pokračujete mírnou zatáčkou doprava a pak dolů na polní cestu Radlbach. Na této cestě se držíte vlevo a po několika stech metrech dojdete na okraj části Radlbach – s gotickými domy. Na konci Radlbachu přijdete na rozcestí a vydáte se vlevo. Na další křižovatce odbočíte doleva a hned zase doprava do ulice Hinterweg. Pokračujete mírně klesající cestou s krásným výhledem směrem na Singerriedl, dojdete zpátky k zámku, půjdete doprava a na náměstí Kirchenplatz.

 

Výchozí bod trasy

Spitz, Kirchenplatz

Cílový bod trasy

Spitz, Kirchenplatz

Popis trasy Vinařská stezka Spitz

Trasa začíná ve Spitzu na barokním náměstí Kirchenplatz, naproti restauraci Gasthaus Mariandl se nachází výchozí směrová tabule s prvním ukazatelem, lahví jakostního vína.   Půjdeme doleva a u zámku Spitz odbočíme vpravo, projdeme pod klenbou brány a dále přes zámecké parkoviště. Na konci silnice dojdeme k místním vinicím, na Schießplatz (informační tabule) a pokračujeme doprava. Po necelých 200 m přijdeme na Trutschplatz (informační tabule) a jdeme doleva do uličky Rote-Tor-Gasse. Na další křižovatce se dáme doprava, přímo do viničních tratí (trať Achspoint a Hochrain): před námi leží legendární trať Singerriedel. Na konci cesty jdeme vlevo, přímo nahoru k bráně Rotes Tor, kde je fantastické vyhlídkové místo a poslední zbytek „vesnických hradeb“ Spitzu. Před bránou (neprocházet) se vydáme po cestě směrem dolů (polní cesta) a u prvního domu, vinařství Bracher, odbočíme doprava nahoru (polní cesta) a projdeme napříč viniční tratí Pluris. Za velkou dvojitou zatáčkou dojdeme k rozcestí, na kterém se vydáme nahoru doprava. Na další křižovatce odbočíme doleva a přijdeme k viniční trati Hartberg. Projdeme touto vinicí a v pravotočivé zatáčce opustíme asfaltovou cestu a pokračujeme rovně. Opět se dostaneme na polní cestu a odbočíme doleva. Po několika minutách sejdeme z cesty a jdeme přes trať Gasslreith. Projdeme malou pravotočivou zatáčkou a potom dolů na polní cestu Radlbach. Zde se vydáme doleva a po několika stech metrech přijdeme do obce Radlbach – s gotickými domy. Na konci Radlbachu přijdeme ke křižovatce a odbočíme vlevo. Na další křižovatce pokračujeme doleva a hned zase doprava na cestu Hinterweg. Lehké klesání, s pěkným výhledem na viniční trať Singerriedel nás dovede k zámku, odbočíme doprava a jsme na náměstí Kirchenplatz ve Spitzu.

 

Příjezd

A1 do Melku a po B3 do Spitzu nebo po S5 nebo S33 do Kremsu a po B3 do Spitzu.

Parkování

Donaulände, nádraží nebo zámek Spitz

Do Spitzu jezdí v hodinovém intervalu autobusová linka WL1 z nádraží Melk a Krems. Jízdní řád: www.vor.at . Další možnost příjezdu a odjezdu: vlakem Wachaubahn www.noevog.at  nebo lodí Donauschifffahrt www.brandner.at  ; www.ddsg-blue-danube.at

 

Další informace/odkazy

V Turistickém informačním centru Spitz je k dispozici tištěný leták k vinařské turistické stezce. Tourismusinformation Spitz, Mittergasse 3a
3620 Spitz a. d. Donau - an der Donaulände B3, T: +43(2713)2363, F: +43(2713)2988, www.spitz-wachau.com

Výstroj

Turistická obuv, nepromokavý oděv, pitná voda, turistická mapa Wachau, kalendář s „Heurigen“. Seznam vybavení najdete na www.welterbesteig.at v oddíle Service/Tipps.

Bezpečnostní informace

Stezka vede z větší části po lehkých cestách (polní cesty), několikrát se ale prochází přímo vinicemi. Proto se doporučuje pevná obuv. Tísňová linka horské záchranné služby Wachau: 140.

 

Tip autora

Muzeum lodní plavby Schiffahrtsmuseum, zřícenina Hinterhaus, historický kupecký krám Historischer Kaufmannslade. Ve Spitzu je téměř 30 vinných šenků, tzv. Heurige. S novou aplikací "My Wachau" Vinea Wachau se dozvíte informace o vinařských podnicích, otvírací době vinných šenků a o viničních tratích.

 

 

Další prohlídky kolem výchozího bodu