Mekka hudby Grafenegg

Zlatý hřeb festivalového léta Dolního Rakouska: hudební léto Grafenegg a jeho spektakulární open-air scéna Wolkenturm (Věž do oblak) se postarají o velkolepý hudební zážitek.

Každoročně se setkávají mezinárodní hvězdy a orchestry při hudební produkci v auditoriu a na open-air scéně Wolkenturm. Festival Grafenneg probíhající v srpnu a září slibuje i letos, že se opět stane vrcholem hudebního kulturního léta v Dolním Rakousku.

Od léta roku 2007 se v parku zámku Grafenegg koná každoročně festival Grafenegg pod uměleckým vedením pianisty Rudolfa Buchbindera. Ale také mimo období festivalu se tady odehrávají koncerty a různé akce: kromě intenzivních letních hudebních vystoupení, které začínají v polovině června letním galavečerem s hvězdným obsazením a končí v polovině září festivalem, je Grafenegg zároveň dějištěm jarních eventů a adventních akcí, jež každým rokem přilákají do zámeckého areálu více než 150 000 návštěvníků.

Letní koncerty na scéně Wolkenturm

Vídeňský valčík? Latinské rytmy? Muzikál nebo filmová hudba? Anebo je libo barokní hudbu a brass band? Orchestr Tonkünstler-Orchester a další špičkové kapely a soubory s excelentními sólisty prezentují během letních koncertů od 27. června do 8. srpna 2020 hudbu ze všech koutů světa: John Wilson Orchestra vás skladbami od Gershwina unese do hudební továrny na sny –  do Hollywoodu,  Juan Diego Flórez holduje hudbě Latinské Ameriky a symfonický orchestr Tonkünstler Orchester pod taktovkou Clemense Schuldteho předvede ve svém sólu pro trubku celou šíři tohoto hudebního nástroje – od barokní až po jazzovou trubku. Náš tip: letní galavečer 18. a 19. června, kde umělci souboru Tonkünstler Niederösterreich předvedou pod taktovkou svého dirigenta Yutaka Sado zajímavý galaprogram, hosty letošního galavečera jsou Rachel Willis-Sørensen, jeden z nejzajímavějších hlasů současnosti, Javier Camarena, hvězda techniky bel canto z Mexika a mladá saxofonistka Jess Gillam.

Hudební festival Grafenegg

Hudební festival Grafenegg, který se letos koná od 14. srpna do 6. září 2020, je díky svému hvězdnému obsazení vrcholem dolnorakouského kulturního léta. V jubilejním roce Beethovena se hned během zahajovacího víkendu uskuteční hudební setkání na nejvyšší úrovni: po Beethovenově „Missa solemnis“ následuje koncertní vystoupení „Fidelio“ s Jonasem Kaufmannem v hlavní roli. Petrohradská filharmonie pod vedením Yyuriho Temirkanova unese do světa z „tisíce a jedné noci“ – Šeherezáda Rimského-Korsakova a Aladinova suita od Carla Nielsena jsou na programu druhý festivalový víkend. Hostitel festivalu Rudolf Buchbinder miluje komorní hudbu: společně s London Symphony Orchestra a jeho sólisty zahraje 30. srpna mistrovská díla od Schumanna a Dvořáka. Poslední festivalový víkend předvedou Vídeňští filharmonikové s dirigentem Gustavem Dudamelem skladby Prokofjeva a Beethovenovu Symfonii č. 2 D dur.