Bohyně z Wachau

Willendorfská venuše je nejznámějším archeologickým nálezem Rakouska.

V roce 27 500 př. Kr. vytesal umělec v obci Willendorf an der Donau z kusu vápence malou, velmi zakulacenou ženskou figurku, která je také jedním z důkazů, že Wachau patří k nejstarším kulturním krajinám Rakouska.

Tato nalezená dáma jistě nepatří k těm mladým, štíhlým a dlouhonohým bytostem, jež dnes vidíme na volbách Miss. Soška o velikosti 11 cm vytesaná z vápence před přibližně 29 500 lety se nazývá „Willendorfská venuše“ a ještě v dnešní době nás uchvacuje svými bujnými proporcemi. Na denní světlo se opět dostala v roce 1908 ve Willendorfu ve Wachau při stavbě železnice Donauuferbahn. Dnes je Willendorfská venuše k vidění v Přírodovědném muzeu ve Vídni. V samotném Willendorfu si lze v muzeu Venusium prohlédnout další pravěké nálezy a dokumentaci popisující nalezení venuše.

Wachau – památka světového dědictví UNESCO

Ale: k čemu sloužila venuše? Byla symbolem plodnosti, zobrazením bohyně nebo vůbec prehistorický erotický symbol? V tomto nemají archeologové jistotu. Jistotu ale mělo UNESCO, když v roce 2000 povýšilo region Wachau na památku světového kulturního dědictví a ocenilo tím nejen neznámého tvůrce Willendorfské venuše, ale také celou kulturní krajinu, ve které se lidstvo po celá tisíciletí věnuje tvůrčí činnosti.