Allegro Vivo

Waldviertel v tónech: více než 50 koncertů s hvězdným obsazením na 30 nejkrásnějších kulturních místech Waldviertelu – pastva pro oči a uši!

Festival komorní hudby, jehož tradici založila v roce 1979 houslistka Bijan Khadem-Missagh pocházející z Teheránu, obohacuje již více než 40 let Waldviertel po hudební a kulturní stránce. Přes 8 500 návštěvníků se každoročně nechá okouzlit nejen nádhernou krajinou Waldviertelu, ale také prvotřídními koncerty pořádanými v rámci festivalu. Klášter Altenburg, bazilika Dreieichen, Stará kaple na zámku Waldreichs, zámky jako Greillenstein, Weitra nebo Rosenburg jsou jen některé z velkolepých míst koncertů v rámci festivalu Allegro Vivo.  Letošními hosty ve Waldviertelu jsou světoví hudebníci a soubory jako pianistka Elisabeth Leonskaja, houslista Christian Altenburger, violista Lise Berthaud, skupina Armacord Wien, radio.string.quartet a samozřejmě Academia Allegro Vivo a dirigent Vahid Khadem-Missagh, který je od roku 2016 uměleckým ředitelem festivalu.

Letní akademie: ve Waldviertelu hostuje celý svět

Zmínit se musí samozřejmě Camerata pod vedením Yi-Chen Lin: účastníci mistrovských a mládežnických kurzů letní akademie tady hrají ve velkém stylu. V centru „Allegro Vivo‘‘ je totiž také umělecký dorost. Festival tak v sobě ukrývá i největší Letní akademii Evropy:  cílem je umožnit mladým hudebníkům, kteří se zdokonalují v mezinárodních mistrovských kurzech, vydat se na svou hudební profesní dráhu. Již dlouho před pádem železné opony si „Letní akademie“ našla během přeshraničních koncertů také cestičky k sousedním zemím. Dnes z 550 účastníků jich 40 % přichází z 35 národů celého světa.

„Appassionato“

Festival konající se v roce 2020 v termínu od 7. srpna do 20. září je zcela upsán tématu „Appassionato‘‘. Jubilejní rok Beethovena tak s veškerou vášní připomíná 250. výročí narození velkého Mistra vídeňské klasiky. Na zahájení 7. srpna zahraje Roland Batik v Palmovém domě Gmünd Kreutzerovu sonátu op. 47. Čtení z knihy „Balladen der Leidenschaft“ (Balady vášně) se 30. srpna ujmou Nicolas Ofczarek a Tamara Metelka na hradě v Raabsu an der Thaya:  Schiller, Fontane nebo Droste-Hülshoff budou doprovázeni hudbou Brahmse a Schuberta v podání: klavír Jan Jiracek von Arnim, Christian Ostertag housle a Troels Svane cello. Klezmer Brothers se svými hosty – Nikolas Lazic akordeon a Szilárd Benes klarinet – předvedou na zámku Göpfritz skladby z pera zvučných jmen, jako je Astor Piazolla, Béla Bartók, Giora Feidman, a rovněž vlastní díla.